MagiC Carpets

Wrocławski Instytut Kultury dołączył do platformy „MagiC Carpets”, współfinansowanej przez program Kreatywna Europa, zrzeszającej 16 europejskich partnerów, organizacji kulturalnych z krajów UE i krajów kandydujących, której lideruje Biennale w Kownie.

Nazwa projektu została wymyślona przez Benedettę Carpi De Resmini – nawiązuje do baśni z „Księgi tysiąca i jednej nocy” o latającym dywanie – „fantastycznym narzędziu” umożliwiającym podróżowanie po świecie. Kreatywność i wyobraźnia Szeherazady to metafora siły kultury, która potrafi zmienić nieufność i antagonizmy w dialog międzykulturowy.  

Główny założeniem platformy jest rozwijanie działań angażujących kuratorów_ki i artystów_ki poprzez program rezydencji dla poczatkujących twórców_czyń, włączający w działania społeczności lokalne i skupiony na pracy w przestrzeni publicznej. Podczas trzyletniego projektu „MagiC Carpets” (2022-2025) organizacje partnerskie zrealizują ponad 120 rezydencji artystycznych, tworząc rozbudowaną europejską sieć dla wschodzących artystów_ek i kuratorów_ek.

Udział w projekcie jest też szansą na poszerzanie kompetencji społecznie zaangażowanych, lokalnych twórców_czyń, którzy będą współpracować z artystami_kami z innych krajów wybranych w ramach partnerstwa. Różnorodność organizacji zaangażowanych w platformę daje możliwość poznawania innych, wyjątkowych kultur, ale też problemów i wyzwań z całej Europy i inicjowania bardziej transdyscyplinarnych działań wzmacniających wartości demokracji, integracji, świadomości społecznej i równości.

Dołącz do bazy artystów platformy MagiC Carpets 2022–2025

Kto może się zgłosić?

Nabór skierowany jest do artystów_ek na początku kariery (emerging artist):   

 → reprezentujących różne dziedziny sztuki (np. sztuki wizualne, teatr, literaturę i inne);   
 → mieszkających w Polsce;   
 → którzy mogą wyjechać na rezydencję do 31 stycznia 2023 roku (szczegółowe terminy rezydencji są ustalane z instytucją przyjmującą); 
→ którzy interesują się pracą z lokalną społecznością, mieszkańcami dużych kompleksów mieszkaniowych (np. blokowisk), ekologią i sztuką zrównoważoną, krytycznym podejściem do turystyki, palimpsestami, pracą z dziećmi, geologią, sztuką społecznie zaangażowaną w przestrzeni publicznej, facilitacją, fotografią, soundartem, wideoartem, sztuką dokumentalną.    

Jak wysłać zgłoszenie?

Aby zgłosić się do bazy artystów MC, prześlij w języku angielskim:

→ portfolio w formacie .pdf oraz CV;  
→ wypowiedź na 1500–2000 znaków ze spacjami zawierającą odpowiedzi na pytania: Czego chciałbyś_abyś się nauczyć poprzez pracę ze społecznościami? Dlaczego ważna jest artystyczna praca ze społecznościami lokalnymi?

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 15 lipca 2022 roku. Zgłoszenie wyślij drogą mailową na adres: airwro@instytutkultury.pl z następującym tytułem: IMIĘ I NAZWISKO – MagiC Carpets.

Jakie są korzyści dla artysty?

Artyści_tki, którzy chcą znaleźć się w bazie danych dla kuratorów Magic Carpets, po wstępnej selekcji dokonanej przez kuratora WIK, będą mieli szansę odbycia miesięcznej rezydencji w jednej z piętnastu instytucji partnerskich projektu Magic Carpets. Zadaniem kuratora reprezentującego instytucję goszczącą jest podjęcie ostatecznej decyzji o zaproszeniu artysty.    

Zaproszeni rezydenci_tki będą współpracować z lokalnymi społecznościami, a ich zadaniem będzie zjednoczenie wybranej grupy poprzez projekt artystyczny. W niektórych przypadkach, twórcy_czynie będą mieli możliwość zaprezentowania swojego projektu podczas wydarzeń z udziałem publiczności, np. podczas festiwalu, spotkania lub wystawy.   

Jakie umiejętności powinien posiadać artysta?

→ chęć pracy z lokalnymi społecznościami;  
→ silną motywację do uczenia się nowych rzeczy i eksperymentowania, próbowania swoich sił w dziedzinach artystycznych, które są im mniej znane;
→ znajomość języka angielskiego na poziomie komunikatywnym.  

Jak przebiega wybór rezydentów?

Kuratorka z Instytutu Kultury we Wrocławiu przedstawia wybrane portfolio kuratorom biorącym udział w projekcie Magic Carpets i organizującym dany projekt rezydencyjny. Ostateczna decyzja o zaproszeniu artysty na rezydencję zależy od kuratorów instytucji partnerskich.   

fot. G. Zaltauskaite
fot. Wojciech Chrubasik

Partnerzy MagiC Carpets

Projekt “MagiC Carpets” jest współfinansowany przez program Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”. Platforma kierowana przez Kaunas Biennial (Litwa) składa się z partnerów z: Diyalog Derneği (Istanbul / Turcja), Folkestone Fringe (Folkestone / UK), IDEIAS EMERGENTES – Produção Cultural, CRL (Porto (Guimarães) / Portugalia), Jam Factory Art Centre (Lviv / Ukraina), Lab852 d.o.o. za promidžbu (Zagreb / Chorwacja), Latitudo Srl (Rome / Włochy), META Cultural Foundation (Bucharest (Slon) / Rumunia), New Theatre Institute of Latvia (Riga / Łotwa), Novo Kulturno Naselje (Novi Sad / Serbia), OPENART, Örebro Kommun (Örebro / Szwecja), Openspace.Innsbruck (Innsbruck / Austria), SA Tartu 2024 (Tartu / Estonia), Tbilisi International Photo Festival (Tbilisi / Gruzja), Trempo (Nantes / Francja), Wrocławski Instytut Kultury (Wrocław/ Polska).