Menu

Kamienice z Nadodrza

Kamienice z Nadodrza

To cykl spotkań, spacerów i warsztatów skupionych wokół architektury, rzemiosła i historii. Katarzyna Kwiecień poprzednio w ramach Mikrograntów zapraszała do poznania „Kamienic z Przedmieścia”, a w drugiej edycji swojej inicjatywy zachęcała do wspólnego odkrywania przedwojennych budynków Nadodrza.

Autorka projektu chciała spojrzeć na to osiedle z trzech perspektyw: historyczno-architektonicznej, remontowo-konstrukcyjnej (renowacje klatek schodowych i innych elementów budynków oraz ich wnętrz) oraz relacji z otoczeniem, w którym mieszkańcy i mieszkanki przebywają.

Cykl otworzyła debata (23.06) z udziałem konserwatora zabytków – Pawła Pelca oraz Magdy Marczewskiej, autorki bloga Wrocławskie Kafle-Old Kafel Story. Dwa dni później poszliśmy na badawczy spacer szlakiem detali architektonicznych, który poprowadził Maciej Wlazło, czyli Beard of Breslau. W lipcu spróbowaliśmy swoich kreatywnych sił podczas warsztatów ceramicznych w MaluMika, na których powstały piękne autorskie, kamienicowe kafelki!

Inicjatywie towarzyszył też plebiscyt na najpiękniejszą kamienicę Nadodrza – każdy/a osoba mogła zgłosić swoją architektoniczną kandydatkę. Po zamknięciu „naboru” prowadziliśmy głosowanie, którego zwyciężczynią została kamienica na ul. Władysława Jagiellończyka 24. Na plakacie zilustrowała ją graficzka Karolina Krajewska.

Finałem projektu była gra miejska, w której w drużynach odkrywaliśmy zakamarki Nadodrza. Każdy z uczestników otrzymał broszurkę z mapą, którą może też po zakończeniu projektu wykorzystać na spacerach z rodziną i przyjaciółmi. Grę miejską zakończyliśmy wspólnym sąsiedzkim piknikiem.

Projekt zrealizowany został w ramach Edycji 28. Mikrograntów
Wróć do listy projektów
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.