Menu

Rozmowy o nowych technologiach

Rozmowy o nowych technologiach

Kolejna seria podcastów Praktyków Kultury „Rozmowy o…” to delikatna zmiana formuły. Tym razem przygotowaliśmy krótką, dwuodcinkową serię tematyczną, w której przyglądamy się nowym technologiom w kulturze.

Po 2020 roku, który spędziliśmy prawie w całości w sieci, postanowiliśmy zatrzymać się i spojrzeć na technologie cyfrowe z dystansem – krytycznie, ale i ze zrozumieniem dla praw jakimi rządzi się era cyfrowa. Postanowiliśmy podejść do technologii w dwojaki sposób. Z jednej strony demaskujemy mit mówiący, że kultura cyfrowa sprzyja naszej planecie bardziej, niż rzeczywistość sprzed pandemii, a z drugiej analizujemy pozytywne aspekty technologii w naszej pracy i produkowaniu kultury.

ODCINEK 1 | Zrównoważona kultura cyfrowa

W pierwszym odcinku „Rozmów o nowych technologiach” rozmawiamy z Joanną Murzyn – projektantką rozwiązań holistycznych, opartych na założeniach zrównoważonego rozwoju, aktywistką i inicjatorką sieci Radicalzz. Wspólnie przyglądamy się funkcjonowaniu Internetu i podstawowym zasadom korzystania z sieci w sposób bardziej świadomy. Czy my naprawdę wiemy czym jest i jak działa Internet? Gdzie przechowywane są wysyłane przez nas informacje? Czy możemy uniknąć nieustającego profilowania? Jeśli nie boicie się trudnych pytań i lubicie kwestionować status quo – ta rozmowa jest właśnie dla Was!

ODCINEK 2 | Kultura w sieci

Czas na trochę optymizmu! Czy Was też już odrobinę nużą osoby, które twierdzą, że do wyprodukowania dobrego materiału audiowizualnego instytucje kultury potrzebuję wysokiej klasy sprzętu telewizyjnego, a bez olbrzymich nakładów finansowych nie da się robić kultury w sieci? Nas trochę tak, zdecydowaliśmy więc, że drugi odcinek „Rozmów o nowych technologiach”, w którym rozmawiamy z Agnieszką Wojciechowską z Warsztatów Kultury w Lublinie, poświęcimy tworzeniu i dystrybucji projektów i programów w Internecie, nowej definicji uczestnictwa w życiu kulturalnym, a także pierwszym krokom w kulturze w sieci.

Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.