Menu

Rozmowy o dostępności

Rozmowy o dostępności

Efekt pandemicznych czasów, które uniemożliwiły nam prowadzenie spotkań na żywo. Chcąc, mimo wszystko, dalej dzielić się wiedzą i inspiracjami z osobami pracującymi w kulturze, stworzyliśmy cykl podcastów „Rozmowy o”.

Do „Rozmów o dostępności” zaprosiliśmy osoby z wieloletnim doświadczeniem na rzecz dostępności kultury dla osób z niepełnosprawnościami oraz dla seniorów. Zadbaliśmy o to, by nasze audycje były przystępne zarówno dla osób, które dopiero zaczynają w swojej pracy działania na rzecz udostępniania kultury, jak i wartościowe dla tych, którzy od lat działają w tym obszarze.

ODCINEK 1 | Kultura dla osób ze szczególnymi potrzebami

O udostępnianiu oferty kulturalnej, współpracy ze środowiskami osób niepełnosprawnych, o tym czym jest i jak wdrożyć standard WCAG, koordynatorach dostępności i implementacji zadań z ustawy o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami rozmawiamy z Justyną Mańkowską, wiceprezeską Fundacji Katarynka.

ODCINEK 2 | Oferta kulturalna dla osób w spektrum autyzmu

O rozwiązaniach umożliwiających korzystanie z oferty kulturalnej osobom w spektrum autyzmu i z niepełnosprawnością intelektualną, odpowiedniej komunikacji i zaletach tekstów w formacie EtR (easy to read) oraz dobrych przykładach przygotowania infrastruktury i oferty programowej rozmawiamy z Aleksandrą Sztajerwald z Fundacji Kultury bez Barier.

ODCINEK 3 | O działaniach międzypokoleniowych

O realiach aktywizacji osób w wieku 55+, o tym, czym tak właściwie jest międzypokoleniowość i jak tworzyć wydarzenia, które łączą pokolenia nie tylko z nazwy, ale też jak nie wpaść w sidła wskaźników, tylko świadomie i z przekonaniem wprowadzać zmianę społeczną rozmawiamy z niezależnym animatorem Damianem Kalitą.

ODCINEK 4 | Seniorzy zależni jako uczestnicy kultury

O tym, kim są seniorzy zależni i jakie mają potrzeby w kontekście uczestniczenia w kulturze, jakich błędów unikać i od czego zacząć organizując wydarzenia dla tej grupy, a także o tym, czym jest społeczna użyteczność instytucji kultury rozmawiamy z Bartkiem Lisem z poznańskiego Centrum Praktyk Edukacyjnych (w Centrum Kultury ZAMEK).

Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.