Menu

Sztuka sąsiedztwa. Forum artystycznych działań lokalnych – edycja II

Sztuka i sąsiedztwo to para idealna. Dlatego na przełomie 21 i 22 października po raz kolejny zaprosiliśmy Was na spotkania z kilkunastoma inicjatywami z obrzeży różnych miast, które wzmacniają lokalną integrację poprzez sztukę! 

We Wrocławiu, jak i w wielu innych miastach, powstaje coraz więcej kolektywów i stowarzyszeń – tych ,,wędrujących’’, niezwiązanych z konkretną siedzibą oraz tych prowadzących lokalne, nietypowe galerie sztuki czy aktywistyczne centra społeczno-kulturalne. Kilkanaście różnorodnych inicjatyw można było bliżej poznać podczas drugiej edycji Sztuki sąsiedztwa. Dzięki prezentacjom i wizytom studyjnym przekonamy się, że spontaniczne lub początkowo nieśmiałe działania mogą przerodzić się w długą, środowiskowo zaangażowaną i owocną przygodę. 

21 października, spotkanie w Barbarze rozpoczął wykład Bogny Świątkowskiej – pomysłodawczyni, fundatorki i prezeski zarządu Fundacji Bęc Zmiana, inicjatorki i redaktorki naczelnej czasopisma „Notes na 6 tygodni”. Nasza gościni opowiedziała o interwencjach artystyczno-architektonicznych we wspólnej, miejskiej przestrzeni, które – nawet jeżeli tymczasowe – zawsze pozostawiają ślad. Wystąpienie było okazją do spojrzenia na sztukę w działaniu jako dojrzałe i niezbędne narzędzie rozwoju. 

Tuż po wykładzie, o początkach i misjach swoich działań opowiedziały osoby zasilające Postój – oddolne centrum społeczno-kulturalne, Pracownię Galerię Serwis, Galerię Nicponiej, Kolektyw Kobietostan, Kolektyw Kariatydę, Galerię Windę i ZAKŁAD.magazyn z Wrocławia, CSW Wiewiórkę z Krakowa, Fyrtel Główną i MAF CREW z Poznania, oraz SDK Słonecznik i Girls and Queers to the Front z Warszawy. Dzięki inspirującym prezentacjom dowiedzieliśmy się, jak grupie przyjaciół udało się przekształcić popadający w ruinę domek kolejowy w ośrodek punkowych koncertów i sąsiedzkich spotkań. Posłuchaliśmy o tym, jak feministyczno-queerowe inicjatywy budują otwartą na eksperymenty, inkluzywną społeczność oraz jak ważne są lokalne, społeczno-artystyczne działania wobec wojny i kryzysu uchodźczego.  

Był też czas na poznanie się w bardziej kameralnej atmosferze! Po prezentacjach można było wziąć udział w swobodnych rozmowach stolikowych z osobami występującymi wcześniej na scenie.  

Kolejnego dnia, 22 października, odbyły się wizyty studyjne, czyli odwiedziny miejsc, służące ich lepszemu zrozumieniu, poznaniu sposobu funkcjonowania i tajemnicy sukcesu. W niedzielę wspólnie ruszyliśmy do Galerii Nicponiej, Pracowni Galerii Serwis i Postoju – oddolnego centrum społeczno-kulturalnego.  

P S W ramach przygotowań do drugiej edycji Sztuki sąsiedztwa udało nam się stworzyć przewodnik po wrocławskich, stacjonarnych i ,,wędrujących’’ inicjatywach, który planujemy na bieżąco aktualizować – sprawdź i bądź z nami na bieżąco!  

____________________________________________________________________________ 

Wydarzenie, organizowane przez Wrocławski Instytut Kultury, odbyło się w ramach projektu „What’s next? Safe cultural multi-spaces for the multidisciplinary reflection of (post)war and (post)crisis European identity”. Sfinansowane ze środków UE. 

Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.