Menu

Mikrogranty

To ogólnomiejski program wsparcia oddolnych inicjatyw lokalnych, w ramach którego mieszkańcy i mieszkanki miasta mogą realizować swoje pomysły na społeczne działania we Wrocławiu. W ramach Mikrograntów organizujemy trzy nabory w roku – propozycje działań można zgłaszać w lutym, maju i we wrześniu.

Program powstał w 2014 roku z okazji przygotowań do obchodów tytułu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. W obecnej formule funkcjonuje od 2018 roku z połączenia mikroGRANTÓW ESK Wrocław 2016 oraz działających w 2017 roku Wrocławskiego Funduszu Małych Inicjatyw i Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego Wrocławia prowadzonych przez Fundację Umbrella. Do końca 2021 roku ścieżką dla osób fizycznych i grup nieformalnych opiekowała się Strefa Kultury Wrocław, od lutego 2022 roku pieczę nad całością programu i powyższą ścieżką sprawuje Wrocławski Instytut Kultury.

Mikrogranty są podzielone na trzy ścieżki. Na tej stronie znajdziecie informacje o prowadzonej przez nas ścieżce dla osób fizycznych i grup nieformalnych. Jeśli szukacie informacji o pozostałej dwójce, to szukajcie ich tu: Mikrogranty NGO i Mikrogranty młodzieżowe.

Celem programu jest umożliwienie zdobycia i rozwoju umiejętności niezbędnych do skutecznego wpływu na swoje miasto, prowadzenia oddolnych inicjatyw z lokalną społecznością, a także zachęcenie do kreatywnej dyskusji i wymiany poglądów z akcentowaniem społecznej różnorodności.

Kto i jaki pomysł może zgłosić do Mikrograntów?

Do programu przyjmujemy bardzo różnorodne propozycje inicjatyw, z zakresu animacji, rekreacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związanych z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz inne o charakterze kulturotwórczym. Najważniejsze, by angażowały do wspólnego działania mieszkańców i mieszkanki wrocławskich osiedli! Szczególnie istotne jest dla nas wsparcie osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z działalnością tego typu. W programie mogą wziąć udział pełnoletnie osoby fizyczne oraz nieformalne grupy osób fizycznych (powyżej 7. roku życia) z dorosłym przedstawicielem. Co ważne, nie trzeba posiadać meldunku na terenie miasta – wystarczy chcieć działać w jego granicach.

W Mikrograntach istotna jest decentralizacja, dlatego zachęcamy do organizowania wydarzeń poza ścisłym centrum Wrocławia, czyli osiedlem Stare Miasto. Aktywnie budujemy sieci współpracy między różnymi podmiotami życia społecznego i mapujemy inicjatywy o wspólnych celach, obejmujące podobne działania w różnych lub tych samych obszarach miasta.

Maksymalna kwota wsparcia finansowego dla pojedynczego projektu to 5 000 zł brutto. Oprócz tej kwoty można liczyć na nasze wsparcie w kwestiach organizacyjnych np. w działaniach administracyjnych, prawnych, logistycznych lub promocyjnych.

Kontakt:
mikrogranty@instytutkultury.pl
+48 71 712 75 72

Obserwuj program w mediach społecznościowych:

Aktualności / Mikrogranty

Znamy wyniki wrześniowego naboru do Mikrograntów!  

Międzypokoleniowe warsztaty z ziołolecznictwa i rękodzieła, zajęcia z improwizacji kabaretowej i rozmaite spotkania dbające o nasz dobrostan. Tego sezonu czeka nas we Wrocławiu wiele wartościowych, różnorodnych wydarzeń, dzięki którym mieszkańcy i mieszkanki zdobędą nowe umiejętności, wiedzę i pogłębią sąsiedzkie relacje!  

Wrześniowy nabór do Mikrograntów pod lupą   

W oczekiwaniu na ogłoszenie zwycięskich inicjatyw wyłonionych spośród 61 nadesłanych wniosków, przyjrzyjmy się statystyce. Najaktywniejsze osiedla, najczęstsze błędy formalne i Wasze pomysły na spędzanie jesieni w mieście – analizujemy liczby ostatniego w tym roku naboru do Mikrograntów.   

61 pomysłów na jesienne wydarzenia w mieście!  

Zamykamy trzeci w tym roku nabór wniosków do Mikrograntów. W ścieżce dla osób fizycznych i grup nieformalnych pojawiły się liczne propozycje lokalnych, integrujących spotkań, które następnie przejdą do weryfikacji formalnej i oceny komisji. Zwycięskie inicjatywy poznamy już 8 października! 

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.