Menu

Ekonomicznie i ekologiczne

Ekonomicznie i ekologiczne

Inicjatywa Marceliny Góry, lokalnej aktywistki i propagatorki rozwiązań ekologicznych w codziennym życiu, która chciała uwrażliwić mieszkańców i mieszkanki Szczepina na kwestie ekologiczne. To spotkania, które udowodniły wszystkim, że zmiana przyzwyczajeń i wprowadzenie ekologicznych rozwiązań do codziennego życia nie wymaga wielkich nakładów finansowych.

Autorka w ramach projektu założyła przeprowadzenie cyklu spotkań warsztatowych, wykładu oraz trzech „swapów”, czyli bezgotówkowych wymian sąsiedzkich.

Naszą szczepińską przygodę rozpoczęliśmy 8 czerwca na warsztatach renowacji mebli. W klubie osiedlowym przy Radzie Osiedla pracowaliśmy z meblami „uratowanymi” ze strony Facebookowej „Uwaga Śmieciarka jedzie” bądź z innego źródła mebli wyrzuconych. O szczegółach ekonomii współdzielenia, czyli „sharing economy” posłuchaliśmy za to na wykładzie podczas którego pomysłodawczyni projektu opowiedziała m.in. o problemie zanieczyszczania środowiska odpadami, temacie fast fashion i pułapkach konsumpcjonizmu. A po teorii wzięliśmy udział w praktycznym warsztacie lepszego użytkowania i wydłużania życia sprzętom domowym.

W ramach projektu spotkaliśmy się też na trzech sąsiedzkich „swapach”. Wymieniliśmy się tam ubraniami, roślinami, a nawet zabawkami! Spotkania pozwoliły na wypuszczenie w dalszy obieg nieużywanych (a wciąż zdatnych do wykorzystania) artykułów. Wydarzenia odbywały się w plenerowych miejscach na Szczepinie oraz w klubie Rady Osiedla.

Projekt zrealizowany został w ramach Edycji 28. Mikrograntów
Wróć do listy projektów
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.