Menu

Praktyki Kultury

Od 2024 roku prowadzimy projekt kontynuujący aktywności edukacyjne dla osób działających w lokalnym polu kultury. Praktyki Kultury wypełnione są spotkaniami warsztatowymi, szkoleniowymi, treningowymi i wizytami studyjnymi. To szereg  aktywności opartych na samouczeniu się środowiska czy wymianie doświadczeń między osobami z różnorodnym dorobkiem czy kompetencjami w obszarze kultury.

Przyglądamy się różnorodnym praktykom pracy w kulturze – tym, które są nam znajome, i które przyjmujemy, ale i tym, których nie akceptujemy czy które odrzucamy. Wspólnie uruchamiamy wyobraźnię, by zastanawiać się, wymyślać i ćwiczyć to, jak kultura może się w przyszłości rozwijać i kształtować, ale też by obserwować i komentować, jak kultura wygląda  dziś! 

Celem całorocznych aktywności jest przede wszystkim spotkanie się we wspólnej przestrzeni – tematów, wyzwań, problemów, interesujących czy zupełnie nowych i nieznanych nam zagadnień. Tematycznie spotkania będą oscylowały wokół wzmacniania naszych kompetencji, poznawania nowych praktyk pracy w polu kultury, a także wokół dbania o dobrostan osób twórczych i organizujących. Co roku będziemy się skupiać na innych, istotnych dla kadr kultury wątkach. 

Do wspólnego działania zapraszamy pracowników i pracownice instytucji i organizacji, osoby aktywne w obszarze animacji i edukacji oraz aktywizacji społecznej, zajmujące się badaniami czy mapowaniem środowiska. Chcemy działać wspólnie również z przedstawicielami i przedstawicielkami samorządów, a także trzeciego sektora oraz z niezależnymi osobami twórczymi, aktywnymi samodzielnie lub w formatach: kolektywów, grup nieformalnych, grup samoorganizujących się. Cykl skierowany jest zarówno do osób od lat aktywnie działających w polu kultury, jak i do wszystkich dopiero rozważających lub rozpoczynających swoją ścieżkę kariery w kulturze. 


Plany na 2025 rok 

W drugim roku reaktywowanego cyklu będziemy spotykać się na warsztatach podzielonych tematycznie na trzy bloki. Rozpoczniemy od warsztatów skupionych na narzędziach fundraisingowych możliwych do zaaplikowania w kulturze. Przyjrzymy się nowym formom mecenatu, sposnoringu i przekazowi rzeczniczemu. Następnie pochylimy się nad językiem kultury. Poznamy dobre praktyki rozpoznawania, nazywania i informowania o treściach wrażliwych oraz zgłębimy zasady prostej polszczyzny, która pozwala na tworzenie jasnych i skutecznych komunikatów informacyjnych oraz promocyjnych. Wrócimy do obszaru zarządzania, tym razem swoim czasem w pracy oraz konfliktami, które są jej codziennym elementem. 


Dodatkowo planujemy uruchomienie specjalnego, wiosenno-letniego cyklu dla osób zajmujących stanowiska liderskie w organizacjach i instytucjach, by wzmocnić ich kompetencje w zarządzaniu zespołami i procesami. 
 
Nie obejdzie się oczywiście bez bardzo przez nas lubianych „wizyt od zaplecza”. W tym roku odwiedzimy cztery miejsca, w których porozmawiamy m. in. o międzykulturowości, działaniach międzynarodowych i aktywnościach włączających w tworzenie programu instytucji i organizacji. 

Wszystkie bieżące wydarzenia, na które trwają zapisy, znajdziecie w kalendarium. 

Co wspólnie zrobiliśmy w 2024 roku?

W pierwszej połowie 2024 roku uwagę poświęcilismy przede wszystkim kompetencjom własnym osób pracujących w polu kultury – ich diagnozowaniu, doskonaleniu i postrzeganiu w kontekście wyzwań przyszłości. W ramach cyklu warsztatów w Barbarze rozmawialiśmy o budowaniu, w oparciu o kompetencje, naszego wizerunku jako osób profesjonalnych i uzbrojonych w umiejętności kluczowe dla przyszłości.Uczyliśmy się odczarowywać misyjność naszej pracy, by dostrzec w polu kultury realną, strategiczną rolę w przeprowadzaniu zmian. Udało nam się bardziej zaprzyjaźnić z nowymi technologiami opartymi o AI oraz dowiedzieć się, jakie narzędzia wspierają tworzenie i zarządzanie pracę zespołową. Zapoznawaliśmy się ze źródłami stresu oraz sposobami reagowania na niego w pracy, a także sposobami prowadzenia dobrej rozmowy. Do prowadzenia spotkań zaprosiliśmy grono wspaniałych specjalistek i specjalistów, dzielących się swoimi metodami i doświadczeniem również przed mikrofonem. Każde ze spotkań warsztatowych podsumowywaliśmy tematyczną rozmową w formacie podcastu, by dzielić się zdobytą wiedzą, przemyśleniami i doświadczeniami, a także inspirować do podejmowania własnych, nowych praktyk w kulturze. Na koncie podcastu Praktyk Kultury mamy już siedem rozmów – chociażby ze specjalistą od komunikacji, Michałem Zalewskim, trenerką biznesu, Sylwią Hull-Wosiek czy edukatorką, Ulą Buyuly. 

Garść dobrych praktyk zebraliśmy również w terenie, wyruszając na integrująco-inspiracyjne wycieczki:  wizyty „od zaplecza” w instytucjach i organizacjach kultury. Każda z nich była okazją do przyjrzenia się od kulis nie tylko działaniom i wyzwaniom, z jakimi mierzą się różne miejsca, ale i do wymiany doświadczeń podczas tematycznych paneli. W ramach cyklu odwiedziliśmy Pracownię Dostępnej Kultury, w której dyskutowaliśmy o praktykowaniu dostępności w kulturze, Centrum Kultury Nowy Pafawag, gdzie przyjrzeliśmy się sposobom komunikowania kultury oraz Muzeum Architektury, w którym rozmawialiśmy o kulturalnej edukacji dorosłych. 

Mamy za sobą również bardzo udane współprace z: Fundacją HerStory (warsztaty sojusznicze z osobami LGBTQ+), Stowarzyszeniem Nomada (warsztaty antydyskryminacyjne), Fundacją Katarynka (warsztaty dostępnościowe), Federacją na rzecz Lepszej Debaty Publicznej (Akademia Innowacyjności NGO) i Centrum Archiwistyki Społecznej (warsztaty o archiwach społecznych). 

  • Szczegóły każdego z wydarzeń – warsztatów i wizyt studyjnych możecie przejrzeć w archiwum

Dzięki dofinansowaniu z funduszy Krajowego Planu Odbudowy udało nam się też uruchomić trzecią ścieżkę Praktyk Kultury – Praktyki Twórcze. Od końca października do połowy grudnia 2024 roku zrealizowaliśmy cykl edukacyjnych spotkań online i na żywo dla osób aktywnych w polu sztuk wizualnych. Dzięki webinarom, mentoringom i konsultacjom ze specjalistkami i specjalistami w tej dziedzinie chętne osoby dowiedziały się, jak kierować swoją marką, rozbudować swoje portfolio i nawiązywać dobre współprace. Ogromne zainteresowanie nowym projektem dało nam do zrozumienia, jak istotne dla twórczego rozwoju są inspirująca wymiana doświadczeń i odpowiednie wsparcie. 



Praktyki Kultury to kontynuacja i nowa odsłona działań kompetencyjnych realizowanych w latach 2018-2021 pod skrzydłami Strefy Kultury Wrocław, pod szyldem Praktycy Kultury. Doprowadziły one do powstania licznych publikacji: raportów, przewodników, zestawień, podcastów. 


Obserwuj Praktyki Kultury w mediach społecznościowych:

Aktualności / Praktyki Kultury

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.