Menu

Praktyki Kultury

W 2024 roku ruszamy z projektem kontynuującym aktywności edukacyjne dla osób działających w lokalnym polu kultury. Praktyki Kultury wypełnione będą spotkaniami warsztatowymi, szkoleniowymi, treningowymi oraz aktywnościami opartymi na samouczeniu się środowiska czy wymianie doświadczeń między osobami z różnorodnym dorobkiem czy kompetencjami.

Poznamy różnorodne praktyki pracy w kulturze – te które same i sami przygotowujemy i odbywamy, takie, którym się przyglądamy, przyjmujemy, ale i takim, których nie akceptujemy czy które odrzucamy. Będziemy wspólnie uruchamiać wyobraźnię, by zastanawiać się, wymyślać i ćwiczyć to, jak kultura może się w przyszłości rozwijać i kształtować. 

Do wspólnego działania zapraszamy pracowników i pracownice instytucji i organizacji, osoby aktywne w obszarze animacji i edukacji oraz aktywizacji społecznej, zajmujące się badaniami czy mapowaniem środowiska. Chcemy działać wspólnie również z przedstawicielami i przedstawicielkami samorządów, a także trzeciego sektora oraz z  niezależnymi osobami twórczymi, aktywnymi samodzielnie lub w formatach: kolektywów, grup nieformalnych, grup samoorganizujących się. Cykl skierowany jest zarówno do osób od lat aktywnie działających w polu kultury, lecz także do wszystkich, które i którzy swoją ścieżkę kariery w kulturze dopiero rozważają lub są na jej początku. 

Celem całorocznych aktywności jest przede wszystkim spotkanie się we wspólnej przestrzeni – tematów, wyzwań, problemów, interesujących czy zupełnie nowych i nieznanych nam zagadnień. Tematycznie spotkania będą oscylowały wokół nowych praktyk pracy w polu kultury, a także wokół dbania o dobrostan osób twórczych i organizujących. Co roku fokusować będziemy się na innych, istotnych dla kadr kultury wątkach. 


Co w 2024 roku?

W pierwszej połowie roku 2024 uwagę poświęcamy przede wszystkim kompetencjom własnym osób pracujących w polu kultury, ich diagnozowaniu, doskonaleniu i postrzeganiu w kontekście wyzwań przyszłości. Będziemy także rozmawiać o budowaniu w oparciu o nie, naszego wizerunku jako osób profesjonalnych i uzbrojonych w umiejętności kluczowe w przyszłości. Będziemy uczyć się odczarowywać misyjność naszej pracy, by dostrzec w polu kultury realną, strategiczną rolę w przeprowadzaniu zmian. Przyjrzymy się również zadaniom, które możemy z zaufaniem i bez lęku powierzyć do wykonania narzędziom – nowym technologiom wspieranym przez generatywną sztuczną inteligencję. 

Druga połowa roku będzie czasem na spotkania w terenie – poznawanie się oraz wymianę doświadczeń w obszarach m. in. promocji, edukacji oraz produkcji wydarzeń. Ruszymy „w gości” do kilku wrocławskich instytucji, by poznać ich przestrzeń lepiej – „od zaplecza”.  

W intensywnej końcówce roku czas znajdziemy też na pewno na wytchnienie – naukę praktycznych umiejętności radzenia sobie z nadmiarem (stresu, zadań, tematów), a także wzmocnienie swoich zdolności efektywnej i komfortowej komunikacji (zespołowej, z odbiorcami i odbiorczyniami).  

Każde ze spotkań podsumujemy rozmową w formacie podcastu, by dzielić się zdobytą wiedzą, przemyśleniami i doświadczeniami, a także inspirować do podejmowania własnych, nowych praktyk w kulturze! 


Praktyki Kultury to kontynuacja i nowa odsłona działań kompetencyjnych realizowanych w latach 2018-2021 pod skrzydłami Strefy Kultury Wrocław, pod szyldem Praktycy Kultury. Doprowadziły one do powstania licznych publikacji: raportów, przewodników, zestawień, podcastów. 


Obserwuj Praktyki Kultury w mediach społecznościowych:

Aktualności / Praktyki Kultury

Pokaż swoje kompetencje z jak najlepszej strony. Zbliżają się kolejne warsztaty Praktyk Kultury

Porzucone portfolia, nigdy niedokończone strony, rozgrzebane profile na LinkedInie czy nieregularnie prowadzone konta na Instagramie – kto tego nie ma za sobą, może odpuścić sobie trzecie w tym roku spotkanie w ramach projektu Praktyki Kultury. 21 maja wspólnie z Michałem Zalewskim z Dobrze Powiedziane nauczymy się budować swój wizerunek jako aktywnego w kulturze eksperta/ekspertki.

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.