Sieciowanie

Zajmiemy się też sieciowaniem środowiska kultury. Mamy doświadczenie w kulturalnej współpracy z różnymi podmiotami – od lokalnych partnerstw m.in. ze stowarzyszeniami i fundacjami, przez działania z innymi jednostkami kultury (z Wrocławia i regionu), po ogólnopolskie i międzynarodowe kooperatywy. Wspólnymi siłami będziemy mogli wzmocnić i poszerzyć możliwości środowiska kultury.  

W sieciowaniu mamy spore doświadczenie: za nami choćby organizacja wraz ze społeczną grupą aktywistów Wrocławskiego Kongresu Kultury, uczestnictwo w oddolnej organizacji Sympozjum Wrocław 70/20 czy produkcja współtworzonej przez pięć wrocławskich instytucji premiery spektaklu „Kobieta i życie”. Chcemy kontynuować rozwijanie we Wrocławiu kulturalnej współpracy pomiędzy lokalnymi instytucjami, poszerzając ją również o inne, zaangażowane w kulturę podmioty (stowarzyszenia, organizacje czy osoby fizyczne). Jednym z elementów tej lokalnej sieci ma stać się Współdzielnia Kultury – proces, który pomoże nam znaleźć rozwiązania do dzielenia się zasobami (zarówno materialnymi, jak i niematerialnymi) i pomagania sobie w codziennych sprawach. Lokalnie będziemy też dalej koordynować działalność sąsiedzkiej społeczności twórców kultury z rozświetlonego neonami podwórka Ruska 46.   

Nasze sieci sięgną też poza granice naszego miasta. Współtworzymy nieformalną sieć Koalicja Miast, która jest platformą wymiany poglądów i doświadczeń w rozwoju kultury w samorządach lokalnych. Istotną rolę w naszych planach odgrywają również nowe projekty organizowane z partnerami z Ukrainy, Białorusi i Niemiec, jak BERLIN_forum kultury_WROCŁAW – spotkania twórców i organizatorów kultury z obu miast.  Chcemy też kontynuować współprace z miastami partnerskimi Wrocławia, a także, będąc częścią rodziny ECoC Family (European Capitals of Culture Family), czyli nieformalnej sieci byłych, obecnych i przyszłych europejskich stolic kultury, wspierać organizacyjnie, dzielić się doświadczeniem, budować kontakty i zawierać międzynarodowe partnerstwa.

Mieszkać i tworzyć obok siebie. Trwają zapisy na Sztukę sąsiedztwa!

A gdyby tak zlokalizować działające na osiedlach kulturalno-społeczne inicjatywy, przywitać osoby, które dały im początek i poznać ich metody pracy? Dzięki udziałowi w projekcie „Sztuka sąsiedztwa – forum artystycznych działań lokalnych” przekonacie się, że okołoartystyczne projekty istnieją tuż za rogiem. Zapisy na wydarzenia, które odbędą się między 8 a 15 października, właśnie ruszyły!

więcej

Samospis Wrocławskiej Kultury przedłużony do końca września

Pierwszy w historii naszego miasta powszechny samospis środowiska kultury trwa! By umożliwić wypowiedzenie się jak najszerszej grupie zainteresowanych postanowiliśmy wydłużyć czas trwania badania do końca września. W artykule znajdziesz też listę pytań o samospis z naszymi odpowiedziami.

więcej

Działaj kulturalnie na osiedlach – weź udział w Sztuce sąsiedztwa!

W sąsiedztwie dobrze się mieszka, spaceruje, ale i tworzy! Dlatego oprócz wciąż trwającego cyklu Sąsiedzkich spacerów, postanowiliśmy zrealizować projekt w kulturalno-społecznym wymiarze. Tak powstała Sztuka sąsiedztwa – forum artystycznych działań lokalnych, na które zapraszamy od 8 do 15 października.

więcej