Menu

Viktoria Tofan

Viktoria Tofan

Wrocławska artystka wizualna, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Kijowie oraz Wydziału Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Swoją pracę dyplomową prezentowała w ramach wystawy indywidualnej „ZWYKŁE NIEZWYKŁE” (BWA Studio, Wrocław) oraz w ramach zbiorowych wystaw takich jak „Mikstury Kultury (Narodowe Forum Muzyki, Wrocław) czy 11. TRIENNALE MAŁYCH FORM MALARSKICH (Galeria Sztuki Wozownia, Toruń).

Viktoriia Tofan zajmuje się poszukiwaniem języka, który byłby odpowiedzią na dogłębne poczucie obcości, jakie dzieli z osobami głuchymi, często nie mówiącymi, bądź mającymi problemy z artykulacją. Tofan używa haftu jako sposobu pracy z językiem wykorzystując zarówno sensualność rzemiosła przypisanego kobietom, jak i graficzność rewersu, który w tym przypadku zaczyna pełnić funkcję awersu.

Podczas swojej czerwcowej rezydencji w Örebro Viktoriia zrealizuje projekt SAFE PLACE, którego główny element stanowić będą konceptualno-plastyczne warsztaty dedykowane seniorom ze szwedzkiego miasta. W ramach cyklu spotkań uczestnicy razem z prowadzącą postarają się odpowiedzieć na pytanie czy nadal możemy liczyć na miejsce, w którym będziemy czuć się bezpiecznie w czasach, gdy jesteśmy świadkami wojen i konfliktów? A jeśli tak, to czy jest to fizyczne miejsce z konkretną lokalizacją? A może bezpieczeństwo to dziś pojęcie abstrakcyjne?

Głównym celem warsztatów będzie odnalezienie osobistego bezpiecznego miejsca i zwizualizowanie go za pomocą sztuki. Technika kolażu polegająca na tworzeniu kompozycji z różnych materiałów i tworzyw, takich jak m.in. papier, farby, stare fotografie czy wycinki gazet, pozwoli spojrzeć uczestnikom na swoje miasto z nowej perspektywy.

Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.