Menu

Wrocławski Welodrom: rusz ten beton i odczaruj Poświętne!

Wrocławski Welodrom: rusz ten beton i odczaruj Poświętne!

Wakacyjny cykl wydarzeń przybliżających fenomen niezwykłego pod względem historycznym i architektonicznym toru kolarskiego znajdującego się przy ulicy Żmigrodzkiej, zwanego popularnie Wrocławskim Welodromem.

Na dobry początek (18 czerwca), autorka projektu, Sonia Mielnikiewicz, zabrała nas na spacer po torze i okolicy. Wspólnie poznawaliśmy ciekawostki i anegdoty dotyczące tego niemal 100-letniego obiektu, a także dowiedzieliśmy się, jak wyglądały początki kolarstwa torowego w Breslau. Dodatkowo podczas spaceru odbyły się warsztaty sitodruku, podczas odbijaliśmy kolarskie wzory na ulubionej koszulce czy torbie. Warsztaty sitodruku poprowadził Ioannis Anastasiou.

Tydzień później zmierzyliśmy się z torem na rowerach! Na to kolarskie wyzwanie można było stawić się z własnym rowerem typu ostre koło lub wypożyczyć rower torowy na miejscu. Warsztaty jazdy po torze poprowadził Adrian Grześków ze stowarzyszenia Wrocławski Welodrom. Kolejnym wydarzeniem była organizowana 17 lipca wycieczka rowerowa szlakiem nieistniejących już welodromów i miejsc związanych z rowerowym dziedzictwem miasta. Wspólna wyprawa była okazją do rozmowy o historii kolarstwa torowego i spojrzenia na dzisiejszy Wrocław przez pryzmat jego bogatej historii kolarskiej.

Projekt zwieńczyła debata (20 lipca), której tematem przewodnim była przyszłość Welodromu. Na spotkaniu dyskutowaliśmy o sposobach na twórcze wykorzystanie jego najbliższego sąsiedztwa i różnych możliwościach czerpania z jego dziedzictwa. Debatę poprowadziła Sonia Mielnikiewicz a w dyskusji wzięli udział m.in. Rafał Berg, Hubert Kielan, Wacław Skarul oraz Joanna Stembalska.

Dodatkowo w ramach projektu powstał zin promujący Wrocławski Welodrom autorstwa Beaty Barteckiej (opracowanie merytoryczne) oraz Pawła Borkowskiego (oprawa graficzna) a także film autorstwa Pawła Frenczaka.

Projekt zrealizowany został w ramach Edycji 28. Mikrograntów
Galeria zdjęć
Wróć do listy projektów
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.