Sąsiedzkie kino. Kameralna galeria z pracami mieszkających w okolicy artystów i artystek. Kolektywy i pracownie umożliwiające spotkania osobom uchodźczym i społecznie wykluczonym. Osiedlowy zin wydawany dzięki twórczej zajawce. Za nami pierwsza edycja Sztuki sąsiedztwa!
We Wrocławiu, jak i w wielu innych miastach, powstaje coraz więcej lokalnych ośrodków sztuki. Miejsc spotkań sąsiadów-artystów i sąsiadek-artystek, dzielących się swoją pasją i ożywiających swoimi działaniami peryferyjne osiedla. Celem Sztuki sąsiedztwa jest upowszechnianie wiedzy o istniejących inicjatywach okołoartystycznych, zlokalizowanych poza ścisłym centrum miasta.
Podczas pierwszej edycji wydarzenia (8-15 października 2022), osoby działające w wymiarze lokalnym porozmawiały o metodach włączania mieszkańców i mieszkanek do swoich praktyk. Dzięki jedenastu prezentacjom publiczność dowiedziała się, jak stworzyć warunki do rozwijania aktywności twórczej w środowisku sąsiedzkim, jak zaangażować najbliższe otoczenie oraz w jaki sposób lokalny wymiar współpracy wpływa na sztukę. Wśród zaproszonych, wrocławskich inicjatyw znalazły się Zin Ołbin, Drukarnia Otwarta, Proces Postaci, Galeria Magiel, BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej + KDM, Rewir Twórczy i Wyspa Tamka. Udało nam się również poznać dobre praktyki w innych miastach – z Berlina przyjechał do nas kolektyw Guerilla Architects, z Poznania DOMIE, a z Łukowa mikro-marka introligatorska Notesy z Łukowa.
Kolejnego dnia, 9 października, odbyły się wizyty studyjne, czyli odwiedziny miejsc, służące ich lepszemu zrozumieniu, poznaniu sposobu funkcjonowania i tajemnicy sukcesu. W niedzielę wspólnie ruszyliśmy do NOWEGO ZŁOTEGO, Macondo, Pracowni Witryna oraz strefy kultury MiserArt.
I edycja Sztuki sąsiedztwa była okazją nie tylko do sieciowania, ale też do wzmocnienia swoich kompetencji – 12 i 15 października grupa uczestników i uczestniczek wzięła udział w warsztatach z zakresu współpracy ze społecznością lokalną, które poprowadziły animatorka kultury, Edyta Ołdak i założycielka Notesów z Łukowa, Pamela Bożek.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje. Edycja 2022.