Menu

Wrocławski Program Wydawniczy

Wrocławski Program Wydawniczy rozpoczął działalność w 2016 roku jako jeden z elementów obchodów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Od 2022 roku prowadzony jest przez Wrocławski Instytut Kultury. Cele WPW pozostają niezmienne: jego głównym zadaniem jest wsparcie finansowe (w formie koedycji) wydawców reprezentujących autorów bądź podejmujących tematy związane z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem. Pomysły na publikacje można zgłaszać w dwóch kategoriach: książki i czasopisma.

Na co zwróci uwagę komisja?

Kategoria „Książki” ma na celu wspieranie wartościowej literatury, promującej uniwersalne wartości, a przy tym nie mieszczącej się w ramach rynku komercyjnego. Elementami branymi pod uwagę przy ocenie projektów są walory artystyczne, poznawcze i społeczne publikacji, a także powiązanie osoby autora lub podejmowanej tematyki z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem. Ważnym kryterium jest również doświadczenie wydawców, umiejętność efektywnej promocji i dystrybucji wydawanych publikacji, a także zwiększanie ich dostępności poprzez wykorzystanie nowych technologii (np. udostępnianie w formie e-booków i audiobooków). Ocenie ekspertów będą też podlegały założenia budżetowe projektów.

Celem kategorii „Czasopisma” jest wspieranie periodyków o profilu kulturalno-artystycznym, prezentujących różne dziedziny twórczości i promujących dyskurs krytyczny, wzbogacających ofertę kulturalną Wrocławia i ukazujących go jako ważny ośrodek kulturalny. Program ma na celu promowanie zarówno czasopism o wieloletnim dorobku, jak i tych, które rozwinęły się dopiero w ostatnich latach. Ocenie będą podlegały m.in.: różnorodność tematów i wartość merytoryczna tekstów, powiązanie z Dolnym Śląskiem poprzez autorów i podejmowaną tematykę czy opiniotwórczość tytułu. Nie bez znaczenia będą także jakość graficzna i edytorska czasopisma, poziom opracowania redakcyjnego, doświadczenie wydawcy, planowane formy dystrybucji czy założenia budżetowe projektu. Od tego roku do programu włączone są również oznaczone numerem ISSN czasopisma wydawane tylko internetowo.

Aktualności / Wrocławski Program Wydawniczy

Wrocławski Program Wydawniczy wesprze kolejne książki i czasopisma. Nabór trwa!

W piątek rozpoczął się nabór dodatkowy do tegorocznej odsłony Wrocławskiego Programu Wydawniczego – mechanizmu, który wspiera publikację niekomercyjnych pozycji związanych z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem. W ramach organizowanego przez Wrocławski Instytut Kultury programu dofinansowanie mogą otrzymać zarówno wydawcy książek, jak i czasopism. Wnioski przyjmowane będą do 15 marca.

Znamy wyniki naboru Wrocławskiego Programu Wydawniczego 

Wielowątkowa powieść o przemianach polskiego społeczeństwa, zbiór esejów na temat okruchów codzienności, opowieść o życiu młodej kobiety w cieniu historycznych zawirowań, poetycka podróż przez najtrudniejsze ludzkie doświadczenia i pismo poświęcone teatralnemu offowi – poznaliśmy 12 tytułów książek i czasopism, które otrzymają dofinansowanie w ramach Wrocławskiego Programu Wydawniczego!

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.