Menu

Nabór III – wrzesień 2022

Na Wasze nowe osiedlowe projekty w nadchodzącej odsłonie Mikrograntów będziemy czekać od 1 do 15 września. Wybrane pomysły otrzymają od nas wsparcie finansowe (do 5000 złotych brutto) oraz pomoc w kwestiach administracyjnych, organizacyjnych, prawnych, promocyjnych i logistycznych.

Wasze propozycje możecie zgłaszać tylko przez internet. Formularz dostępny będzie od 1 do 15 września na stronie www.wroclaw.pl/mikrogranty

Jak co roku istotnym elementem wrześniowego naboru jest czas. Na realizację swojego pomysłu będzie go bowiem bardzo mało – od ogłoszenia wyników naboru 7 października, do ostatniego dnia na zakończenie projektów minie niewiele ponad dwa miesiące! Inicjatywy zgłoszone we wrześniowym naborze możecie realizować od końca października do 15 grudnia.

Myśląc o działaniach pamiętajcie, że organizowanie wydarzeń w każdej formule wymaga też poświęcenia chwili na przygotowanie współpracy i promocję inicjatywy, dlatego dobrze zaplanujcie wstępny etap Waszych działań! Jako Wrocławski Instytut Kultury jesteśmy współorganizatorami Waszych projektów w Mikrograntach, co oznacza, że jesteśmy stroną odpowiedzialną za administrację i księgowość, a także pomagamy Wam w tych kwestiach, w których jako osoby koordynujące projekt (pierwszy, czy też kolejny) chcecie się podszkolić.

Mikrogranty są podzielone na trzy ścieżki. Jeśli szukacie informacji o pozostałej dwójce, to szukajcie ich tu: Mikrogranty NGO i Mikrogranty młodzieżowe.

Kto i gdzie może działać? Jakie pomysły zgłaszać?

Końcówka roku to czas, w którym zawsze sporo warsztatujemy, edukujemy się i cieplej ubrani/e poznajemy miasto w trakcie spacerów czy gier miejskich. Czakamy więc, czym zaskoczycie nas tym razem? Cyklem rękodzielniczych spotkań na Sołtysowicach? Wędrówkami odkrywającymi sekrety Biskupina? A może międzyosiedlowymi warsztatami na Maślicach i Pilczycach? Niezależnie na jaki rodzaj projektów się zdecydujecie, najważniejsze, by Wasze propozycje angażowały do wspólnego działania mieszkańców i mieszkanki Waszej najbliższej okolicy! Jak zawsze możecie zgłaszać pomysły w jednej z dawnych wrocławskich dzielnic – Fabrycznej, Krzykach, Psim Polu i Śródmieściu.

Obok jesiennych spotkań „na żywo” wciąż możecie wciąż korzystać z możliwości przeprowadzania części działań w sieci oraz organizować wydarzenia hybrydowe. Projekty realizowane musza być w głównej mierze na terenie Wrocławia, jednak w naborze mogą wziąć udział również osoby bez stałego meldunku w mieście.

Również sytuacja wojny w Ukrainie oraz pojawienia się w naszym mieście tysięcy nowych mieszkańców i mieszkanek znajduje odzwierciedlenie w Waszych pomysłach. Pamiętajcie, że działania w ramach Mikrograntów mogą być okazją, by spróbować włączyć rodziny, które wyjechały z ojczyzny w aktywności dające im poczucie bezpieczeństwa, a także pozwalające na wytchnienie i dobry czas w przyjaznej, ale nowej dla nich społeczności.

Chcecie się zainspirować?

Szukacie przykładów działań, które do tej pory udało się zrealizować w ramach wrześniowej odsłony Mikrograntów? Koniecznie poczytajcie o pomysłach, które już realizowaliśmy w poprzednich latach. Zapoznanie się z nimi może być dla Was dobrą inspiracją do nowych działań.
Jesienią zeszłego roku, wspólnie z Joanną Hytrek-Hryciuk podczas „Herstorie. Jej opowieść” odkrywaliśmy często nieznane opowieści kobiet związanych z wrocławskim Śródmieściem. Wspólnie spacerowaliśmy i dyskutowaliśmy na wykładach, a do tego wymyślaliśmy nowe nazwy ulic i skwerów upamiętniające śródmiejskie bohaterki. Z Sylwią Golonką spotykaliśmy się w projekcie „Mówimy po polsku”, który poprzez zróżnicowane propozycje warsztatowo-spacerowe stworzył przestrzenie dla niepolskojęzycznych mieszkańców i mieszkanek Wrocławia, na postawienie pierwszych kroków w komunikacji w języku polskim. Z kolei Marka Zatora spotkaliśmy na Szczepinie, gdzie poprzez międzypokoleniowy cykl warsztatów zachęcał „Babciu, dziadku – do dzieła!”

Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.