Menu

What’s next?

To nasz nowy międzynarodowy projekt, który ma na celu wspieranie kreatywności i odwagi w sektorze kultury oraz stworzenie przestrzeni do refleksji nad nowymi formatami rezydencji i współpracy transgranicznej.

„What’s next? Bezpieczne przestrzenie kultury dla multidyscyplinarnej refleksji nad (post)wojenną i (post)kryzysową tożsamością europejską” jest działaniem stworzonym wspólnie przez pięć organizacji z czterech krajów: Rumunii, Niemiec, Austrii, Ukrainy i Polski. W ramach „What’s next” organizacje te stworzą bezpieczniejszą przestrzeń do pracy i spotkań dla artystów, menedżerów kultury, aktywistów i obywateli w pięciu krajach europejskich.

Do udziału zaprosimy artystów i artystki z różnych środowisk i narodowości, w tym zarówno twórców_czynie, nadal pracujących w Ukrainie, tych, którzy przenieśli się dalej do Europy, oraz mieszkanki_ców Unii Europejskiej. Ta różnorodność z pewnością pozwoli na bogatą wymianę perspektyw, doświadczeń i pomysłów oraz umożliwi powstanie prawdziwie wielokulturowego i integracyjnego środowiska.

Wspólnie planujemy organizowanie działań na nieco mniejszą skalę (wydarzenia edukacyjne, spotkania i programy dla lokalnych podmiotów kulturalnych etc.), przeprowadzenie międzynarodowych rezydencji w każdym z krajów, stworzenie w formie tekstów i materiałów audiowizualnych dzienników, a także końcowe multidyscyplinarne laboratorium „What’s now” w Ukrainie.

Za nami godziny rozmów online i pierwsze spotkanie na żywo we Wrocławiu. Wkrótce ogłosimy więcej szczegółów programu!

„What’s next” współtworzą: Fundacja Gabrieli Tudor (Rumunia), MitOst (Niemcy), MUSIKTHEATERTAGE WIEN (Austria), proto produkciia (Ukraina), Wrocławski Instytut Kultury (Polska) oraz zusa (Niemcy). Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską.

Aktualności / AIR Wro

Tkanina artystyczna jako narzędzie do współpracy (i tworzenia magii?) – rezydencja Oscara Anderssona | Magic Carpets

To był koniec roku szkolnego i pierwszy dzień lata, kiedy na wrocławskim podwórku przy ul. Ruskiej w świetle neonów pojawiła się premierowo tkanina artystyczna Oscara Anderssona. Błękitno-zielone, przypominające nowoczesny gobelin dzieło sztuki było efektem współpracy szwedzkiego ilustratora z grupą młodzieży, z którą warsztatowo pracował w czerwcu tego roku.

Rezydencja znikającego miasta

Projekt realizowany w ramach międzynarodowego programu „What’s next?”, eksploruje tematy przemijania, upadku i transformacji. W kwietniu 2024 roku dwójka artystów – Arek Pasożyt i Anastasiia Zazuliak – spotkała się we Wrocławiu, by uchwycić tę dynamiczną grę między zanikiem a odrodzeniem. Kulisy tego artystycznego procesu badawczego zdradza kuratorka projektu, Karolina Jaworska.

Czekając na magię z Oscarem Anderssonem

Wyobraźnia i mistycyzm mogą być zintegrowane z codziennym życiem. Z takiego założenia wychodzi rezydent Wrocławskiego Instytutu Kultury, na co dzień tworzący w Sztokholmie Oscar Andersson. W swojej twórczości Oscar koncentruje się na ponownym zaczarowaniu świata. Dlatego podczas warsztatów zatytułowanych „Waiting for Magic” (tłum. „Czekając na magię”) wspólnie z grupą młodzieży zainspiruje się podwodną mitologią.

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.