Menu

Poznaj Instytut

Wrocławski Instytut Kultury to instytucja nowego typu: wspierająca niszowe, niekomercyjne inicjatywy; badająca sektor kultury i rozwijająca kompetencje jego twórców i twórczyń; tworząca sieci współpracy; organizująca nieszablonowe wydarzenia kulturalne, będące rezultatem naszych eksperymentów.
→ Informacja o Wrocławskim Instytucie Kultury w PJM
→ Informacja o Wrocławskim Instytucie Kultury w tekście łatwym do czytania i zrozumienia – ETR
Jak to się zaczęło?

Powołanie WIK-u ma bezpośrednie źródło w pełnieniu przez Wrocław roli Europejskiej Stolicy Kultury 2016 oraz rozwoju biura organizacyjnego i procesie jego specjalizacji w kolejnych latach. W latach 2018-2021 program, który realizowany jest przez Instytut, wchodził w skład działań Strefy Kultury Wrocław. Pod koniec 2021 roku podjęto decyzję o stworzeniu przestrzeni do wzmocnienia dwóch coraz wyraźniej rysujących się części: produkcyjnej (dalej realizowanej przez Strefę Kultury Wrocław) i kompetencyjno-animacyjnej, którą rozbudowywać będziemy właśnie my.

Główną siedzibą Instytutu jest zlokalizowana w centrum miasta Barbara (ul. Świdnicka 8b), ale chętnie wychodzimy poza własne mury – oprócz projektów na wrocławskich osiedlach będziemy też organizować działania przekraczające granice Wrocławia.

Nasza działalność

Chcemy być instytucją o elastycznej i zwinnej strukturze programowej, którą łatwo zaadoptować do wyzwań stawianych przez dynamicznie zmieniający się świat. W programie skupiamy się na czterech obszarach: wsparciu, kompetencjach, sieciowaniu i wydarzeniach:

→ Pierwszym z nich jest wsparcie Waszych inicjatyw i pomysłów. Jesteśmy tu po to, by pomóc Wam w realizacji zarówno tych mniejszych, lokalnych projektów, jak i w sięgnięciu dużo dalej – poza granice naszego miasta, a nawet kraju. Więcej o wsparciu, jakie możecie otrzymać w Instytucie.

→ Kolejnym naszym zadaniem jest pobudzanie rozwoju pola kultury. Prowadzonymi działaniami chcemy umożliwić praktykom i praktyczkom podnoszenie kompetencji oraz prowadzenie badań, które pozwolą nam rozwinąć kulturalne skrzydła. Więcej informacji o tym obszarze

→ Zajmujemy się też sieciowaniem środowiska kultury. Mamy doświadczenie w kulturalnej współpracy z różnorodną grupą podmiotów – od lokalnych i regionalnych partnerstw m.in. ze stowarzyszeniami, fundacjami i instytucjami, po kooperatywy ogólnopolskie i międzynarodowe. Więcej o naszych pomysłach na sieciowanie.

→ Ostatnia, najpojemniejsza część naszego programu to wydarzenia, które są rezultatem eksperymentalnego profilu Instytutu, a jednocześnie okazją do sprawdzenia w akcji świeżych pomysłów na upowszechnianie kultury. Tu w praktyce wykorzystujemy idee stworzone w pozostałych obszarach naszej działalności. Więcej o wydarzeniach organizowanych przez WIK.

Informacje o Wrocławskim Instytucie Kultury w PJM


Informacje o Wrocławskim Instytucie Kultury w tekście łatwym do czytania i zrozumienia – ETR

Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.