Menu

Wycieczki rowerowe śladami pomników przyrody zachodniego Wrocławia

Wycieczki rowerowe śladami pomników przyrody zachodniego Wrocławia

Na przełomie lipca i sierpnia 2022 roku razem z grupą Zielona Pokrzywa wyruszyliśmy na trzy rowerowe wycieczki po zachodnich osiedlach Wrocławia. Przemierzając tą część miasta na dwóch kółkach, przekonaliśmy się, że tropienie w plenerze pomników przyrody może stać się ciekawym wyzwaniem, a przy tym przynieść naszej florze wiele pożytku!

Pierwsza z tras, zrealizowana 30 lipca, wiodła po terenie Żernik Strachowic i Jarnołtowa. Tydzień później (6 sierpnia) przemierzyliśmy Popowice, Pilczyce i Maślice. Ostatnia wyprawa śladami pomników przyrody (13 sierpnia) powiodła nas przez Złotniki, Leśnicę i Stabłowice. Wszystkie rowerowe eskapady poprowadziła przyrodniczka Magdalenę Berezowska-Niedźwiedź z Fundacji Ekorozwoju.

Podczas wycieczek zdobywaliśmy też wiedzę z zakresu ochrony środowiska, odkrywaliśmy cenne, bogate w bioróżnorodność przyrodniczą tereny zachodniego Wrocławia. Co więcej, dzięki wspólnym pomiarom drzew, ich struktury korzeniowej, a także badaniu temperatury powietrza, nauczyliśmy się też sporo z zakresu dendrologii. Dowiedzieliśmy się również, jak  pisać wniosek o nadanie statusu pomnika przyrody.

Podsumowaniem trzech było spotkanie zorganizowane 20 sierpnia w siedzibie Rady Osiedle Kuźniki, któremu towarzyszył wykład o bioróżnorodności dawnej dzielnicy Fabryczna. W ramach projektu powstała także rowerowa mapa zachodniego Wrocławia, zawierająca spis ciekawych przyrodniczo drzew i pomników przyrody.

Projekt zrealizowany został w ramach Edycji 29. Mikrograntów
Wróć do listy projektów
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.