Anastasia Jechorek / Taso Pataridze
Gruzińska artystka intermedialna działająca twórczo w Poznaniu i Lipsku. Czerpie inspiracje ze słabości człowieka we współczesnym świecie cierpiącego z nadmiaru informacji i szybkiego rozwoju technologii. Prace Anastasii dotyczą głownie ponurych aspektów nowej rzeczywistości. Przedstawiając wizję przyszłości często posługuje się fotografią, zmieniając jej tradycyjne formy oraz inne media.
Rezydencja w Hvitsten Salong
Anastasia w trakcie swojego pobytu w Hvitsten podjęła się tematu wielu różnorodnych debat i spekulacji – migracji. Ogólnie rzecz biorąc, jest ona postrzegana jako poważny problem naszej przyszłości, który może zakłócić równowagę naszej rzeczywistości, jaką znamy obecnie. Strach przed ewentualną koniecznością dostosowania się do nowych warunków spowodowanych zmianami w naszym ekosystemie. Nie jesteśmy jednak gotowi, by uznać swoją winę. Systemy, które stworzyliśmy, dzielą nasze społeczeństwo, wprowadzając sztuczne uwarunkowania, kto jest lepszy i wywyższając kultury. W ramach rezydencji artystka stworzyła obiekt pt „Scarecrow” będący retrospekcją doświadczania stosunku w urzędach państwowych, na lotniskach, w ratuszach itp. oraz niewygodnego uczucia, które wkrada się, gdy masz niewłaściwy paszport.
„Nie martw się, jeśli nie znasz tego uczucia, jest w porządku. Zjedz ostrygę” – to niezbyt zabawny żart zainspirowany osobistym doświadczeniem łamania prawa bez przyznania się do winy i stawienia czoła konsekwencjom.
„Czyje głosy są słyszane? Program wymiany dla zagranicznych artystów z Polski i Norwegii” to projekt współfinansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 w ramach programu „Kultura”.
Wróć do listy