Menu

Wydarzenia

Najpojemniejsza część naszego programu to wydarzenia, które są rezultatem eksperymentalnego profilu Instytutu, a jednocześnie okazją do sprawdzenia w działaniu niekonwencjonalnych, świeżych pomysłów na upowszechnianie kultury.

Tu w praktyce wykorzystujemy też idee i pomysły stworzone w pozostałych obszarach naszej działalności. W kalendarium WIK-u znajdziecie propozycje dla wszystkich grup wiekowych, wydarzenia o mniejszej, lokalnej skali, ale i te o ogólnopolskim zasięgu. Niektóre działania z tego obszaru są już wrocławianom i wrocławiankom dobrze znane i na dobre zapisały się w kalendarzu miejskich aktywności – inne tworzymy, obserwując i analizując krajobraz kulturalny i społeczny. Wydarzenia te mają odpowiadać na wyzwania i potrzeby dynamicznie zmieniającej się sytuacji wokół nas. Głównymi przestrzeniami, w których realizowane są działania Instytutu, są nasze trzy flagowe miejsca: Barbara, Klub pod Kolumnami i Recepcja.

Barbara (dawniej kultowy bar szybkiej obsługi, dziś klubokawiarnia w samym centrum miasta) jest miejscem wykładów, spotkań i warsztatów eksplorujących rozmaite kulturalne nisze, przede wszystkim – zagadnienia związane z szeroko rozumianą miejskością. Klub pod Kolumnami, od dekad goszczący mieszkańców i mieszkanki Nadodrza, to przestrzeń, w której klasyka spotyka się ze współczesnością: pod Kolumnami oferujemy retro-aktywności w nowoczesnym wydaniu – i vice versa. Recepcja, której program współtworzony jest z R46, jest z kolei miejscem muzycznych eksperymentów, wystaw prezentujących twórczość młodych artystów i projektantów oraz spotkań pasjonatów różnych aspektów miejskiej kultury. Jest też sercem sieciowania organizacji sąsiadujących ze sobą w neonowym podwórku Ruska 46.

Sąsiedzkie wzmacniamy i poza oświetlonym neonami dziedzińcem przy ulicy Ruskiej – m.in. organizując lokalne projekty w ramach Mikrograntów i sąsiedzkie spacery, odkrywające nieznane zakamarki oddalonych od centrum zakątków miasta. Wiele z naszych projektów w ten czy inny sposób inspiruje się samym Wrocławiem: z kulturą wychodzimy w miejską przestrzeń, odkrywamy ją na nowo i wspólnie zachwycamy się lokalną specyfiką. Podczas corocznego święta czytelników i czytelniczek, Europejskiej Nocy Literatury, zapraszamy Was nie tylko do wysłuchania fragmentów najlepszej europejskiej prozy, ale też do zwiedzania niecodziennych i trudno dostępnych miejsc na wrocławskich osiedlach.

Polecamy

Sąsiedzki spacer: cuda i dziwy | Nadodrze

20.05.2023

Konferencja „Kultura dla wszystkich”

24.05.2023

Fortepianowy piątek – koncert

26.05.2023

Kalendarium / Wydarzenia

Aktualności / Wydarzenia

Zdjęcie mężczyzny na podwórku Ruska 46. Mężczyzna pozuje do kamery trzymając prawą rękę na głowie. W drugiej trzyma balon w kształcie bajkowego królika. W tle widać tłum świętujących i rozświetlone neony. Święto Podwórka Ruska 46 – poznaj program

Ruska 46 to nie tylko najjaśniejsze podwórko we Wrocławiu, ale i prawdziwy artystyczny mikrokosmos tworzony przez blisko 40 instytucji i organizacji kulturalnych. Już po raz trzeci ta barwna społeczność zaprasza na Święto Podwórka, które odbędzie od 16 do 18 czerwca. Poznaj program weekendu!

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.