Menu

Najstarsze wrocławskie wsie. Spacerem na Księże, Brochów, Wojszyce i Ołtaszyn 

Najstarsze wrocławskie wsie. Spacerem na Księże, Brochów, Wojszyce i Ołtaszyn 

O tym, że teren Wrocławia powiększał się na przestrzeni lat, wie pewnie każdy. Jednak o tym, że niektóre tereny włączane do granic miasta stanowiły całkiem dobrze zorganizowane wsie, niektóre powstałe jeszcze w średniowieczu, wiedzą pewnie nieliczni. Piotr Gaglik, działacz Towarzystwa Przyjaciół Brochowa, obecnie emeryt, a wcześniej pracownik naukowy i urzędnik miejski Wrocławia, wiosną zabiera mieszkańców i mieszkanki na cztery spacery śladem dawnych wrocławskich wsi!

Wspólnie poznamy historyczną topografię czterech osiedli – Księża Małego i Wielkiego, Brochowa, Wojszyc i Ołtaszyna. Przewodnik wędrówek podzieli się z nami materiałami źródłowymi i opowie mnóstwo ciekawostek, zwracając uwagę na kształt dróg, zbiorniki wodne oraz układ domów, wskazujący na to, co działo się na terenie dawnych wsi – gdzie była karczma, gdzie szkoła, a gdzie nawsie.  

W ramach projektu powstała broszura edukacyjna z zebranymi informacjami i ciekawostkami ze wszystkich osiedli – wersje papierowe wylądowały w kilku CAL-ach oraz stały się pamiątką dla uczestników i uczestniczek, a wersję cyfrową można znaleźć TUTAJ.  

Kliknij tutaj, aby sprawdzić harmonogram:   
  • 11.05, 11:00 | Spacerem na Księże  

Prowadzenie: Piotr Gaglik  

Zbiórka przy przystanku tramwajowym Park Wschodni  

  • 18.05, 11:00 | Spacerem na Wojszyce   

Prowadzenie:  Piotr Gaglik  

Zbiórka przy CAL-u „Wojszycka Sóweczka” przy ul. Asfaltowej 6 (miejsce dostępne architektonicznie – brak schodów, parter – wejście z ulicy) 

  • 25.05, 11:00 | Spacerem na Ołtaszyn  

Prowadzenie: Piotr Gaglik  

Zbiórka przy CAL-u na Ołtaszynie ze Sceną Teatru na Bruku przy ul. Pszczelarskiej 7 (miejsce dostępne architektonicznie dla osób poruszających się na wózkach – podjazdy na zewnątrz i wewnątrz budynku) 

  • 1.06, 10:30 | Spacerem na Brochów  

Prowadzenie: Piotr Gaglik  

Zbiórka przy przystanku autobusowym przy pl. Mongolskim (na wprost sklepu papierniczego)  

Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.