Wydarzenia

Najpojemniejsza część naszego programu to wydarzenia, które będą rezultatem eksperymentalnego profilu Instytutu, a jednocześnie okazją do sprawdzenia w działaniu niekonwencjonalnych, świeżych pomysłów na upowszechnianie kultury.  

Tu w praktyce wykorzystamy też idee i pomysły stworzone w pozostałych obszarach naszej działalności. W kalendarium WIK-u znajdziecie propozycje dla wszystkich grup wiekowych, wydarzenia o mniejszej, lokalnej skali, ale i te o ogólnopolskim zasięgu. Niektóre projekty z tego obszaru są Wam już dobrze znane i na dobre wrosły w krajobraz Wrocławia – inne tworzyć będziemy obserwując i analizując krajobraz kulturalny i społeczny. Wydarzenia te mają odpowiadać na wyzwania i potrzeby dynamicznie zmieniającej się sytuacji wokół nas. 

Głównymi przestrzeniami, w których realizowane będą aktywności Instytutu, są nasze flagowe miejsca: Barbara i Recepcja. Ta pierwsza – dawniej kultowy bar szybkiej obsługi, dziś  klubokawiarnia w samym sercu miasta – pozostanie miejscem dyskusji, wykładów, spotkań i warsztatów eksplorujących rozmaite kulturalne nisze. Natomiast Recepcja będzie przestrzenią muzycznych eksperymentów oraz wystaw prezentujących twórczość młodych artystów i projektantów. Wciąż pozostanie też sercem sieciowania organizacji sąsiadujących ze sobą w neonowym podwórku Ruska 46. 

Sąsiedzkie więzi wzmacniać będziemy i poza oświetlonym neonami dziedzińcem przy ulicy Ruskiej – m.in. organizując lokalne projekty w ramach Mikrograntów i sąsiedzkie spacery odkrywające nieznane zakamarki oddalonych od centrum zakątków miasta. Wiele z naszych projektów w ten czy inny sposób inspirowane jest samym Wrocławiem: chcemy wychodzić z kulturą w miejską przestrzeń, odkrywać ją na nowo i zachwycać się lokalną specyfiką wrocławskich dzielnic. Podczas corocznego święta czytelników i czytelniczek, Europejskiej Noc Literatury, po raz kolejny zaprosimy Was nie tylko do wysłuchania fragmentów najlepszej europejskiej prozy, ale też do zwiedzania niecodziennych i trudno dostępnych miejsc jednego z wrocławskich osiedli. 

O wrocławskich wydarzenia kulturalnych – zarówno tych, za które odpowiedzialny jest Instytut, jak i dziesiątkach innych organizowanych w naszym mieście – przeczytacie w wydawanym przez nas Wrocławskim Niezbędniku Kulturalnym. Więcej o nowym, czerwcowo-lipcowym numerze znajdziecie TUTAJ

Z początkiem lutego startują Mikrogranty przygotuj się z Wrocławskim Instytutem Kultury do zgłoszenia swojego pomysłu na działania we Wrocławiu! 

1 lutego rozpocznie się pierwszy w 2023 roku nabór do Mikrograntów. Jak zwykle poprzedzamy go licznymi spotkaniami informacyjnymi, możliwością skonsultowania z zespołem swojego pomysłu, a także udostępnieniem wielu materiałów pomocniczych. Zachęcamy do rozmów z nami i zapoznawania się z regułami naszego programu!

więcej

Podsumowanie 2022: WYDARZENIA

Rezultatem eksperymentalnego profilu Wrocławskiego Instytutu Kultury są wydarzenia – wykorzystane w praktyce, świeże pomysły na upowszechnianie kultury oraz działania zacieśniające więzy między sąsiadami i sąsiadkami z wrocławskich osiedli. Oficjalne otwarcie Instytutu miało miejsce w lutym, a mijający rok był czasem pełnym zmian – w skali lokalnej i globalnej. Jednak 2022 roku nie żegnaliśmy w emocjach zagubienia, a w poczuciu wzmacniającej się tożsamości i zrealizowanych celów w postaci szeregu udanych wydarzeń kulturalno-społecznych. Żywe dyskusje, warsztaty, niezapomniane koncerty i długie spacery – zajrzyjmy do kalendarium wydarzeń ostatnich miesięcy!

więcej

Litewska alternatywa w Recepcji – koncert SINUO

Cykl Recepcja dźwięku trwa, a my wciąż eksplorujemy różnorodne rejony muzyki elektronicznej. Pora na litewskiego artystę SINUO, który zagra u nas już 11 stycznia. Przyjdź na koncert i wciągnij się w wirujące melodie syntezatora pełne zaskakujących splotów i zakrętów!

więcej