Mikrogranty

Od tego roku Mikrogranty dla osób fizycznych i grup nieformalnych działają pod szyldem Wrocławskiego Instytutu Kultury. Tradycyjnie przygotowaliśmy dla Was trzy nabory (1-15.03, 1-15.05 i 1-15.09) w których możecie zgłaszać Wasze pomysły na lokalne działania w mieście. Poniżej znajdziecie szczegóły wrześniowego naboru.

Nabór do Mikrograntów to szansa dla osób fizycznych, również tych prowadzących działalność gospodarczą i grup nieformalnych (od 2 do nawet 10 osób – widziałyśmy naprawdę duże grupy!) na realizację propozycji na działania z zakresu animacji, rekreacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związanych z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz innych o charakterze kulturotwórczym i wzmacniającym więzi.

Co znajdziecie dalej?

Nabór III – wrzesień 2022

Na Wasze nowe osiedlowe projekty w nadchodzącej odsłonie Mikrograntów będziemy czekać od 1 do 15 września. Wybrane pomysły otrzymają od nas wsparcie finansowe (do 5 000 złotych brutto) oraz pomoc w kwestiach administracyjnych, organizacyjnych, prawnych, promocyjnych i logistycznych.

Wasze propozycje możecie zgłaszać tylko przez internet. Formularz dostępny będzie od 1 do 15 września na stronie www.wroclaw.pl/mikrogranty

Jak co roku istotnym elementem wrześniowego naboru jest czas. Na realizację swojego pomysłu będzie go bowiem bardzo mało – od ogłoszenia wyników naboru 7 października, do ostatniego dnia na zakończenie projektów minie niewiele ponad dwa miesiące!

Inicjatywy zgłoszone we wrześniowym naborze możecie realizować od końca października do 15 grudnia.

Myśląc o działaniach pamiętajcie, że organizowanie wydarzeń w każdej formule wymaga też poświęcenia chwili na przygotowanie współpracy i promocję inicjatywy, dlatego dobrze zaplanujcie wstępny etap Waszych działań! Jako Wrocławski Instytut Kultury jesteśmy współorganizatorami Waszych projektów w Mikrograntach, co oznacza, że jesteśmy stroną odpowiedzialną za administrację i księgowość, a także pomagamy Wam w tych kwestiach, w których jako osoby koordynujące projekt (pierwszy, czy też kolejny) chcecie się podszkolić.

Mikrogranty są podzielone na trzy ścieżki. Jeśli szukacie informacji o pozostałej dwójce, to szukajcie ich tu: Mikrogranty NGO i Mikrogranty młodzieżowe.

Kto i gdzie może działać? Jakie pomysły zgłaszać?

Końcówka roku to czas, w którym zawsze sporo warsztatujemy, edukujemy się i cieplej ubrani/e poznajemy miasto w trakcie spacerów czy gier miejskich. Czakamy więc, czym zaskoczycie nas tym razem? Cyklem rękodzielniczych spotkań na Sołtysowicach? Wędrówkami odkrywającymi sekrety Biskupina? A może międzyosiedlowymi warsztatami na Maślicach i Pilczycach? Niezależnie na jaki rodzaj projektów się zdecydujecie, najważniejsze, by Wasze propozycje angażowały do wspólnego działania mieszkańców i mieszkanki Waszej najbliższej okolicy!

Jak zawsze możecie zgłaszać pomysły w jednej z dawnych wrocławskich dzielnic – Fabrycznej, Krzykach, Psim Polu i Śródmieściu.

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć

Obok jesiennych spotkań „na żywo” wciąż możecie wciąż korzystać z możliwości przeprowadzania części  działań w sieci oraz organizować wydarzenia hybrydowe. Projekty realizowane musza być w głównej mierze na terenie Wrocławia, jednak w naborze mogą wziąć udział również osoby bez stałego meldunku w mieście.

Również sytuacja wojny w Ukrainie oraz pojawienia się w naszym mieście tysięcy nowych mieszkańców i mieszkanek znajduje odzwierciedlenie w Waszych pomysłach. Pamiętajcie, że działania w ramach Mikrograntów mogą być okazją, by spróbować włączyć rodziny, które wyjechały z ojczyzny w aktywności dające im poczucie bezpieczeństwa, a także pozwalające na wytchnienie i dobry czas w przyjaznej, ale nowej dla nich społeczności.

Chcecie się zainspirować?

Szukacie przykładów działań, które do tej pory udało się zrealizować w ramach wrześniowej odsłony Mikrograntów? Koniecznie poczytajcie o pomysłach, które już realizowaliśmy w poprzednich latach. Zapoznanie się z nimi może być dla Was dobrą inspiracją do nowych działań.

Jesienią zeszłego roku, wspólnie z Joanną Hytrek-Hryciuk podczas „Herstorie. Jej opowieść” odkrywaliśmy często nieznane opowieści kobiet związanych z wrocławskim Śródmieściem. Wspólnie spacerowaliśmy i dyskutowaliśmy na wykładach, a do tego wymyślaliśmy nowe nazwy ulic i skwerów upamiętniające śródmiejskie bohaterki. Z Sylwią Golonką spotykaliśmy się w projekcie „Mówimy po polsku”, który poprzez zróżnicowane propozycje warsztatowo-spacerowe stworzył przestrzenie dla niepolskojęzycznych mieszkańców i mieszkanek Wrocławia, na postawienie pierwszych kroków w komunikacji w języku polskim. Z kolei Marka Zatora spotkaliśmy na Szczepinie, gdzie poprzez międzypokoleniowy cykl warsztatów zachęcał „Babciu, dziadku – do dzieła!

Chcecie więcej? Zajrzyjcie na naszą dawną stronę, by przejrzeć pomysły realizowane w Mikrograntach od 2014 roku i na koniec tej strony, gdzie znajdziecie linki do opisów zwycięskich projektów z tego roku.

Przydatne pliki

Przed zgłoszeniem zapoznajcie się z najważniejszymi dokumentami:
listą najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi;
pdf z regulaminem naboru (regulamin z wszystkimi załącznikami jest tutaj)
spisem kosztów kwalifikowalnych, czyli tym, co możecie wpisać do budżetu;
listą błędów formalnych, czyli na co musicie szczególnie uważać, żeby Wasz projekt nie odpadł.
Dodatkowo zajrzyjcie do reszty załączników do regulaminu, w których znajdziecie:
wzór wniosku w pdf (wersja edytowalna jest tutaj)
wzór umowy, którą podpiszemy z wygranymi;
kryteria oceny komisji;
wzór zgody pełnoletniego opiekuna_ki, jeśli nie jesteście pełnoletni_e.
zarządzenie dyrektora WIK
Polecamy też nasze manuale, które mogą pomóc w przygotowaniach:
mapa projektów WBO, z których możecie skorzystać w Waszych inicjatywach;
lista miejsc przyjaznych mieszkańcom i mieszkankom, czyli polecanych przez nas partnerów do współpracy;
poradnik ekologiczny, dzięki któremu przygotowanie przyjaznego środowisku projektu powinno być łatwiejsze;
nagranie spotkania informacyjnego online (transmisja odbyła się 23 sierpnia).
prezentacja o ścieżce dla osób fizycznych i grup nieformalnych

Macie pytania? Skontaktujcie się z nami

Zanim zgłosicie swój pomysł przez formularz warto najpierw omówić go z nami. Dzięki temu możecie uniknąć niemiłych niespodzianek związanych z błędami formalnymi, doszlifować swoją propozycję i sprawdzić, czy Wasza inicjatywa wpisuje się w ramy programu. Pytajcie, rozmawiajcie z nami i konsultujcie – okazji będzie całkiem sporo! W trakcie naborów możecie skonsultować Wasze pomysły telefonicznie i mailowo.

wzór wniosku w wersji edytowalnej – możecie w nim wpisać swój pomysł do konsultacji z nami

Mikrograntowy zespół czeka na Wasze pytania od 1 września. Fot. Marta Sobala

Ogólny kontakt: mikrogranty@instytutkultury.pl,
+48 71 712 75 72 

Kontakt do koordynatorek: 
Anna Bieliz: +48 502 824 410, anna.bieliz@instytutkultury.pl 

Barbara Lisik: +48 502 824 330, barbara.lisik@instytutkultury.pl 

Agnieszka Wywrot: + 48 607 111 539, agnieszka.wywrot@instytutkultury.pl 

Spotkania informacyjne, konsultacje i warsztaty

Chcecie się dowiedzieć, jak wspólnie działamy? Zachęcamy Was do kontaktu z nami – zadawania pytań, rozmów i konsultacji oraz uczestnictwa w spotkaniach i warsztatach, które tradycyjnie dla Was szykujemy.

O szczegółach (najważniejszych terminach i zasadach współpracy oraz formularzu wniosku), opowiemy Wam podczas dwóch spotkań informacyjnych. Pierwsze transmitowaliśmy na naszym Facebookunagranie obejrzysz TUTAJ.

Na drugie zapraszamy na żywo do Centrum Sektor 3 przy ul. Legnickiej 65od 17:30 będziemy tam omawiać wszystkie trzy ścieżki Mikrograntów!

Dodatkowo zaplanowaliśmy też interaktywne warsztaty pisania projektów, podczas których krok po kroku opowiemy Wam, jak dobrze opisać swój pomysł we wniosku. Z zapisanymi mailowo osobami (zgłoszenia na mikrogranty@instytutkultury.pl) połączymy się 6 września od godziny 17:30.

Indywidualne konsultacje będziemy prowadzić w trakcie trwania naboru. Od 1 do 15 września czekamy na Wasze telefony i maile z pytaniami i wątpliwościami!

Nabór krok po kroku

Kliknij obrazek, aby powiększyć

Wyniki naboru I

Wszystko już jasne! Poznajcie 14 nowych inicjatyw, które zostały wybrane w pierwszym w tym roku naborze Mikrograntów dla osób fizycznych i grup nieformalnych!

Duża część działań skupiona jest na integracji nowych mieszkańców i mieszkanek Wrocławia. Przed nami m.in. cykl rękodzielniczych warsztatów prowadzonych na zmianę przez osoby ukraińsko i polskojęzyczne, sąsiedzkie pikniki na Przedmieściu Świdnickim, cykl warsztatów i koncert przybliżające kulturę mieszkańców i mieszkanek zza naszej wschodniej granicy, a także spotkania z ludową muzyką z Polski i Ukrainy.

Miłośnicy historii i architektury wiosną będą mogli odkryć na nowo Wrocławski Welodrom im. Wernera Józefa Grundmanna i opowieści z nadodrzańskich kamienic, a także zajrzeć w tajemnicze zakamarki Pracz Odrzańskich. Jak zwykle w nie mogło zabraknąć też wątku ekologicznego. Na Swojczycach i Szczepinie odbędą się spotkania poświęcone sposobom, w jakie można żyć w mieście w sposób bardziej przyjazny środowisku, z kolei dzieci będą mogły wziąć udział w wyprawach pełnych przygód, podczas których odkryją ciekawostki przyrody i tajemnice Lasu Zakrzowskiego.

Wśród wybranych w tej ścieżce działań znalazły się też inne propozycje dla najmłodszych, którzy będą mogli zapoznać się z tradycjami słowiańskimi tworząc ludowe lalki-motanki, wziąć udział w zajęciach jogi, cyklu artystycznych warsztatów na Wielkiej Wyspie, a do tego wspólnie przygotują autorski spektakl teatralny!

Szczegółowa ocena wszystkich poprawnych formalnie wniosków oraz protokół z uzasadnieniem wyborów komisji w naborze I (skan – wersja dostępnego PDFA TUTAJ)

Więcej informacji o projektach wybranych w naborze I TUTAJ

Nabór II

Majowy, drugi w tym roku nabór do Mikrograntów już się zakończył. W ścieżce dla osób fizycznych i grup nieformalnych otrzymaliśmy od Was aż 63 propozycje na nowe wakacyjne inicjatywy!

Do realizacji komisje wytypowały po 4 projekty ze Śródmieścia i Krzyków oraz po 3 projekty z Fabrycznej i Psiego Pola. Wybrane działania otrzymają nie tylko wsparcie finansowe (do 5 tysięcy złotych brutto), lecz także pomoc w kwestiach administracyjnych, organizacyjnych, księgowych, prawnych, promocyjnych i logistycznych.

Poznajcie 14 pomysłów od osób fizycznych i grup nieformalnych, które już od końca czerwca pojawią się na wielu osiedlach, na których Mikrogranty jeszcze nie były! Wasze propozycje będziemy wspólnie realizować do 30 września. Szczegóły znajdziecie TUTAJ

Do zobaczenia w mieście!

Znajdziecie nas również na:

www.wroclaw.pl/mikrogranty
facebook.com/mikrogranty 
www.instagram.com/mikro.granty 

Mikrogranty

to ogólnomiejski program wsparcia oddolnych inicjatyw lokalnych, w ramach którego mieszkańcy i mieszkanki Wrocławia (głównie, choć nie jest to wymóg formalny) mogą realizować swoje pomysły na działania z zakresu animacji, rekreacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związanych z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz inne o charakterze kulturotwórczym.

Celem programu jest umożliwienie zdobycia i rozwoju umiejętności niezbędnych do skutecznego wpływu na swoje miasto, prowadzenia oddolnych inicjatyw z sąsiadami, a także zachęcenie do kreatywnej dyskusji i wymiany poglądów. Ważne jest dla nas wykorzystywanie potencjału funkcjonalno-przestrzennego wrocławskich osiedli do realizacji inicjatyw aktywizujących i więziotwórczych, z naciskiem na aktywizację obszarów położonych poza Starym Miastem. Mikrogranty to też liczne działania edukacyjne, które ogłaszamy dla Was w ciągu roku.

Program w obecnej formule powstał w 2018 roku z połączenia funkcjonujących we Wrocławiu od 2014 roku mikroGRANTÓW ESK Wrocław 2016 oraz działających w 2017 roku Wrocławskiego Funduszu Małych Inicjatyw i Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego Wrocławia prowadzonych przez Fundację Umbrella. Do końca 2021 roku ścieżką dla osób fizycznych i grup nieformalnych opiekowała się Strefa Kultury Wrocław. Od lutego 2022 roku pieczę nad całością programu i powyższą ścieżką sprawuje Wrocławski Instytut Kultury.