Wydarzenia

Najpojemniejsza część naszego programu to wydarzenia, które będą rezultatem eksperymentalnego profilu Instytutu, a jednocześnie okazją do sprawdzenia w działaniu niekonwencjonalnych, świeżych pomysłów na upowszechnianie kultury.  

Tu w praktyce wykorzystamy też idee i pomysły stworzone w pozostałych obszarach naszej działalności. W kalendarium WIK-u znajdziecie propozycje dla wszystkich grup wiekowych, wydarzenia o mniejszej, lokalnej skali, ale i te o ogólnopolskim zasięgu. Niektóre projekty z tego obszaru są Wam już dobrze znane i na dobre wrosły w krajobraz Wrocławia – inne tworzyć będziemy obserwując i analizując krajobraz kulturalny i społeczny. Wydarzenia te mają odpowiadać na wyzwania i potrzeby dynamicznie zmieniającej się sytuacji wokół nas. 

Głównymi przestrzeniami, w których realizowane będą aktywności Instytutu, są nasze flagowe miejsca: Barbara i Recepcja. Ta pierwsza – dawniej kultowy bar szybkiej obsługi, dziś  klubokawiarnia w samym sercu miasta – pozostanie miejscem dyskusji, wykładów, spotkań i warsztatów eksplorujących rozmaite kulturalne nisze. Natomiast Recepcja będzie przestrzenią muzycznych eksperymentów oraz wystaw prezentujących twórczość młodych artystów i projektantów. Wciąż pozostanie też sercem sieciowania organizacji sąsiadujących ze sobą w neonowym podwórku Ruska 46. 

Sąsiedzkie więzi wzmacniać będziemy i poza oświetlonym neonami dziedzińcem przy ulicy Ruskiej – m.in. organizując lokalne projekty w ramach Mikrograntów i sąsiedzkie spacery odkrywające nieznane zakamarki oddalonych od centrum zakątków miasta. Wiele z naszych projektów w ten czy inny sposób inspirowane jest samym Wrocławiem: chcemy wychodzić z kulturą w miejską przestrzeń, odkrywać ją na nowo i zachwycać się lokalną specyfiką wrocławskich dzielnic. Podczas corocznego święta czytelników i czytelniczek, Europejskiej Noc Literatury, po raz kolejny zaprosimy Was nie tylko do wysłuchania fragmentów najlepszej europejskiej prozy, ale też do zwiedzania niecodziennych i trudno dostępnych miejsc jednego z wrocławskich osiedli. 

O wrocławskich wydarzenia kulturalnych – zarówno tych, za które odpowiedzialny jest Instytut, jak i dziesiątkach innych organizowanych w naszym mieście – przeczytacie w wydawanym przez nas Wrocławskim Niezbędniku Kulturalnym. Więcej o nowym, czerwcowo-lipcowym numerze znajdziecie TUTAJ

Zbliża się Europejska Noc Literatury. Zmiany w ruchu i darmowe MPK

W najbliższą sobotę, 20 sierpnia, zapraszamy na Przedmieście Świdnickie na 11. odsłonę Europejskiej Nocy Literatury! Częścią naszego wydarzenia będzie literacka strefa na placu Tadeusza Kościuszki – kierowcy powinni się więc tego dnia przygotować na zmiany w organizacji ruchu. Mamy też wiadomość dla wszystkich, którzy na miejsce wydarzenia postanowią przyjechać komunikacją miejską: będą to mogli zrobić zupełnie za darmo!

więcej

Literacka noc z gwiazdami! Europejska Noc Literatury już w przyszły weekend

Już w przyszłą sobotę, 20 sierpnia, we Wrocławiu odbędzie się 11. odsłona Europejskiej Nocy Literatury. Jedno z najważniejszych wrocławskich wydarzeń literackich, co roku przyciągające tysiące słuchaczek i słuchaczy, tym razem odwiedzi Przedmieście Świdnickie. Już możecie zacząć planować własne trasy: wiemy już kto, gdzie i co tej nocy przeczyta!

więcej

Nowy numer „Niezbędnika” jest już dostępny!

Kulturalne rozmowy, miejskie i festiwalowe przewodniki, fotohistorie, muzyczne i książkowe polecenia i kalendarium ponad 100 wydarzeń w całym mieście – poznajcie sierpniowo-wrześniową odsłonę „Wrocławskiego Niezbędnika Kulturalnego”!

więcej