Menu

Znikające miasto: lata 80. | Wykład Anki Bieliz

Znikające miasto: lata 80. | Wykład Anki Bieliz

Wracamy na pokład naszego miejskiego wehikułu czasu! Tym razem zatrzymamy się w latach 80. – 14 września odkryjcie z nami dekadę, która rozpoczęła największy w Polsce ruch plombowania!

Lata 80. we Wrocławiu to okres wyhamowania dużych inwestycji wielkopłytowych na obrzeżach miasta i tzw. „powrotu do śródmieścia”. Zainteresowanie centralnymi obszarami miasta, wcześniej mocno zaniedbanymi, z niewyremontowanymi kamienicami i stawianymi we wnętrzach podwórkowych prowizorycznymi budkami, blaszakami czy samowolkami budowlanymi, rozpoczęło największy w skali Polski, ruch plombowania. Znikać zaczęły śródmiejskie wyrwy, dzikie, pozarastane działki i straszące w kwartałach pozostałości zrujnowanych oficyn.

O znikającym Wrocławiu z lat 80. opowie Anka Bieliz – animatorka, edukatorka i menadżerka kultury. Związana z Wrocławskim Instytutem Kultury i Wrocławską Fundacją Filmową, w której jest dyrektorką programową Festiwalu Filmów o Mieście i Architekturze MIASTOmovie. „Rekreacyjnie” poszukuje kostek polskich do obfotografowania (profil na Instagramie @kostka_polska) oraz co ciekawszych przykładów wrocławskich śródmiejskich plomb (które dokumentuje na profilu @plombowanie).

Powrót do kalendarium
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.