Nasze Sępolno Od.Nova. Sąsiedzkie działania kreatywne
Czas wiosny, kiedy natura budzi się do życia to doskonała pora roku na spotkania sąsiedzkie i wspólne działania kreatywne.
Na zielonej wyspie Wrocławia tworzy się mieszanka ludzi żyjących tutaj od pokoleń z nowymi, napływowymi mieszkańcami, którzy decydują się tutaj zamieszkać ze względu na piękno otaczającej natury, a jednocześnie na bliskość tego, co oferuje miasto. Projekt Marianny Dudzińskiej powstał z myślą o integracji wszystkich mieszkanek i mieszkańców osiedla Biskupin-Sępolno-Dąbie-Bartoszowice. Jego celem jest stworzenie miejsca do poznania się bliżej w kręgach wspólnych zainteresowań. Autorka zaprasza do udziału w różnorodnych warsztatach skierowanych zarówno do najmłodszych, jak i dorosłych.
Poznaj harmonogram projektu
- Warsztaty Taneczne z Potańcówką i Gra terenowa
07.06 | 14:00-17:30 | teren zielony obok ogródka Browaru Wielka Wyspa, ul. Partyzantów 1
godz. 14:00 – Warsztaty Taneczne z Potańcówką
czas trwania: 2,5 godziny
prowadzenie: Kapela Kasero
dla kogo: chętni w każdym wieku (dzieci niepełnoletnie pod opieką dorosłych)
Zapraszamy na warsztaty wiejskiego tradycyjnego tańca, a zaraz po nich na potańcówkę z muzyką graną na żywo. Razem z członkami Kapeli Kasero nauczymy się podstawowych kroków by tanecznym krokiem ruszyć prosto na potańcówkę. Wrocławsko-katowicka Kapela Kasero wykonuje tradycyjną muzykę wiejską – gramy do tańca, czerpiąc inspirację z kultury ludowej różnych regionów Polski. Tworząc nasz repertuar, opieramy się na autentycznych melodiach przekazanych przez wiejskich muzyków, zapisanych przez etnografów albo pochodzących z nagrań terenowych. W skład naszego zespołu wchodzą muzycy od lat aktywni w środowisku ludowej muzyki i tańca.
godz. 16:30 – Gra terenowa
czas trwania: ok. 1 godzina
dla kogo: zespoły dziecko + rodzic/opiekun, dzieci w wieku ~5+ (wszystkie dzieci pod opieką dorosłych)
Gry w podchody to przygodowe rozgrywki składające się z listów z zagadkami. Uczestnicy otrzymują od Mistrza Gry pierwszy list z instrukcją, a następnie mają zadanie – kierując się po mapie – odnaleźć i rozwiązać wszystkie łamigłówki ukryte w wyznaczonych punktach. Zagadki zawierają niezwykle ciekawe zadania – m.in. labirynty, szyfry, nietypowe mapy oraz takie, które wymagają nadzwyczajnej spostrzegawczości. Czas jednej rozgrywki zależy od umiejętności graczy.
- Moc Kobiecej Energii – warsztaty
14.06 | 11:00-12:30 | Klub Osiedlowy „Gniazdo”, ul. Potebni 41
prowadzenie: Marianna Dudzińska
dla kogo: kobiety od 18 roku życia
Podczas warsztatu wspólnie, w kobiecym gronie skorzystamy z narzędzi pomagających w regulacji układu nerwowego – ćwiczeń somatycznych, uważności, drenażu limfatycznego by móc ukoić myśli i poczuć się bezpiecznie w swoim ciele i cieszyć dobrą energią na co dzień.
- Tworzenie Mapy Marzeń – warsztaty
18.06 | 18:00-20:00 | Klub Osiedlowy „Gniazdo”, ul. Potebni 41
prowadzenie: Róża Bielecka
dla kogo: osoby od 18 roku życia
Cały warsztat podzielony jest na 2 części. Spotkanie rozpoczną ćwiczenia oraz trening mentalny, który ma na celu pobudzić kreatywność, pewność siebie oraz wewnętrzny spokój. Następnie przechodzimy do części warsztatowej, gdzie spośród przygotowanych grafik, gazet i innych obrazów każdy uczestnik tworzy swoją własną mapę marzeń. Materiały przygotowuje prowadząca.
- Kwitnąca Wiśnia – Tworzenie Kolażu Intuicyjnego
20.06 | 18:00-20:00 | Klub Osiedlowy „Gniazdo”, ul. Potebni 41
prowadzenie: Małgorzata Kalinowska
dla kogo: osoby od 18 roku życia
Podczas warsztatów stworzysz własny wspierający wizualny talizman – obraz złożony z intuicyjnych wyborów, wycinków, kolorów, słów, faktur. Kolaż, który będzie mówił Twoim językiem. Nie potrzebujesz żadnych zdolności artystycznych – wystarczy otwartość na proces. Kolaż stanie się narzędziem do słuchania siebie i wydobywania na zewnątrz tego, co w Tobie żywe. „Kwitnąca oaza” to przestrzeń, w której możesz odpocząć, posłuchać siebie, dostrzec to, co ważne – i pozwolić temu zakwitnąć na papierze.
- Porozumienie bez Krzyku – warsztaty
24.06 | 18:00-19:00 | Klub Osiedlowy „Gniazdo”, ul. Potebni 41
prowadzenie: Róża Bielecka
dla kogo: rodzice, dziadkowie, babcie – osoby opiekuńcze
To spotkanie dla rodziców, dziadków, opiekunów. Wykład oraz część ćwiczeniowa, podczas których uczestnicy i uczestniczki mają okazję spojrzeć w głąb swoich emocji. Osoby biorące udział w tym projekcie otrzymają praktyczne narzędzia do radzenia sobie z krzykiem.
- Lalki Motanki – warsztaty
25.06 | 18:00-19:00 | Klub Osiedlowy „Gniazdo”, ul. Potebni 41
dla kogo: zespoły dziecko + rodzic, dzieci w wieku ~5+ (wszystkie dzieci pod opieką dorosłych)
Wykonamy tradycyjne, ręcznie robione lalki-motanki, które pełniły rolę amuletów lub spełniały intencje. Tworzyło się je z kawałków materiałów, nici i naturalnych dodatków, jak zioła, bez użycia igieł, by „nie przeciąć” dobrej energii. Każda motanka miała swoje zadanie – mogła chronić dom, przynosić szczęście, zdrowie albo pomagać spełniać życzenia. Ich wykonanie wymagało skupienia na konkretnej intencji, dzięki czemu były nie tylko rękodziełem, ale też rodzajem duchowego rytuału. To prosty, ale symboliczny sposób na połączenie z naturą i tradycją.
- Konstruowanie intuicyjne z drewna – warsztaty
29.06 | 11:00-14:00 | Klub Osiedlowy „Gniazdo”, ul. Potebni 41
prowadzenie: Dawid Bartoń
dla kogo: zespoły dziecko + rodzic/opiekun, dzieci w wieku 5+ (wszystkie dzieci pod opieką dorosłych)
Pod pretekstem warsztatów z konstruowania intuicyjnego, które same w sobie mają na celu przede wszystkim radosną i nieposkromioną twórczość, poprzez połączenie dwóch stanów – dziecięcej fantazji i oczekiwania na bycie wszechmocnym dorosłym oraz dorosłej wszechmocy i tęsknoty za dziecięcym marzeniem – chcemy ułatwić zbliżenie się rodzica i dziecka w akcie tworzenia. Przy pomocy prostych narzędzi i dzieląc się zdolnościami, rodzic/opiekun z dzieckiem przystąpią do kreacji.
Informacje o zapisach:
Pod numerem telefonu – 881649363, Marianna Dudzińska