Znikające miasto: Gdzie jest Kwaśne Źródło? – wykład Aleksandry Gierko
Ostatni wykład z cyklu Znikające miasto przed wakacjami oznacza powrót na Gajowice.
Oglądając stare pocztówki z tego osiedla nie sposób nie trafić na słynne Kwaśne Źródło. Architektka krajobrazu i badaczka Aleksandra Gierko opowie o historii tego miejsca, którego losy można prześledzić na zachowanych planach, a które zniknęło w latach 50. XX wieku.
Poznacie też historyczne sposoby kształtowania zieleni i zagospodarowania wody, wynikające z koncepcji urbanistycznych okresu międzywojennego. Planiści celowo zachowywali zastane elementy, jak zbiorniki wodne, istniejące drzewa i ukształtowanie terenu, co miało wyraźny wpływ na ostateczny układ i funkcjonowanie osiedli oraz zespołów mieszkaniowych.
Rozwijane w okresie modernizmu idee dostępu do powietrza i światła słonecznego oraz „zdrowych miast” możemy odnaleźć na Gajowicach i przypomnieć o ich aktualności.
Historię Kwaśnego Źródła odkryje przed Wami Aleksandra Gierko – architektka krajobrazu, doktora nauk technicznych w dyscyplinie architektura i urbanistyka. W swoich badaniach zajmuje się problematyką adaptacji przestrzeni publicznych do zmian klimatu i historycznymi przykładami infrastruktury błękitno-zielonej.
Wykład Aleksandry realizujemy w ramach Open Callu na wykłady z cyklu „Znikające miasto”.
Powrót do kalendarium