Menu

Praktyki Kultury. Rozmowy

Praktyki Kultury. Rozmowy

W podcaście Praktyki Kultury rozmawiamy o aktywnościach i doświadczeniach osób działających w kulturze.

Wraz z zaproszonymi gościniami i gośćmi spotykamy się we wspólnej przestrzeni – tematów, wyzwań, problemów, interesujących czy zupełnie nowych i nieznanych zagadnień. W trakcie rozmów będziemy wspólnie uruchamiać wyobraźnię, by zastanawiać się, wymyślać i ćwiczyć to, jak kultura może się w przyszłości rozwijać i kształtować. 


Odcinek 5 | Chcę Ci powiedzieć coś… i się dogadać. O komunikacji zespołowej w kulturze – rozmowa z Izabelą Meyzą 

Piąty podkast „Praktyk Kultury” to okazja do pogłębienia tematu komunikacji w pracy projektowej czy zespołowej – zarówno w większych, jak i mniejszych grupach. 

W rozmowie z Izą Meyzą, trenerką komunikacji i mediatorką działającą w oparciu o założenia „komunikacji bez przemocy” Marshalla Rosenberga, która na stałe współpracuje m.in. z Fundacją Szkoła z Klasą oraz Fundacją Nowej Wspólnoty, pochylamy się nad trudną sztuką feedbacku.  

O udzielaniu komunikacji zwrotnej dyskutujemy w kontekście codziennej pracy z różnorodnymi osobami – czy to o innym doświadczeniu kultury organizacyjnej, czy o innej wrażliwości, czy też z zupełnie innym podejściem do pracy w kulturze. Wychodzimy od uniwersalnych potrzeb, które mogą nam pomóc w zrozumieniu innych pracowników i pracownic, a także pochylamy się nad wyłuskaniem istoty informacji zwrotnej – jej „definicji”, celów i efektów, jakie może dać regularne jej używanie w komunikacji z innymi.  

Iza opowiada Ance Bieliz i Romie Pomianowskiej o stosowanym przez siebie modelu, który poleca modyfikować i ćwiczyć w zależności od własnych potrzeb i realiów, a także zachęca przede wszystkim do szczerej i dobrej, opartej na faktach, ale i uczuciach, komunikacji. 

Jeśli ten temat Was zainteresował, polecamy Wam sięgnąć do: 

🟢 wymienionej w rozmowie przez Izę Meyzę książki Komunikacja Konstruktywna w biznesie. Przez rozmowę do efektywnego zarządzania autorstwa Very Heim i Gabriele Lindemann, 

🟢 Krótkiego moralitetu o przepraszaniu, czyli jednego z odcinków podkastu „O Zmierzchu”, w którym Marta Niedźwiedzka mówi o tym jak dobrze przyznawać się do błędów, a jak zdecydowanie nie komunikować się między sobą w trudnych sytuacjach (poleca Anka Bieliz) 

🟢 książki ,,Siła komunikacji’’ Charlesa Duhigga (poleca Roma Pomianowska)  


Odcinek 4 | AAA zespół potrzebny od zaraz!​​​​​​​ O grupowym działaniu w kulturze – rozmowa z Karoliną Mróz

Czwartą rozmową „Praktyk Kultury” rozpoczynamy nowy obszar tematyczny, w którym przyglądamy się kompetencjom w zespołach oraz procesom grupowym, które w pracy przy zadaniach czy projektach powinny zostać przeprowadzone, by procentować dobrym „workflow” w przyszłości. 

Z Karoliną Mróz –program managerką, facylitatorką, mentorką NGO i trenerką w branży IT –dyskutujemy o dynamice zespołów oraz ich cyklu rozwoju, skupiając się na kluczowych dla ich efektywności procesach. Wspólnie zastanawiamy się, co decyduje o bezpieczeństwie psychologicznym grupy osób ze sobą współpracujących oraz dlaczego wielokrotne powracanie do celu naszego działania i przyświecających nam w jego realizacji wartości jest ważne, by utrzymać motywację pracy. Nie szukamy idealnego modelu zarządzania, lecz adekwatnych do potrzeb członków i członkiń praktycznych narzędzi, które pomagają usprawnić działania decyzyjne czy etap delegowania zadań.  

ALE nie tylko o technikach jest to rozmowa, a przede wszystkim o relacjach – znajdywaniu przestrzeni do rozmowy, feedbacku czy wypowiedzenia swoich potrzeb związanych z realizacją wspólnego działania. A także o tym, jak wiele kompetencji społecznych oraz elastyczności powinna mieścić w sobie osoba liderująca zespołom czy procesom, by sprawnie radzić sobie z pojawiającymi się, jak to w życiu, trudnościami wynikającymi z „czynników ludzkich”. 

W odcinku znajdziecie wiele konkretnych narzędzi czy źródeł wiedzy – zarówno dla zespołów dopiero próbujących swoich sił w nowych modelach zarządzania pracą, jak i tych, które mają bardzo dojrzałą kulturę organizacyjną pracy.  

Jeśli ten temat Was zainteresował, polecamy Wam sięgnąć do: 

🟢 Wielu wymienionych w rozmowie przez Karolinę Mróz inspirujących platform czy kanałów: 

  • MeetUp’a, czyli platformy do uczestniczenia w inspirujących wydarzeniach kompetencyjnych online, 
  • Strony Retromat.org, na której znaleźć można wiele modeli prowadzenia retrospektywy, która jest ulubionym narzędziem naszej rozmówczyni do pracy zespołowej, 
  • Kanału Mariusza Kapusty na YouTube, który w krótkich filmach przedstawia narzędzia do zwinnego zarządzania  

🟢 Toolbox’a z mnóstwem prostych i do zastosowania w różnych sytuacjach narzędzi do delegowania, feedbackowania, ustalania zadań czy zasad (poleca Anka Bieliz) 

🟢 Amy Edmondson, która specjalizuje się w bezpieczeństwie psychologicznym w pracy – wszystkie materiały z nią można znaleźć na platformach streamingowych (w tym Ted Talk), a także obserwować ją na LinkedInie (poleca Roma Pomianowska)  


Odcinek 3 | Wiem i umiem, więc JESTEM! O budowaniu wizerunku i marki osobistej w kulturze – rozmowa z Michałem Zalewskim (Dobrze Powiedziane)​​​​​​​ 

Trzecia rozmowa „Praktyk Kultury” to rozważania o motywacjach, wyzwaniach czy trudnościach jakie związane są z rozpoczynaniem przygody albo regularnym jej kontynuowaniu w zakresie budowania swojego wizerunku jako aktywnego w kulturze oraz działaniach twórczych eksperta/ekspertki. 

Anka Bieliz i Roma Pomianowska dyskutują z Michałem Zalewskim (marka: Dobrze Powiedziane), specjalistą od komunikacji i zarządzania informacją z wieloletnim doświadczeniem pracy w instytucjach kultury, jak zacząć opowiadać o sobie publicznie tak, by było to komfortowe i autentyczne, lecz również skuteczne. Zastanawiamy się, jak się do tego w kilku krokach przygotować, jakie materiały o sobie zgromadzić i dlaczego początki są najważniejsze, jeśli już podejmujemy decyzję, że chcemy budować swoją markę jako specjalistów i specjalistek w kulturze. Mówimy dużo o wstydzie, wypaleniu autopromocją, zmęczeniu social mediami, ale wnosimy tez mnóstwo nadziei i argumentów „za” dla tych nieprzekonanych. Intensywnie szukamy też rozwiązań dla osób, które wierzą i chcą praktykować tylko tradycyjne, „analogowe” formy autopromocji! 

Wszystko to w kontekście różnorodnych aktywności w środowisku kultury – koordynacyjnych, produkcyjnych, marketingowych czy twórczych – którymi powinniśmy i powinnyśmy chcieć i umieć się chwalić.  

Jeśli ten temat Was zainteresował, polecamy Wam sięgnąć do: 

🟢 Dobrze Powiedziane, czyli profilu na Instagramie z edukacyjnym kontentem odnoszącym się do wystąpień publicznych raz analiz wizerunku osób publicznych (poleca Michał Zalewski) 

🟢 rozmów w Dwutygodniuku z cyklu „Zaplecze kultury” (poleca Anka Bieliz) 

🟢 eseju Zuzanny Kowalczyk „Czy jesteśmy swoją pracą”, który ukazał się w majowym Magazynie Pismo (poleca Roma Pomianowska)  


Odcinek 2 | A może AI mi pomoże? O narzędziach sztucznej inteligencji w kulturze – rozmowa z Filipem Jędruchem

Drugi odcinek podcastu Praktyk Kultury to gęsta od nazw narzędzi i aplikacji rozmowa Anki Bieliz i Romy Pomianowskiej z Wrocławskiego Instytutu Kultury z Filipem Jędruchem – dziennikarzem radiowym i specjalistą ds. komunikacji oraz nowych technologii w organizacjach pozarządowych, który od dawna „oddziela ziarna od plew” w eksperckim zespole Sektora 3.0. W rozmowie przyglądamy się wspólnie nowinkom na dynamicznym, pełnym wzlotów i upadków, rynku aplikacji, które moga być przydatne w pracy w kulturze . Szczególną uwagę poświęcamy temu, jak naszą codzienną pracę możemy z pomocą konkretnych narzędzi usprawnić – czy to przez eliminację czynności, które nadmiernie pochłaniają nam czas, czy też poprzez „podkręcanie” naszego kreatywnego myślenia i działania. Dzielimy się też naszymi obawami i omawiamy ciemniejszą stronę AI, na którą również należy być uważną/ym.

Po przesłuchaniu odcinka polecamy


Narzędzia i aplikacje, o których wspominamy w odcinku: 
🟢 ChatPDF, dzięki któremu możemy przeszukiwać analizy, raporty, wielostronicowe dokumenty i wyszukiwać niezbędne dla nas informacje oraz je agregować, a także „prosić” go o opis do zdjęć czy ilustracji, 
🟢 Perplexity, chatbotową wyszukiwarkę badawczą, która dostarcza nam odpowiedzi na zadane pytania, agregując przy okazji źródła: tekstowe, graficzne, zdjęciowe i wideo na zadany temat, 
🟢 Loom, który pomaga w nagrywaniu spotkań, ich porządkowaniu, transkrypcji czy przygotowywaniu wideowiadomości, 
🟢 Riverside, które pozwala na przygotowywanie podcastów i wideocastów oraz ich transkrypcję i edycję, 
🟢 GoodTape, pozwalający na transkrypcję plików audio,  
🟢 Recraft, generujące grafiki 2D i 3D, z których mogą korzystać potem też inne osoby używające narzędzia, 
🟢 rozszerzona wersja Canvy, która pozwala na edycję audiowizualnych plików na wiele sposobów, 
🟢 tldraw, prostym narzędziem do synchronicznej pracy wspólnej na plikach graficznych, 
🟢 Make, czyli aplikacji do tworzenia systemów innych aplikacji. 

Jeśli ten temat Was zainteresował, polecamy Wam sięgnąć do: 
🟢 bloga Sektora 3.0, o którym w rozmowie wspominamy kilkukrotnie, a na którym znajdziecie m. in. wpis naszego eksperta o aplikacjach AI, które usprawniają naszą pracę kreatywną: https://sektor3-0.pl/blog/aplikacje-wykorzystujace-ai-latwiejsza-praca-kreatywna/ (poleca Filip Jędruch) 
🟢 świeżo wydanej w Polsce książki Kate Crawford „Atlas sztucznej inteligencji”, w której przeczytacie o blaskach i cieniach rozwoju AI, konsekwencjach tego procesu dla naszego środowiska i światowych gospodarek (poleca Anka Bieliz) 
🟢 „Wiek paradoksów. Czy technologia nas ocali?” Natalia Hatalska oraz DIGITALKS czyli podcastu o technologiach i kompetencjach cyfrowych, w którym Jowita Michalska (CEO Digital University) opowiada o tym, jakich zmian możemy spodziewać się w przyszłości w różnych obszarach naszego życia, a także obala popularne mity, między innymi te o robotach i sztucznej inteligencji. (poleca Roma Pomianowska)  


Odcinek 1 | Czym ja się właściwie zajmuję? O kompetencjach w kulturze – rozmowa z Ulą Buyuly 

W pierwszym odcinku podcastu Praktyk Kultury Anka Bieliz i Roma Pomianowska z Wrocławskiego Instytutu Kultury rozmawiają z Ulą Buyuly – edukatorką i badaczką kompetencji kumulowanych, związaną z Pracownią Artist in Bloom. Zaczynamy od teorii, by przyjrzeć się kompetencjom własnym osób pracujących w polu kultury. Omawiamy sposoby ich diagnozowania, metody doskonalenia i postrzeganie konkretnych kompetencji w kontekście wyzwań otaczającej nas rzeczywistości. Rozmawiamy o budowaniu w oparciu o nie naszego wizerunku jako osób profesjonalnych i uzbrojonych w umiejętności kluczowe w przyszłości. 

Mamy dla Was również garść inspirujących linków, jeżeli interesują Was podobne tematy:


🟢 „Kroniki wypadków filmowych” – biografii Andrzeja Wajdy autorstwa Bartosza Michalaka, w której wiele dowiemy się o budowaniu wielokompetencyjnych zespołów (w tym przypadku na planie filmowym) (poleca Ula Buyuly) 

🟢 rozmowy Mariusza Chrapko z dr Anną Samborską-Owczarek – autorką Modelu FRIS®, która opowiada o tym jak doszło do jego powstania, jak wyglądały badania, czym są style myślenia i działania FRIS® oraz jak model może przydać się w codziennej pracy zespołów i liderów: LINK (poleca Roma Pomianowska) 

🟢 przejść się przy okazji wizyty we Wrocławiu na dwie trwające do połowy czerwca wystawy, inspirujące do ćwiczenia kompetencji myślenia krytycznego oraz wypływające na zmianę postrzegania rzeczywistości taką jaka jest: zbiorową ekspozycję „Rzecz o granicach ludzkiego poznania. Światło i cień” w Krupa Art. Foundation: LINK oraz wystawę najnowszych prac Yuriy Biley’a „EUROPA II” w Studio BWA Wrocław: LINK (poleca Anka Bieliz) 


W odcinkach rozmawiają: Anka Bieliz i Roma Pomianowska z Wrocławskiego Instytutu Kultury, a za jego montaż odpowiadają: Jagoda Olczyk, Kamil Wrona i Mikołaj Gawron.

Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.