Menu

Nabór do Szkoły Sąsiedzkich Spacerów

Nabór do Szkoły Sąsiedzkich Spacerów

Już w czerwcu startuje pierwsza edycja Szkoły Sąsiedzkich Spacerów! Zapraszamy osoby zainteresowane historią wrocławskich osiedli, osiedlowych aktywistów i aktywistki, wszystkich tych, którzy myśleli o poprowadzeniu spaceru osiedlowego, ale nie wiedzieli, jak się do jego organizacji zabrać, a chciałyby skrzyknąć sąsiadów do wspólnego spacerowania i zastanawiają się, jak to zrobić.


Przygotowaliśmy dla Was cykl szkoleń i warsztatów, który przeprowadzi Was przez cały proces planowania i prowadzenia spaceru, od zbierania materiałów archiwalnych aż po promocję spaceru w swojej społeczności.

Zajęcia warsztatowe odbędą się w trzy czerwcowe soboty (8.06, 22.06, 29.06). Cykl zakończymy w niedzielę, 30 czerwca, kiedy pod czujnym okiem tutorów uczestnicy szkoleń przygotują swoje własne spacery po wybranych osiedlach Wrocławia. Na początku sierpnia ruszymy na wizytę studyjną do Gdańska, do Instytutu Kultury Miejskiej. Tam dowiemy się w jaki sposób działają i współpracują ze sobą lokalni przewodnicy i przewodniczki. W sierpniu i wrześniu wspólnie zorganizujemy 12 unikatowych, autorskich spacerów po najciekawszych miejskich zakątkach.

Na jesień zaplanowaliśmy cykl otwartych wykładów, które przeprowadzą nas przez spacerowe ABC: od historii tej aktywności, aż po wskazówki, jak podróżować po wrocławskiej architekturze. Finałem projektu będzie e-publikacja, w której zebrane zostaną najciekawsze spostrzeżenia, refleksje i praktyczne wskazówki, jak przygotować i poprowadzić osiedlowy spacer.

Udział w zajęciach Szkoły Sąsiedzkich Spacerów jest bezpłatny! Liczba miejsc ograniczona.


Jak zgłosić się do Szkoły Sąsiedzkich Spacerów?

  • Do udziału w projekcie mogą zgłaszać się osoby pełnoletnie.
  • Nabór prowadzony jest między 6 a 27 maja 2024 roku. Wnioski należy składać za pośrednictwem formularza online do 27 maja do godziny 23:59.
  • Wyniki naboru zostaną ogłoszone najpóźniej 29 maja – zakwalifikowani uczestnicy i uczestniczki otrzymają informację za pośrednictwem poczty elektronicznej lub telefonicznie.
  • Uczestnictwo w projekcie należy potwierdzić najpóźniej do 1 czerwca. W wypadku niepotwierdzenia przez uczestnika/czkę swojej obecności, na jego/jej miejsce zaproszona zostanie osoba znajdująca się na liście rezerwowej.


Jak wyglądać będzie udział w Szkole Sąsiedzkich Spacerów?

  • Udział w zajęciach Szkoły Sąsiedzkich Spacerów jest bezpłatny.
  • Uczestnicy i uczestniczki wezmą udział w warsztatach zorganizowanych w terminach: 8.06.2024 r., 22.06.2024 r., 29-30.06.2024 r., w wyjeździe studyjnym do Gdańska w dniach 2-4.08.2024 r. oraz w organizacji dwóch spacerów dla publiczności w okresie od 10.08.2014 do 30.09.2024 r. oraz w otwartych wykładach organizowanych w dniach 1-30.09.2024 r.
  • Absolwenci Szkoły otrzymają zaświadczenia jej ukończenia. Warunkiem otrzymania zaświadczenia jest uczestnictwo w min. 5 warsztatach, 3 wykładach, wizycie studyjnej oraz poprowadzenie spaceru otwartego dla publiczności.


Poznaj plan i tematy zajęć

1) Chcę zrobić spacer – jak się za to zabrać?

Pierwsze szkolenie zostanie poświęcone zagadnieniom związanym z pozyskiwaniem materiałów i informacji, na podstawie których można zacząć układać spacerową trasę. Chodzi więc m.in. o umiejętności w zakresie prowadzenia researchu historycznego, architektonicznego czy przyrodniczego. Porozmawiamy zarówno o metodach poszukiwania informacji, jak i o możliwości pozyskania opowieści bezpośrednio od mieszkańców, czyli o prowadzeniu prostych wywiadów.

2) Chcę zrobić spacer – którędy iść?

Ile powinien trwać spacer? Ile kilometrów powinna pokonać spacerująca grupa? Którędy iść, aby nie zanudzić? To podstawowe pytania, przed którymi staje każdy osiedlowy przewodnik i przewodniczka. Logistyka trasy jest kluczem do sukcesu oprowadzania. Uczestnicy i uczestniczki zapoznają się z zagadnieniami związanymi z miejską topografią, określaniem optymalnych odległości, dostosowywaniem tras do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

3) Chcę zrobić spacer – z kim iść?

Nie warto spacerować w próżni – istnieje duże prawdopodobieństwo, że w naszej okolicy odnaleźć można wiele osób i podmiotów chętnych do współpracy w zakresie organizacji osiedlowych i miejskich oprowadzań. Podczas szkolenia poznamy sprawdzone metody na poszukiwanie parterów, prowadzenie rozmów o współpracy i przyczynianie się do dalszego rozwoju osiedlowych potencjałów.

4) Chcę zrobić spacer – jak opowiadać?

Warsztaty zostaną poświęcone kluczowej dla spacerów kwestii – opowieściom. Nawet najciekawsza trasa z mnóstwem interesujących historii nie zafascynuje odbiorców, jeśli nie ubierzemy jej w przekonującą opowieść, w dodatku snutą w odpowiedni sposób. Podczas szkolenia nauczymy się podstaw storytellingu, a także poznamy najważniejsze zasady dobrych wystąpień publicznych.

5) Chcę zrobić spacer – jak go wypromować?

Jak pisać o spacerze? Jak zaplanować jego promocję tak, aby była efektywna? Podczas szkolenia dowiemy się, w jaki sposób budować komunikaty odpowiednie dla naszej grupy odbiorców. Małe, sąsiedzkie społeczności, lokalne instytucje czy media – każdy wymaga trochę innego języka. Użycie odpowiedniego słownictwa i kreatywne podejście do promocji w mediach społecznościowych często odpowiada za sukces działania. Zastanowimy się, jak stosować narzędzia internetowe, które pomagają w wypromowaniu działań, ale również metody „analogowego”, bezpośredniego dotarcia do odbiorców i potencjalnych uczestników spacerów.

6) Spacer jako doświadczenie

Spacer to również bycie w przestrzeni złożonej z kolorów, dźwięków, zapachów i oczywiście miejskiej przyrody. Razem z uczestnikami wyjdziemy na nadodrzańskie skwery, place i podwórka, skupimy się na doświadczaniu przestrzeni, budowaniu relacji z otoczeniem. Spróbujemy nauczyć się „czytać” przyrodę w kontekście opowiadania historii o budynkach i miejscach. Sprawdzimy gdzie rosną chwasty, a gdzie powstały nasadzenia, a gdzie oba te światy zupełnie się wymieszały i o czym nam to może opowiadać.

7) Spacerowy savoir vivre

Ostatnie spotkanie warsztatowe poświęcimy na opracowanie katalogu dobrych spacerowych praktyk. Zastanowimy się, co sprzyja budowaniu dobrej atmosfery podczas spaceru, a co w tym nie pomaga. Jakie problemy możemy napotkać podczas spaceru? Jak prowadzić oprowadzanie, by nie zakłócić miru i spokoju lokalnej społeczności?


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.