Menu

Praktyki Twórcze. Webinary i mentoringi dla artystów i artystek sztuk wizualnych z Wrocławia i Dolnego Śląska!  

Z końcem października startowaliśmy z kilkutygodniowym cyklem edukacyjnych spotkań online, dzięki którym osoby aktywne w polu sztuk wizualnych dowiadywały się więcej o świadomym kierowaniu swoją marką, inicjowanymi współpracami oraz podejmowanymi zobowiązaniami. Za nami sześć tematycznych webinarów, które znajdują się na kanale YouTube Wrocławskiego Instytutu Kultury. 

Równolegle do wykładów online, zaproszony specjalista i specjalistki przeprowadzały 10 dyżurów mentoringowych, na które mogły zapisać się osoby biorące udział w webinarach.  

Jakie tematy były poruszane na webinarach? 
  • 30.10, 17:00-20:00 / Gdzie, z kim i po co chcę tworzyć – wstęp do świadomego budowania artystycznej ścieżki zawodowej / prowadząca: Kama Wróbel (eerie lab.) | Obejrzyj webinar

Podczas spotkania otwierającego cykl, jego współtwórczyni, Kama Wróbel, opowiadała o kompetencjach, które warto zdobywać i ćwiczyć, by sprofesjonalizować swoją twórczą aktywność. Słuchaliśmy o doświadczeniach z wieloletniej pracy edukacyjnej nad rozwojem twórczości artystów i artystek oraz o możliwych modelach kształtowania swojej kariery. I w końcu, poznaliśmy różne strategie na rozwój w polu niezależnym, aukcyjnym, wystawienniczym czy edukacyjnym oraz dowiemy się, jak podmioty publiczne wpływają na rynek prywatny i na odwrót – co podmioty prywatne mogą wnosić do instytucji publicznych. Dzięki webinarowi dowiadywaliśmy się, jak cel, świadomość sektora artystycznego, organizacja pracy własnej i podejmowane aktywności pozaartystyczne mogą przyczynić się do bycia świadomym artystą i artystką. 

  • 5.11, 17:00-20:00 / Tak mnie widzą, jak się pokażę – marka osoby twórczej / prowadzący: Dawid Lewandowski (@artystanasocialu)  | Obejrzyj webinar

Webinar pomocny jest dla osób, które chcą, by ich twórczość była widoczna i docierała do odpowiednich, wybranych przez nich podmiotów i odbiorców oraz odbiorczyń. Marka osobista to coś więcej niż konto na Instagramie – to też sposób, w jaki budowana jest opowieść o twórczości danego artysty czy artystki. Porozmawialiśmy o tym, jak budować autentyczną i silną markę, która wyróżnia, ale jest zgodna z naszymi przekonaniami i wartościami. Przechodziliśmy przez kluczowe etapy: od odkrycia, swojej artystycznej tożsamości, przez stworzenie na tej bazie spójnego wizerunku, przyciągającego do współpracy właściwych odbiorców i odbiorczynie, po wybranie odpowiednich kanałów komunikacji (uwaga, nie trzeba być „wszędzie”). Poza tym omawialiśmy, jak tworzyć treści, które angażują i budują relacje z osobami śledzącymi sztukę, oraz rozmawialiśmy o roli portfolio, współpracach, networkingach i o tym, jak zaistnieć w świecie sztuki na własnych zasadach. 

  • 6.11, 17:00-20:00 / Na czym to powieszę, kto mi to zbuduje – produkcja i scenografia wydarzeń wystawienniczych / prowadzące: Agata Połeć (BWA Wrocław. Galerie Sztuki Współczesnej) i Paulina Tyro-Niezgoda (Matosek/Niezgoda) | Obejrzyj webinar

Podczas spotkania poznaliśmy dwie, wzbogacone o wieloletnie doświadczenia perspektywy – osoby, która koordynuje proces powstawania wystawy w instytucji publicznej oraz osoby, która otrzymuje zlecenie na stworzenie scenografii adekwatnej do tematu i formy prezentowanych dzieł oraz możliwości zleceniodawcy. Staraliśmy się zrozumieć, jakim medium jest „wystawa” – dlaczego ważne jest traktowanie jej jako równie ważnego, co każdy prezentowany na niej obiekt, dzieła. Omawialiśmy strategie współprac nad wystawami, pochylając się nad dobrymi praktykami tworzenia scenariuszy oraz instrukcji „obsługi”: dzieł, ludzi instytucji i organizacji. Oczywiście próbowaliśmy również uchwycić różnice między pracą nad wystawą stałą a czasową, indywidualną i zbiorową, a także współpracą z podmiotem publicznym i prywatnym. Dzięki osadzonym na realnych doświadczeniach opowieściach przekonywaliśmy, dlaczego warto osobę odpowiedzialną za scenografię dobrze zbriefować i włączyć w proces myślenia o wystawie oraz postrzegać producentkę czy producenta jak osobę życzliwą i pełną wiedzy, a nie „czepiacza” czy „czepiaczkę”. 

  • 12.11, 17:00-20:00 / Z kim ja się zadaję – publiczne i prywatne podmioty w polu sztuk wizualnych / prowadzące: Justyna Teodorczyk (Galeria Sztuki w Legnicy) i Agata Rodriguez-Jędrusiak (Fundacja Rodriguez Gallery)  | Obejrzyj webinar

Duet dwóch specjalistek, kierujących dwoma rządzącymi się swoimi prawami podmiotami, wprowadził nas w specyfikę galerii publicznej i galerii prywatnej. Jakie możliwości, procedury, narzędzia, zobowiązania i pola do współpracy ma jedna, a jakie druga? Co zaoferować może osobie twórczej samorządowa instytucja, a co prywatny biznes? Warto znać różnice w praktykach i standardach, by nie narazić się na nieporozumienia i frustracje. Warto też poddać refleksji swój sposób działania i odpowiedzieć sobie na pytanie, na jaki podmiot chcemy kierować swoją twórczość. Podczas webinaru cenny dwugłos kobiet uświadamiał, czym dana galeria jest i może być, a czym nie jest i nie będzie.    

  • 13.11, 17:00-20:00 / Niech ktoś to ode mnie zabierze – prawo i administracja w aktywnościach osoby twórczej / prowadzące: Anna Baca (Gunia Nowik Gallery) i Barbara Celejowska | Obejrzyj webinar

Licencje, prawa autorskie, komisy, kontrakty, ubezpieczenia i inne zazwyczaj nielubiane przez osoby twórcze kwestie związane z zabezpieczeniem swojej aktywności, stanowią największe pole do możliwych nadużyć i strat. Podczas spotkania z prawniczką doświadczoną w pracy z artystami i artystkami, poznaliśmy podstawy, o które warto wzbogacić swoją wiedzę, by zadbać o swoje prawa i nie narazić się na nieumyślne kłopoty. Na serio porozmawialiśmy o brutto i netto oraz zarabianiu na udzielaniu licencji czy oddawaniu swoich prac w komis. Poznaliśmy też perspektywę opiekunki praw z ramienia galerii, która dyktuje najlepsze w kraju standardy współpracy z artystkami i artystami. Co gwarantuje taka opieka? Do czego ma prawo osoba twórcza? Dlaczego ubezpieczenia są ważne i nie warto na nich oszczędzać ani ich ignorować? Było też trochę o prawie autorskim w kontekście AI, bo kto nad tym teraz się nie zastanawia – powinien zacząć! 

  • 19.11, 17:00-20:00 / Pojeździć, pobadać, powystawiać, pokonkurować: co ja jeszcze mogę zrobić – indywidualne i kolektywne aktywności osób twórczych / prowadzące: Magdalena Kreis (NOWY ZŁOTY, Wrocław Off Gallery Weekend) i Katarzyna Sobczak (Goyki 3 Art Inkubator)   | Obejrzyj webinar

Na koniec cyklu, dorzucaliśmy niezbędną do rozwoju paczkę – wachlarz aktywności nie tylko indywidualnych, ale i kolektywnych, które pozwalają na zdobywanie kolejnych kompetencji czy inspiracji. Targi i konkursy, których mamy obecnie wiele zarówno w Polsce, jak i za granicą, też wymagają dobrego orientowania się w ich specyfice – dla kogo one są i jaki realny uzysk dają? A może warto pójść w stronę „niezalu” i praktyk oddolnych – dlaczego nie jest to kierunek tylko dla „początkujących”? Inną opcją może być też droga edukacji czy sztuki uspołecznionej. To także coś, co pomaga urealnić swoje działania i osadzić je w szerszym kontekście, poczuć sprawczość. A może tak rzucić wszystko i wyjechać na rezydencję albo przynajmniej na małą wizytę studyjną? Po co się ograniczać? Nasze praktyczki indywidualnych i kolektywnych aktywności pozawystawienniczych znalazły dla każdej i każdego coś odpowiedniego, co pozwoli czerpać satysfakcję i energię z twórczego działania. 

Kto prowadził webinary i mentoringi? 
  • Kama Wróbel  
  • Dawid Lewandowski 
  • Agata Połeć 
  • Paulina Tyro-Niezgoda 
  • Justyna Teodorczyk 
  • Agata Rodríguez-Jędrusiak 
  • Anna Baca 
  • Barbara Celejowska 
  • Magdalena Kreis 
  • Katarzyna Sobczak 
Narzędziownik na zakończenie projektu 

Praktyczną pamiątką na podsumowanie projektu będzie elektroniczny przewodnik osoby twórczej, w którym znajdą się najważniejsze wskazówki oparte na wiedzy przekazywanej podczas webinarów i mentoringów. Publikacja planowana jest na II połowę grudnia. 


Współpraca merytoryczna i konsultacje programu: Kama Wróbel (eerie lab.)

Partnerem działania jest BWA Wrocław. Galerie Sztuki Współczesnej

Projekt realizowany jest przez Wrocławski Instytut Kultury dzięki dofinansowaniu z funduszy Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności: program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju.

Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.