Menu

Sztuka sąsiedztwa. Forum artystycznych działań lokalnych – edycja III 

Mapa oddolnych inicjatyw okołoartystycznych, działających blisko lokalnej społeczności, wciąż się poszerza! Październikowa konferencja w Barbarze i wizyty studyjne były okazją do poznania kolejnych niezależnych inicjatyw z Wrocławia, Warszawy, Poznania czy Torunia.  

Podobnie jak w ubiegłych latach, w 2024 roku zaprosiliśmy Was na spotkania z kilkunastoma społeczno-artystycznymi, niezależnymi grupami z różnych miast Polski oraz z ‘’wędrującymi’’ kolektywami, tworzącymi w ciągłym ruchu. Po raz kolejny Sztuka sąsiedztwa była okazją do poznania różnorodnych inicjatyw, które działają nie dla zysku, a dla sąsiedzkich relacji, wzmacnianych przez sztukę. Na scenie zaprezentowali się artyści i artystki, które publiczność traktują jako współtwórców i współtwórczynie wydarzeń, a nie jedynie ich odbiorców. Wizjonerki i wizjonerzy, szukający nowych form kolektywnych działań, rozsadzających instytucjonalne schematy.   

5 października w Barbarze, spotkanie rozpoczął wykład inspiracyjny Jaśminy Wójcik – artystki wizualnej, reżyserki, edukatorki i aktywistki, zajmującej się włączaniem oraz oddawaniem podmiotowości społecznościom pozbawionym widzialności i możliwości wypowiedzi. Druga, główna część programu, poświęcona była krótkim wystąpieniom, oddającym puls żywiołowych, oddolnych działań zaproszonych grup, które dzielą się na inicjatywy z siedzibą: Lokatorne (Szczecin), Lotaryńska 6 (Poznań), SKŁAD (Toruń), SAUNA (Warszawa), Galeria u Agatki (Wrocław) oraz inicjatywy ,,wędrujące’’: Vanish (Warszawa), Radio Kapitał (Warszawa), Canti Spazializzati (Wrocław), Kem (Warszawa), Muzeum w podziemiu (Wrocław).   

Na scenie zaprezentowały się również Przyszła Niedoszła i osesi kolektyw – inicjatywy wyłonione w ramach open calla dla niezależnych, samoorganizujących się grup artystycznych, współpracujących z sąsiadami i sąsiadkami.  

Po kolejnej przerwie przy kawie i przekąskach, sobotnie spotkanie zamknęła prezentacja Mileny Soporowskiej i Łukasza Wójcickiego podsumowująca badawczo-sieciującą rezydencję artystyczną ”Out-of-doors” oraz prezentacja działań Wrocław Off Gallery Weekend.  

Kolejnego dnia, 6 października, chętne osoby ruszyły z wizytą do Zamentu i Galerii Magiel oraz posłuchały w terenie o Wystawach Małych organizowanych przez grupę nieformalną Księże w pełni.   

P S W ramach Sztuki sąsiedztwa powstał z każdą kolejną edycją aktualizowany przewodnik po wrocławskich, stacjonarnych i ,,wędrujących’’ inicjatywach – sprawdź i bądź z nami na bieżąco!   

___________________________________________________________________________ 

Wydarzenie, organizowane przez Wrocławski Instytut Kultury, odbywa się w ramach projektu „What’s next? Safe cultural multi-spaces for the multidisciplinary reflection of (post)war and (post)crisis European identity”. Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury (EACEA). Unia Europejska ani EACEA nie ponoszą za nie odpowiedzialności. 

Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.