Menu

Praktyki Kultury. Rozmowy

Praktyki Kultury. Rozmowy

W podcaście Praktyki Kultury rozmawiamy o aktywnościach i doświadczeniach osób działających w kulturze.

Wraz z zaproszonymi gościniami i gośćmi spotykamy się we wspólnej przestrzeni – tematów, wyzwań, problemów, interesujących czy zupełnie nowych i nieznanych zagadnień. W trakcie rozmów będziemy wspólnie uruchamiać wyobraźnię, by zastanawiać się, wymyślać i ćwiczyć to, jak kultura może się w przyszłości rozwijać i kształtować. 


Odcinek 2 | Czym ja się właściwie zajmuję? A może AI mi pomoże? O narzędziach sztucznej inteligencji w kulturze – rozmowa z Filipem Jędruchem

Drugi odcinek podcastu Praktyk Kultury to gęsta od nazw narzędzi i aplikacji rozmowa Anki Bieliz i Romy Pomianowskiej z Wrocławskiego Instytutu Kultury z Filipem Jędruchem – dziennikarzem radiowym i specjalistą ds. komunikacji oraz nowych technologii w organizacjach pozarządowych, który od dawna „oddziela ziarna od plew” w eksperckim zespole Sektora 3.0. W rozmowie przyglądamy się wspólnie nowinkom na dynamicznym, pełnym wzlotów i upadków, rynku aplikacji, które moga być przydatne w pracy w kulturze . Szczególną uwagę poświęcamy temu, jak naszą codzienną pracę możemy z pomocą konkretnych narzędzi usprawnić – czy to przez eliminację czynności, które nadmiernie pochłaniają nam czas, czy też poprzez „podkręcanie” naszego kreatywnego myślenia i działania. Dzielimy się też naszymi obawami i omawiamy ciemniejszą stronę AI, na którą również należy być uważną/ym.

Po przesłuchaniu odcinka polecamy


Narzędzia i aplikacje, o których wspominamy w odcinku: 
🟢 ChatPDF, dzięki któremu możemy przeszukiwać analizy, raporty, wielostronicowe dokumenty i wyszukiwać niezbędne dla nas informacje oraz je agregować, a także „prosić” go o opis do zdjęć czy ilustracji, 
🟢 Perplexity, chatbotową wyszukiwarkę badawczą, która dostarcza nam odpowiedzi na zadane pytania, agregując przy okazji źródła: tekstowe, graficzne, zdjęciowe i wideo na zadany temat, 
🟢 Loom, który pomaga w nagrywaniu spotkań, ich porządkowaniu, transkrypcji czy przygotowywaniu wideowiadomości, 
🟢 Riverside, które pozwala na przygotowywanie podcastów i wideocastów oraz ich transkrypcję i edycję, 
🟢 GoodTape, pozwalający na transkrypcję plików audio,  
🟢 Recraft, generujące grafiki 2D i 3D, z których mogą korzystać potem też inne osoby używające narzędzia, 
🟢 rozszerzona wersja Canvy, która pozwala na edycję audiowizualnych plików na wiele sposobów, 
🟢 tldraw, prostym narzędziem do synchronicznej pracy wspólnej na plikach graficznych, 
🟢 Make, czyli aplikacji do tworzenia systemów innych aplikacji. 

Jeśli ten temat Was zainteresował, polecamy Wam sięgnąć do: 
🟢 bloga Sektora 3.0, o którym w rozmowie wspominamy kilkukrotnie, a na którym znajdziecie m. in. wpis naszego eksperta o aplikacjach AI, które usprawniają naszą pracę kreatywną: https://sektor3-0.pl/blog/aplikacje-wykorzystujace-ai-latwiejsza-praca-kreatywna/ (poleca Filip Jędruch) 
🟢 świeżo wydanej w Polsce książki Kate Crawford „Atlas sztucznej inteligencji”, w której przeczytacie o blaskach i cieniach rozwoju AI, konsekwencjach tego procesu dla naszego środowiska i światowych gospodarek (poleca Anka Bieliz) 
🟢 „Wiek paradoksów. Czy technologia nas ocali?” Natalia Hatalska oraz DIGITALKS czyli podcastu o technologiach i kompetencjach cyfrowych, w którym Jowita Michalska (CEO Digital University) opowiada o tym, jakich zmian możemy spodziewać się w przyszłości w różnych obszarach naszego życia, a także obala popularne mity, między innymi te o robotach i sztucznej inteligencji. (poleca Roma Pomianowska)  


Odcinek 1 | Czym ja się właściwie zajmuję? O kompetencjach w kulturze – rozmowa z Ulą Buyuly 

W pierwszym odcinku podcastu Praktyk Kultury Anka Bieliz i Roma Pomianowska z Wrocławskiego Instytutu Kultury rozmawiają z Ulą Buyuly – edukatorką i badaczką kompetencji kumulowanych, związaną z Pracownią Artist in Bloom. Zaczynamy od teorii, by przyjrzeć się kompetencjom własnym osób pracujących w polu kultury. Omawiamy sposoby ich diagnozowania, metody doskonalenia i postrzeganie konkretnych kompetencji w kontekście wyzwań otaczającej nas rzeczywistości. Rozmawiamy o budowaniu w oparciu o nie naszego wizerunku jako osób profesjonalnych i uzbrojonych w umiejętności kluczowe w przyszłości. 

Mamy dla Was również garść inspirujących linków, jeżeli interesują Was podobne tematy:


🟢 „Kroniki wypadków filmowych” – biografii Andrzeja Wajdy autorstwa Bartosza Michalaka, w której wiele dowiemy się o budowaniu wielokompetencyjnych zespołów (w tym przypadku na planie filmowym) (poleca Ula Buyuly) 

🟢 rozmowy Mariusza Chrapko z dr Anną Samborską-Owczarek – autorką Modelu FRIS®, która opowiada o tym jak doszło do jego powstania, jak wyglądały badania, czym są style myślenia i działania FRIS® oraz jak model może przydać się w codziennej pracy zespołów i liderów: LINK (poleca Roma Pomianowska) 

🟢 przejść się przy okazji wizyty we Wrocławiu na dwie trwające do połowy czerwca wystawy, inspirujące do ćwiczenia kompetencji myślenia krytycznego oraz wypływające na zmianę postrzegania rzeczywistości taką jaka jest: zbiorową ekspozycję „Rzecz o granicach ludzkiego poznania. Światło i cień” w Krupa Art. Foundation: LINK oraz wystawę najnowszych prac Yuriy Biley’a „EUROPA II” w Studio BWA Wrocław: LINK (poleca Anka Bieliz) 

Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.