Mikrogranty

Przygotuj się z Wrocławskim Instytutem Kultury do zgłoszenia swojego pomysłu na działania w mieście! Pierwszy nabór już się zakończył, ale przed nami jeszcze dwa: w maju i we wrześniu.

Co znajdziecie dalej?

Koniec pierwszego naboru (luty 2023)
Jak i z czym się zgłaszać?
Manuale i przydatne dokumenty
Spotkania i konsultacje
Nabór krok po kroku
Wyniki naboru I (2022)
Wyniki naboru II (2022)
Wyniki naboru III (2022)

Nabór I (luty 2023)

Wiemy już, gdzie, z kim i w jaki sposób będziemy w najbliższych miesiącach działać na wrocławskich osiedlach! Lutowy nabór już rozstrzygnięty – poznajcie zwycięską czternastkę projektów w ścieżce dla osób fizycznych i grup nieformalnych.

Do ścieżki dla osób fizycznych i grup nieformalnych spłynęło aż 90 propozycji, z czego do oceny jurorek i jurorów (o składzie komisji możecie poczytać TUTAJ) trafiło 59 poprawnych formalnie projektów. By umilić nam oczekiwanie na ostateczne wyniki zgromadziłyśmy też dla Was opisy i statystyki naborowe, które możecie prześledzić TUTAJ. W pierwszych dniach marca cztery komisje obradowały nad wyborem 14-stu inicjatyw (po 4 projekty z obszarów Fabryczna i Śródmieście oraz po 3 pomysły z obszarów Krzyki i Psie Pole).

Jakie działania zrealizujemy wiosną? Wyniki naboru sprawdzicie TUTAJ

Mikrogranty są podzielone na trzy ścieżki. Jeśli szukacie informacji o pozostałej dwójce, to szukajcie ich tu: Mikrogranty NGO i Mikrogranty młodzieżowe.

Jak i z czym się zgłaszać?

Do programu przyjmujemy bardzo różnorodne propozycje inicjatyw, których celem jest wzajemne poznanie się, ciekawe spędzanie czasu wolnego, dzielenie się pasjami, a także udzielanie sobie wsparcia. Mogą to być różnego rodzaju warsztaty, tematyczne spotkania, wędrówki śladami ciekawych osiedlowych historii lub inne sąsiedzkie aktywności. Najważniejsze, by angażowały do wspólnego działania mieszkańców i mieszkanki wrocławskich osiedli! 

Na kolejne propozycje czekać będziemy w maju i we wrześniu. Wybrane w naborach projekty otrzymują od nas wsparcie finansowe (do 5 000 złotych brutto) oraz pomoc w kwestiach administracyjnych, organizacyjnych, prawnych, promocyjnych i logistycznych.  

Z ciekawością będziemy czekać (od 1 do 15 maja i od 1 do 15 września) na Wasze kolejne pomysły na działania z zakresu animacji, rekreacji, aktywizacji społecznej, edukacji, sztuki oraz innych aktywności o charakterze kulturotwórczym. Lokalizować je możecie w jednej z dawnych wrocławskich dzielnic – Fabrycznej, Krzykach, Psim Polu i Śródmieściu. Przypominamy, że w naborze mogą brać udział również osoby bez stałego meldunku w mieście – ważne, by chcieć działać w jego granicach! 

Wasze propozycje możecie zgłaszać tylko przez internet. Formularze dostępne są w czasie trwania naborów na stronie www.wroclaw.pl/mikrogranty

W ostatnich edycjach Mikrograntów widzimy wyraźny wzrost liczby projektów zakładających działania międzykulturowe. W dużej mierze były one odzewem na działania wojenne w Ukrainie. Warto pamiętać, że Mikrogranty nie są programem pomocowym. Jednak mikrodziałania mogą w przyjazny sposób włączać osoby różnych narodowości w aktywności dające im poczucie bezpieczeństwa i dobrze spędzonego czasu w nowej dla nich społeczności. Nie zapominamy też o wielu innych narodach, które we Wrocławiu w poprzednich latach znalazły swój nowy dom, zarówno o sąsiadach i sąsiadkach przybyłych zza wschodniej granicy (Białorusini/-ki, Koreańczycy/-ki), jak i innych części Europy i świata. Wszelkie działania w międzykulturowym gronie są dla nas równie ważne. 

Jako Wrocławski Instytut Kultury jesteśmy współorganizatorami Waszych projektów w Mikrograntach, co oznacza, że jesteśmy stroną odpowiedzialną za administrację i księgowość, a także pomagamy Wam w tych kwestiach, w których jako osoby koordynujące projekt (pierwszy, czy też kolejny) chcecie się podszkolić. 

Obok spotkań „na żywo” wciąż możecie wciąż korzystać z możliwości przeprowadzania części działań w sieci oraz organizować wydarzenia hybrydowe. Projekty realizowane musza być w głównej mierze na terenie Wrocławia, jednak w naborze mogą wziąć udział również osoby bez stałego meldunku w mieście.

Również sytuacja wojny w Ukrainie oraz pojawienia się w naszym mieście tysięcy nowych mieszkańców i mieszkanek znajduje odzwierciedlenie w Waszych pomysłach. Pamiętajcie, że działania w ramach Mikrograntów mogą być okazją, by spróbować włączyć rodziny, które wyjechały z ojczyzny w aktywności dające im poczucie bezpieczeństwa, a także pozwalające na wytchnienie i dobry czas w przyjaznej, ale nowej dla nich społeczności.

Szukacie inspiracji? Zapoznajcie się z projektami z 2022 roku (I, II, III nabór) oraz zajrzyjcie na naszą dawną stronę, by przejrzeć pomysły współorganizowane w Mikrograntach od 2014 roku!  

Manuale i przydatne dokumenty

Lista najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi;
Regulamin do naboru (regulamin z wszystkimi załącznikami jest tutaj);
Lista kosztów kwalifikowalnych, czyli tym, co możecie wpisać do budżetu;
Lista błędów formalnych, czyli na co musicie szczególnie uważać, żeby Wasz projekt nie odpadł;
Dodatkowo zajrzyjcie do reszty załączników do regulaminu, w których znajdziecie:
Wzór wniosku w pdf (wersja edytowalna jest tutaj); 
Wzór umowy z załącznikami, którą podpiszemy z wygranymi; 
Kryteria oceny komisji;
Wzór zgody pełnoletniego opiekuna/-ki, jeśli nie jesteście pełnoletni_e;
Zarządzenie dyrektorki WIK;
Polecamy też nasze manuale, które mogą pomóc w przygotowaniach:
Mapa projektów WBO, z których możecie skorzystać w Waszych inicjatywach;
Lista Miejsc przyjaznych mieszkańcom i mieszkankom, czyli polecanych przez nas partnerów do współpracy;
Poradnik ekologiczny, dzięki któremu przygotowanie przyjaznego środowisku projektu powinno być łatwiejsze;
Nagranie spotkania informacyjnego;
Prezentacja pokazywana na spotkaniu.

Macie pytania? Skontaktujcie się z nami

Zanim zgłosicie swój pomysł przez formularz, warto się z nami skonsultować. Dzięki temu możecie uniknąć niemiłych niespodzianek związanych z błędami formalnymi, doszlifować swoją propozycję i sprawdzić, czy Wasza inicjatywa wpisuje się w ramy programu. Pytajcie, rozmawiajcie z nami i konsultujcie – okazji będzie całkiem sporo!  

Od 18 stycznia zaczynamy indywidualne konsultacje Waszych pomysłów w dni robocze. Możemy spotkać się też na żywo, ale musimy wcześniej się umówić (zgłaszajcie się przez maila lub telefon). Napiszcie wiadomość lub zadzwońcie!  

Ogólny kontakt: mikrogranty@instytutkultury.pl,
+48 71 712 75 72 

Kontakt do koordynatorek: 
Anna Bieliz: +48 502 824 410, anna.bieliz@instytutkultury.pl 

Barbara Lisik: +48 502 824 330, barbara.lisik@instytutkultury.pl

Marta Konieczna: + 48 501 214 914, marta.konieczna@instytutkultury.pl

Olivia Wajsen: + 48 607 111 539, olivia.wajsen@instytutkultury.pl

O szczegółach (najważniejszych terminach, zasadach współpracy oraz przydatnych przed wypełnieniem wniosku informacjach) opowiedziałyśmy Wam podczas spotkań informacyjnych. W sieci spotkaliśmy się 25 stycznia – nagranie obejrzysz TUTAJ. Z kolei na żywo spotkalismy się 31 stycznia w Barbarze, a parę dni później – 2 lutego, porozmawialiśmy o pisaniu projektów na specjalnym webinarze.

Nabór krok po kroku

Kliknij obrazek, aby powiększyć

Do zobaczenia w mieście!

Znajdziecie nas również na:

www.wroclaw.pl/mikrogranty
facebook.com/mikrogranty 
www.instagram.com/mikro.granty 

Mikrogranty

Mikrogranty to ogólnomiejski program wsparcia oddolnych inicjatyw lokalnych, w ramach którego mieszkańcy i mieszkanki Wrocławia (głównie, choć nie jest to wymóg formalny) mogą realizować swoje pomysły na działania z zakresu animacji, rekreacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związanych  
z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz inne o charakterze kulturotwórczym. 

Celem programu jest umożliwienie zdobycia i rozwoju umiejętności niezbędnych do skutecznego wpływu na swoje miasto, prowadzenia oddolnych inicjatyw z sąsiadami, a także zachęcenie do kreatywnej dyskusji i wymiany poglądów. Ważne jest dla nas wykorzystywanie potencjału funkcjonalno-przestrzennego wrocławskich osiedli do realizacji inicjatyw aktywizujących i więziotwórczych, z naciskiem na aktywizację obszarów położonych poza Starym Miastem. 

Mikrogranty to też liczne działania edukacyjne, które ogłaszamy dla Was w ciągu roku! 

Program w obecnej formule powstał w 2018 roku z połączenia funkcjonujących we Wrocławiu od 2014 roku mikroGRANTÓW ESK Wrocław 2016, prowadzonych przez Biuro Festiwalowe Impart 2016 oraz działających w 2017 roku Wrocławskiego Funduszu Małych Inicjatyw i Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego Wrocławia prowadzonych przez Fundację Umbrella. Do końca 2021 roku ścieżką dla osób fizycznych i grup nieformalnych opiekowała się Strefa Kultury Wrocław, od lutego 2022 roku pieczę nad całością programu i powyższą ścieżką sprawuje Wrocławski Instytut Kultury.