Menu

Ramię w ramię. Szczepińska wymiana polsko – ukraińska

Ramię w ramię. Szczepińska wymiana polsko – ukraińska

Sąsiadki z jednej klatki to grupa nieformalna, którą stworzyły dwie sąsiadki, Polka i Ukrainka – Joanna Stefanowska i Mariia Bobrik, które poprzez wspólne działania chciały wpierać przyjaźń polsko-ukraińską i przyczynić się do lokalnej integracji międzykulturowej. Celem ich inicjatywy było stworzenie

Do prowadzenia spotkań i podzielenia się swoimi pasjami zaprosiły osoby z Polski i Ukrainy. Az 11 spotkań warsztatowych było prowadzone w dwóch językach tak, aby stworzyć możliwość wspólnego działania i integracji osób biorących udział w wydarzeniach.

Serię spotkań skierowanych do osób dorosłych rozpoczęły 25 maja warsztaty z Agatą Łoś, która pokazała jak tworzyć tęczówkowe kolaże, czyli drewniane obrazki. Dwa dni później Ewelina Seklecka poprowadziła spotkanie spokojnej jogi relaksacyjnej, a w ostatni dzień maja Katarzyna Kucharska wprowadziła nas w tajniki jogi śmiechu. 2 czerwca, w trakcie warsztatów introligatorskich Aneta Kaszczyszyn pokazała w jaki sposób stworzyć album oraz notes.

Nie zabrakło też tanecznych propozycji. 7 czerwca Mariia Bobrik zaprezentowała nam tajniki High heels, a 10 czerwca dzięki Tetianie Sliman poznaliśmy podstawowe kroki tradycyjnego tańca ukraińskiego. Cykl dla dorosłych zakończył się warsztatami ze Svitlaną Levchenko, na których nauczyliśmy się ozdabiania przedmiotów użytkowych w tradycyjne ukraińskie wzory metodą decoupage.

Dzieci ze Szczepina mogły za to działać twórczo w ramach czterech spotkań. Dzień dziecka świętowaliśmy z Oleną Anistratovą wspólnym tworzeniem tradycyjnych lalek-motanek. Organizowane tydzień później spotkanie z Mariią Bobrik było z kolei okazją do poznania Petrykiwki, czyli tradycyjnego ukraińskiego stylu malarskiego. Następnego dnia, pod okiem Justyny Górskiej, dzieci tworzyły własne kolorowe łapacze snów. Ostatnim warsztatem, który odbył się 11 czerwca, były zajęcia z tworzenia trójwymiarowych owadów – przez proces tworzenia papierowych insektów przeprowadziła nas Alenka Garamatyk.

12 czerwca, na zakończenie intensywnych sąsiedzkich tygodni na Szczepinie, spotkaliśmy się na wspólnym lepieniu i degustacji pierogów przygotowanych według tradycyjnych przepisów z ukraińskiej i polskiej kuchni. Wszystkie spotkania odbywały się Klubie Promyk S.M. „Cichy Kącik”,  przy ul. Ścinawskiej 20.

Projekt zrealizowany został w ramach Edycji 28. Mikrograntów
Wróć do listy projektów
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.