Menu

Permanentne Sąsiedztwo – czy miasto może dawać plony?

Permanentne Sąsiedztwo – czy miasto może dawać plony?

Druga odsłona inicjatywy Agnieszki Gąsiorek „Permanentne sąsiedztwo”, którą zapoczątkowała w Mikrograntach w zeszłym roku, tym razem skupiła się na działaniach praktycznych i próbie znalezienia odpowiedzi na pytanie: czy miasto może dawać plony?

Celem projektu było przybliżanie ekologicznego i zdrowego życia, wiedzy projektowania permakulturowego oraz wspólnego działania na rzecz zrównoważenia i rozwoju kreatywności w mieście.

28 maja odbyły się warsztaty Permakultura na balkonie i małych przestrzeniach. Spotkanie z Łukaszem Nowackim było okazją do poznania metody projektowania elementów permakulturowego balkonu, tematu odzysku wody, kompostowania oraz uprawach wertykalnych. Nie zabrakło też części praktycznej, podczas której zbudowaliśmy dwa modele: pojemnik podsiąkowy do odwróconej uprawy pomidorów i model żyjącej maszyny do hydroponicznej uprawy warzyw i innych roślin jadalnych. Z kolei 11 czerwca razem z Maciejem Makosiem poszliśmy na spacer w poszukiwaniu roślin jadalnych. Spotkanie rozpoczęła część teoretyczna opierająca się na omówieniu zagadnień z zakresu: BHP zbiorów, metody ekologicznego zbioru, suszenia, przetwarzania, rozpoznawania roślin i sporządzania przetworów. W ramach części praktycznej wyruszyliśmy w teren nadodrzańskich wałów w okolicach wyspy Opatowickiej w poszukiwaniu jadalnych chwastów. Podczas warsztatów przygotowane zostały proste napary z zebranych roślin.

Na ostatnim spotkaniu (25 czerwca) wspólnie zastanowiliśmy się Jak ugryźć społeczne ogrodnictwo. Podczas warsztatów prowadzący (Yauheniya Chubarava i Bruno Zachariasiewicz) podzielili się całą swoją wiedzą i doświadczeniem z ogrodnictwem społecznym i permakulturą. Opowiedzieli o swoim doświadczeniu z ogrodnictwem społecznym, o błędach i wnioskach na przyszłość. Nie zabrakło również elementu praktycznego. Na terenie ogródka społeczne w CAL Rewir Twórczy zostały założone dwie podwyższone grządki, w których osoby uczestniczące w spotkaniu posadziły różne odmiany fasoli.

Serię warsztatów zakończyła integracja podczas której osoby biorące udział w różnych spotkaniach mogły się lepiej poznać, zainspirować, połączyć we wspólnych działaniach i wymienić doświadczeniem. Spotkania odbywały się w siedzibie Centrum Aktywności Lokalnej Rewir Twórczy, ul. Swojczycka 118, a finał miał miejsce w przestrzeni OpatoVice Beach Bar.

Projekt zrealizowany został w ramach Edycji 28. Mikrograntów
Wróć do listy projektów
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.