Sieciowanie

Zajmiemy się też sieciowaniem środowiska kultury. Mamy doświadczenie w kulturalnej współpracy z różnymi podmiotami – od lokalnych partnerstw m.in. ze stowarzyszeniami i fundacjami, przez działania z innymi jednostkami kultury (z Wrocławia i regionu), po ogólnopolskie i międzynarodowe kooperatywy. Wspólnymi siłami będziemy mogli wzmocnić i poszerzyć możliwości środowiska kultury.  

W sieciowaniu mamy spore doświadczenie: za nami choćby organizacja wraz ze społeczną grupą aktywistów Wrocławskiego Kongresu Kultury, uczestnictwo w oddolnej organizacji Sympozjum Wrocław 70/20 czy produkcja współtworzonej przez pięć wrocławskich instytucji premiery spektaklu „Kobieta i życie”. Chcemy kontynuować rozwijanie we Wrocławiu kulturalnej współpracy pomiędzy lokalnymi instytucjami, poszerzając ją również o inne, zaangażowane w kulturę podmioty (stowarzyszenia, organizacje czy osoby fizyczne). Jednym z elementów tej lokalnej sieci ma stać się Współdzielnia Kultury – proces, który pomoże nam znaleźć rozwiązania do dzielenia się zasobami (zarówno materialnymi, jak i niematerialnymi) i pomagania sobie w codziennych sprawach. Lokalnie będziemy też dalej koordynować działalność sąsiedzkiej społeczności twórców kultury z rozświetlonego neonami podwórka Ruska 46.   

Nasze sieci sięgną też poza granice naszego miasta. Współtworzymy nieformalną sieć Koalicja Miast, która jest platformą wymiany poglądów i doświadczeń w rozwoju kultury w samorządach lokalnych. Istotną rolę w naszych planach odgrywają również nowe projekty organizowane z partnerami z Ukrainy, Białorusi i Niemiec, jak BERLIN_forum kultury_WROCŁAW – spotkania twórców i organizatorów kultury z obu miast.  Chcemy też kontynuować współprace z miastami partnerskimi Wrocławia, a także, będąc częścią rodziny ECoC Family (European Capitals of Culture Family), czyli nieformalnej sieci byłych, obecnych i przyszłych europejskich stolic kultury, wspierać organizacyjnie, dzielić się doświadczeniem, budować kontakty i zawierać międzynarodowe partnerstwa.

Budowanie wspólnoty poprzez ruch. O rave’owym eksperymencie LUCIDITY

Arnis Aleinikovas, rezydent Wrocławskiego Instytutu Kultury w ramach europejskiej platformy MagiC Carpets, przez ponad miesiąc pracował warsztatowo z grupą nowych mieszkańców i mieszkanek Wrocławia. Performatywne zajęcia litewskiego artysty zakończyły się owartym dla publiczności show – 12 stycznia odbyła się premiera performansu „LUCIDITY”.

więcej

Czyje głosy są słyszane? Zgłoś się do programu wymiany artystów z Polski i Norwegii!  

Zapraszamy artystów należących do grup mniejszościowych mieszkających w Polsce do zgłaszania się na wymianę rezydencyjną ,,Czyje głosy są słyszane?” realizowaną przez WIK, Hvitsten Salong (Hvitsten/NO) i Safemuse (Oslo/NO). Półtoraroczny projekt korzysta z  finansowania funduszy EOG w ramach Programu Kultura. Jego głównym celem jest wyrównywanie szans i widoczności artystów należących do mniejszości oraz tworzenie bezpiecznych i integracyjnych przestrzeni do pracy artystycznej.

więcej

Podsumowanie 2022: SIECIOWANIE

Pierwszy rok Wrocławskiego Instytutu Kultury to także sieciowanie środowiska kultury. Za nami doświadczenia w kulturalnej współpracy z różnorodną grupą podmiotów – od lokalnych i regionalnych partnerstw m in. ze stowarzyszeniami, fundacjami i instytucjami, po kooperatywy ogólnopolskie i międzynarodowe. Nasze pomysły na transgraniczne współprace, powrót do mobilności i spotkań na żywo, a przede wszystkim – dramatyczna eskalacja wojny w Ukrainie, na wiele sposobów przełożyły się na działania Instytutu w zakresie wzmacniania środowiska kultury.

więcej