Menu

Wspólnik. Ekologiczno-rzemieślnicze warsztaty osiedlowe

Wspólnik. Ekologiczno-rzemieślnicze warsztaty osiedlowe

Nie od dziś wiadomo, że to, co globalne, zaczyna się najczęściej lokalnie – w naszych własnych progach. Grupa nieformalna Wspólniczki przekonywała nas, że zazielenienie swojego otoczenia to zadanie nie tylko chwalebne i przydatne, ale też całkiem łatwe do realizacji!

Animatorka kultury i aktywistka ekologiczna Monika Orlik oraz psycholożka Bogna Bujnicka-Pawluk przyszykowały dla nas międzypokoleniowe spotkania, dzięki którym zdobywaliśmy i zdobywałyśmy merytoryczno-techniczne umiejętności do zazieleniania swojej najbliższej okolicy!

W trakcie warsztatów wykonywaliśmy i wykonywałyśmy doniczki z drewna z odzysku, zasialiśmy i zasiałyśmy rośliny oraz skonstruowałyśmy i skonstruowaliśmy domki dla owadów zapylających. Z taką „infrastrukturą” z pewnością jeszcze milej będzie nam się mieszkać, i to nie tylko na Popowicach, gdzie odbywał się projekt. Mamy za sobą także również spotkanie, podczas którego rozmawialiśmy i rozmawiałyśmy o ekologii w życiu codziennym oraz pletliśmy i plotłyśmy wspólnie kwietniki ze sznurków pozyskanych ze starych, niepotrzebnych koszulek.

Cykl warsztatów współtworzonych przez lokalnych aktywistów oraz aktywistki, artystów i artystki zakończyło sąsiedzkie śniadanie, w trakcie którego podsumowaliśmy sobie zdobytą wiedzę, wymienialiśmy się sąsiedzko roślinami i relaksowaliśmy się przy wspólnie przygotowanym posiłku.

Projekt dobiegł końca, ale my wciąż zapraszamy do korzystania ze wspólnej przestrzeni osoby zamieszkujące wrocławskie Popowice, które są spragnione nowych znajomości i stęsknione za własnym skrawkiem zielonej przestrzeni. Więcej informacji o tym jak działa „Wspólnik” do znalezienia  TUTAJ.

Poznajmy się i zadbajmy o nasze otoczenie!

Kliknij, aby sprawdzić harmonogram
 • 3.08 | 17:00-20:00
  Ogródek krok po kroku – warsztaty ogrodniczo-stolarskie
  Wspólne stworzymy donice z odzyskanego ze starych palet drewna – jedną dla ogrodu społecznego Wspólnik na Popowicach i drugą do zazieleniania swojego domu/ mieszkania/ osiedla. Następnie zasiejemy rośliny i zrobimy sadzonki używając kompostu z odpadów komunalnych Wrocławia i pozostając w duchu zero waste!
  Prowadzenie: Monika Orlik,  Bogna Bujnicka-Pawluk
  Miejsce: Legnicka 65, podwórko obok skateparku
  Zapisy przez formularz TUTAJ
 • 10.08 | 17:00-20:00 
  Z dedykacją dla owadów – warsztaty przyrodniczo-stolarskie
  Wspólne stworzymy domki dla owadów zapylających. Każdy uczestnik będzie mógł zabrać ze sobą domek i zostawić go w wybranym przez siebie miejscu (balkon, ogród działkowy, przestrzeń miejska). Następnie skomponujemy mieszankę łąki kwietnej z zebranych wcześniej nasion. Każdy będzie mógł zabrać ze sobą torebkę z nasionami, aby zasiać je w wybranym przez siebie miejscu.
  Prowadzenie: Monika Orlik,  Bogna Bujnicka-Pawluk
  Miejsce: Legnicka 65, podwórko obok skateparku
  Zapisy przez formularz TUTAJ
 • 17.08 | 17:00-20:00
  Kwietnik z odzysku – warsztaty edukacyjno-ekologiczne
  Tym razem porozmawiamy o ekologii w życiu codziennym. Przy okazji upleciemy kwietniki ze sznurków pozyskanych ze starych, niepotrzebnych koszulek.
  Prowadzenie: Bogna Bujnicka-Pawluk, Anna Chlebnikow-Pawluk
  Miejsce: Legnicka 65, podwórko obok skateparku
  Zapisy wkrótce!
 • 3.09 | 10:00-13:00 
  Śniadanie sąsiedzkie w popowickim ogrodzie
  Finał warsztatów przyrodniczych otwierający nową przestrzeń spotkań sąsiedzkich na wrocławskich Popowicach. W ramach wydarzenia będzie można przyrządzić wspólne śniadanie (zachęcamy do wzięcia domowych wyrobów), spędzić czas na grach plenerowych i  bezgotówkowo wymienić się roślinami. Podczas otwarcia wybudowane na wcześniejszych warsztatach grządki zostaną przydzielone swoim nowym właścicielom.
  Miejsce: Legnicka 65, podwórko obok skateparku
 • Na pierwsze trzy spotkania można się zgłaszać całymi grupami (max. 5 osób) lub pojedynczo (min. 14 lat). Liczba miejsc jest ograniczona, a o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń. Prowadzona będzie lista rezerwowa, o dostaniu się na warsztaty przyjdzie informacja drogą mailową minimum trzy dni przed wydarzeniem.

Więcej o działaniach grupy przeczytasz TUTAJ

Projekt realizowany był w ramach Edycji 32. Mikrograntów.
Wróć do listy projektów
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.