Menu

Znikające miasto: lata 70. – wykład Macieja Czarneckiego

Znikające miasto: lata 70. – wykład Macieja Czarneckiego

W czerwcu kontynuujemy podróż przez „znikające miasto”! Nasz miejski wehikuł czasu tym razem zatrzyma się w latach 70. 15 czerwca odkryjcie z nami tę trudną dekadę, dzięki której miasto się rozrosło, zostawiając po sobie do dziś widoczne dziedzictwo – blokowiska. 

Lata 70. to w architekturze polskiej specyficzny czas. Z jednej strony boom budowlany, z drugiej powszechna typizacja zabijająca w dużym stopniu oryginalność architektury. Sytuacja demograficzna wymusiła na urbanistach i architektach projektowanie, które odpowiadało doraźnie na najpilniejsze potrzeby, jednak było okraszone wieloma wadami, które uwypukliły się w późniejszych latach.

W poprzednich latach Wrocław rósł tak dynamicznie, że był w stanie pochłonąć niemal nieograniczone ilości terenu. O ile potrzeby mieszkaniowe spowodowały, że bloki z lat 70. przetrwały niemal w komplecie, tak obiekty użyteczności publicznej takie jak pawilony handlowe, biurowce czy hotele zaczęły znikać na rzecz nowocześniejszych odpowiedników, dostosowanych do oczekiwań współczesnego społeczeństwa.

Przed nami ciężki okres w historii architektury Wrocławia – wizjonerzy, zmuszeni do zaniżenia swoich oczekiwań, musieli postawić na pragmatyzm i opiekę nad ówczesnymi potrzebami społeczeństwa.

Przewodnikiem po tym okresie będzie Maciej Czarnecki

specjalista w zakresie architektury modernistycznej, brutalizmu i futuryzmu. Zajmuje się fotografią i popularyzacją architektury, w szczególności modernistycznej. Poszukuje ciekawych obiektów w Polsce i za granicą, które stara się poznać i sfotografować. Interesuje go wszystko, co działo się w architekturze po 1920 roku, szczególnie awangarda. Najbardziej interesuje się architekturą inspirowaną epoką kosmiczną, architekturą powiązaną z ideologią oraz architekturą hoteli i domów wypoczynkowych. Prowadzi spacery fotograficzne i architektoniczne, bierze udział w wykładach, debatach i podcastach. Pisze ebooki o architekturze, ma na koncie wystawy fotograficzne w Polsce i Niemczech.

Więcej o działalności Maćka:
www.mmczarnecki.pl
www.instagram.com/maciejdusiciel
www.facebook.com/architekturaktoranieprzeprasza

Powrót do kalendarium
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.