Menu

Pan Klingert i tajemnice Pracz Odrzańskich 2

Pan Klingert i tajemnice Pracz Odrzańskich 2

Druga edycja projektu realizowana przez grupę nieformalną Modernistycznie zakręceni. W 2022 roku przypadła 225 rocznica pierwszego profesjonalnego nurkowania w skafandrze wynalezionym przez genialnego fizyka i mechanika, Karla Heinricha Klingerta. Taki jubileusz był więc świetną okazją, by po raz kolejny zapoznać się lepiej z tym nieco zapomnianym bohaterem osiedla, który w swoim portfolio ma też m.in. projekt termometru i kompasu dla osób niewidomych, zapalniczkę na sprężone powietrze, a nawet łódź podwodną!

Projekt rozpoczął się 25 czerwca, spacerem historyczno-sentymentalnym po Praczach Odrzańskich. Wspólnie odkrywaliśmy osiedlowe zakamarki i poznać opowieści z nimi związane. Uzupełnieniem spaceru było spotkanie w klubie Rady Osiedla, na którym mieszkanki osiedla podzieliły się swoimi wspomnieniami i anegdotami związanymi z Praczami. Spacer poprowadziła Anna Pawłowska.

Druga wędrówka po Praczach Odrzańskich miała miejsce 17 lipca. Tym razem było to odkrywanie walorów przyrodniczych, a zwłaszcza ornitologicznych osiedla. Pod przewodnictwem ornitolożki, Hanny Sztwiertnia, wędrowaliśmy wzdłuż Bystrzycy w poszukiwaniu ciekawych i ważnych przyrodniczo ptaków.

Na zakończenie projektu (24 lipca) spotkaliśmy się na osiedlowym pikniku z grami ruchowymi z czasów dzieciństwa: skakanką, grą w bule oraz spotkaniem z lokalnymi firmami. Piknik był również okazją do podzielenia się refleksjami o tym, co lubią mieszkańcy i mieszkanki Pracz Odrzańskich na swoim osiedlu, jak spędzają tam czas i jak to się stało, że właśnie tam zamieszkali. Animacje dla mieszkańców i mieszkanek podczas pikniku prowadziły Krystyna Lasota-Kotowicz, Aurelia Płocica i Anna Pawłowska.

Dodatkowo w ramach projektu powstała mapa sentymentalno-historyczna Pracz Odrzańskich, dzięki której w spacer po osiedlu można wybrać się w dowolnym czasie!

Projekt zrealizowany w ramach Edycji 28. Mikrograntów
Wróć do listy projektów
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.