Menu

Makatka Ołbińska

Makatka Ołbińska

To pomysł Hanny Golis na cykl spotkań rękodzielniczych połączonych z odkrywaniem ciekawostek osiedla. Projekt skierowany był zarówno do młodszych i starszych osób mieszkających na Ołbinie, które chciały nauczyć się podstaw wyszywania, poznać uroki haftu, zintegrować podczas wspólnej twórczości oraz odkryć (czasem na nowo) najbliższe otoczenie.

Efektem warsztatów jest „Makatka Ołbińska” – duża tkanina dekoracyjna, na której znajdują się wyszyte przez osoby biorące udział w spotkaniach elementy charakterystyczne dla osiedla Ołbin. Makatka miała stać się przekazem historii, rodzajem mapy lub flagi osiedlowej, która będzie prezentowana w wybranych przestrzeniach Ołbina.

W ramach warsztatów odbyło się kilka spotkań w lipcu, sierpniu i wrześniu. Cykl rozpoczęło spotkanie zapoznawcze Co to jest makatka?, w trakcie którego Hania przedstawiła historię i ideę tworzenia makatek oraz rodzaje dawnych i współczesnych haftowanych tkanin. Rozpoczęły się również poszukiwania motywów, które zostały wyhaftowane na „Makatce Ołbińskiej”. W lipcu czekał nas cykl Co na makatkę i jak to wyhaftować?, w trakcie którego przeszliśmy już do działania z tkaniną, igłą i nitką. Był to czas na naukę podstawowych ściegów hafciarskich oraz stworzenie swojego wzornika. W sierpniu i we wrześniu spotkania koncentrowały się już wokół wyszywania „Makatki Ołbińskiej”. Wybrane wzory zostały przeniesione na docelową tkaninę i rozpoczęło się wspólne wyszywanie. Efekt końcowy poznaliśmy na koniec września w trakcie wernisażu.

Projekt zrealizowany w ramach Edycji 29. Mikrograntów
Wróć do listy projektów
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.