Menu

​Dwulatka. Szkoła Praktyk Animacyjnych − 4 edycja 

​Dwulatka. Szkoła Praktyk Animacyjnych − 4 edycja 

Chcesz wzmocnić swoje umiejętności i zdobyć nowe doświadczenie w codziennej pracy ze społecznościami lokalnymi? Chcesz postawić pierwsze kroki w animacji kultury? Marzysz o realizacji działań ze społecznościami lokalnymi? Mamy coś dla Ciebie. Otwieramy nabór do czwartej edycji programu Dwulatka. Szkoła Praktyk Animacyjnych! Uczestnicząc w programie masz szansę na rozwinięcie umiejętności w obszarach animacji i edukacji kulturowej, a także na przełożenie zdobytej wiedzy na praktykę.  

Nowością w kolejnej edycji programu jest poszerzenie obszaru działania. Trzy instytucje kultury z Poznania, Wrocławia i Gdańska łączą siły, aby rozwijać i profesjonalizować obszar animacji i edukacji kulturowej. Program jest realizowany przez Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu we współpracy z ​​Wrocławskim Instytutem Kultury oraz ​​Gdańskim Archipelagiem Kultury. 

​​​Jeżeli posługujesz się polskim językiem migowym obejrzyj poniższe nagranie i skontaktuj się z naszą tłumaczką: ​​PJM

  • Na czym polega Dwulatka? Zachęcamy Cię do zapoznania się z krótkim przewodnikiem po programie oraz treściami poniżej: KRÓTKI PRZEWODNIK
Dla kogo jest Dwulatka? 

Dwulatka. Szkoła Praktyk Animacyjnych skierowana jest do osób, które chcą zdobywać wiedzę i wzmacniać kompetencje animacyjno-edukacyjne. Zapraszamy osoby związane na co dzień z edukacją, kuratorstwem, aktywizmem, instytucjami kultury i sztuki, placówkami oświaty i zdrowia czy wydziałami ochrony środowiska, osoby studiujące i zainteresowane działaniami ze społecznościami lokalnymi. Niezależnie od tego, czy najbliższy jest Ci obszar kultury, ekologii, zdrowia i opieki czy oświaty i edukacji – na pewno odnajdziesz się w naszym programie! 

Jeżeli nie miałeś/miałaś okazji realizować działania animacyjnego od początku do końca lub czujesz, że chcesz uzupełnić wiedzę z podstaw budowania relacji ze społecznością lokalną − zapraszamy! To niezwykła okazja do pozyskania nowej wiedzy i wspólnej pracy nad realizacją projektów w twórczym środowisku. W Dwulatce łączymy teorię z praktyką! 

W ramach Dwulatki
  • spędzisz dwa lata w grupie osób zaangażowanych w pracę animacyjną ze społecznościami lokalnymi w Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku, 
  • weźmiesz udział w warsztatach wzmacniających kompetencje animacyjne i zdobędziesz nową wiedzę i umiejętności, 
  • poznasz lokalne, inspirujące inicjatywy z obszaru animacji i edukacji kulturowej, 
  • zainspirujesz się działaniami innych osób, dzięki warsztatom z animatorkami i animatorami oraz edukatorkami i edukatorami kultury, 
  • będziesz pracować w zespole nad projektem animacyjnym zakorzenionym w konkretnej przestrzeni, z konkretną społecznością, którą wspólnie i przy użyciu różnych metod będziecie diagnozować, 
  • wspólnie z innymi osobami uczestniczącymi w programie zrealizujesz projekt animacyjny na terenie Poznania, Wrocławia lub Gdańska. 
Podczas zajęć dowiesz się w jaki sposób:  
  • budować projekty z zakresu animacji kulturowej, które angażują społeczność lokalną, 
  • tworzyć projekty odpowiadające na potrzeby grupy, z którą pracujesz lub planujesz pracować, 
  • włączyć do swoich działań osoby z różnymi potrzebami, 
  • tworzyć zespoły projektowe i budować lokalne partnerstwa. 

W 2026 roku uczestnicy i uczestniczki Dwulatki zrealizują 5 działań projektowych na terenie Poznania, Wrocławia i Gdańska (każdy w wysokości do 10 tys. zł), które sfinansują Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, Wrocławski Instytut Kultury i Gdański Archipelag Kultury. 

Jak się zgłosić? 

Rekrutacja do programu jest dwuetapowa. Aby się zgłosić zapoznaj się z naszym regulaminem,  następnie wypełnij i wyślij formularz zgłoszeniowy do 25 kwietnia 2025 do godziny 23:59  
(I etap).  

Z osobami, które w formularzu zgłoszeniowym wyrażą potrzebę wsparcia w postaci dostępności kursu, indywidualnie ustalimy zakres wsparcia (np. tłumaczenie na polski język migowy, asysta i audiodeskrypcja dla osób z niepełnosprawnością wzroku, dostosowanie przestrzeni dla osób o alternatywnej motoryce czy mających trudności z poruszaniem). 

Potrzebne dokumenty

Zespół programowy Dwulatki ​wybierze i zaprosi wybrane osoby na rozmowy kwalifikacyjne w terminach: 5−12 maja 2025 (II etap)​. Wyniki rekrutacji wraz z listą 30 osób zakwalifikowanych do programu ogłosimy najpóźniej 15 maja 2025. Koszt udziału w programie wynosi 300 zł brutto. Kwota pozwoli pokryć część kosztów organizacyjnych Dwulatki. 

Kontakt

Jeżeli masz pytania dotyczące programu Dwulatki, nie wiesz czy jesteś odpowiednim kandydatem/kandydatką lub chcesz dopytać o szczegóły rekrutacji – zapraszamy do kontaktu z Mateuszem Nowackim: 

  • zadzwoń pod numer telefonu: +48 607 609 320 

Zespół programowy Dwulatki: Ewelina Banaszek, Anna Bieliz, Mateusz Nowacki, Jakub Walczyk 

Identyfikacja wizualna: Yurii Levshyn na podstawie projektu Antoniny Kieliszewskiej 

Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.