Menu

Motanki z Ukrainą

Motanki z Ukrainą

To kolejny pomysł Liudmyly Bezusko na międzykulturowe i międzypokoleniowe otwarte warsztaty artystyczne.

W 2020 roku realizowała ona swój pierwszy projekt w ramach Mikrograntów „Lalki i bajki – międzykulturowe spotkania artystyczne”, a w 2021 r. kontynuowała swoje działania w ramach inicjatywy „Zrób lalkę, stwórz bajkę – cykl międzykulturowych warsztatów rodzinnych”. Tym razem w trakcie czterech spotkań Liudmyla Bezusko – nauczycielka i artystka, od wielu lat zajmująca się pracą twórczą i rękodziełem – pokazała sposoby na wykonanie tradycyjnych słowiańskich lalek ludowych. W trakcie spotkań opowiadała o tradycji i symbolice motanych lalek ludowych oraz o związanych z nimi legendach.

Czym są lalki – motanki? Wywodzą się z pradawnych czasów, z kultury ludowej krajów słowiańskich. Tworzone są ręcznie z materiałów naturalnych, bez przeszyć i bez użycia ostrych przedmiotów, jedynie owijając i zawiązując kawałki tkaniny. Symbolizują same dobre wartości jakie chcemy przyciągnąć do siebie, albo wzmocnić w swoim życiu. Każda taka lalka jest wykonana z miłością, z intencją ochrony, zdrowia, obfitości, ma szczególną energię i symbolikę. Tworzono motanki także dla konkretnych osobistych marzeń.

W trakcie sobotnich spotkań każda osoba mogła wykonać swoją lalkę – motankę. Spotkania były prowadzone w czterech językach: polskim, ukraińskim, angielskim i rosyjskim.

Warsztaty przeznaczone były dla wszystkich osób, które chciały poznać historię tradycyjnych zabawek ludowych. Spotykaliśmy się przez cztery soboty: w maju (14 i 28.05) w siedzibie Rady Osiedla Powstańców Śląskich, przy ul. Gajowickiej 96a i czerwcu (11 i 25.06) w Parku Różewicza, przy ul. Sztabowej 62.

Projekt zrealizowany w ramach Edycji 28. Mikrograntów
Wróć do listy projektów
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.