Wydarzenia

Najpojemniejsza część naszego programu to wydarzenia, które będą rezultatem eksperymentalnego profilu Instytutu, a jednocześnie okazją do sprawdzenia w działaniu niekonwencjonalnych, świeżych pomysłów na upowszechnianie kultury.  

Tu w praktyce wykorzystamy też idee i pomysły stworzone w pozostałych obszarach naszej działalności. W kalendarium WIK-u znajdziecie propozycje dla wszystkich grup wiekowych, wydarzenia o mniejszej, lokalnej skali, ale i te o ogólnopolskim zasięgu. Niektóre projekty z tego obszaru są Wam już dobrze znane i na dobre wrosły w krajobraz Wrocławia – inne tworzyć będziemy obserwując i analizując krajobraz kulturalny i społeczny. Wydarzenia te mają odpowiadać na wyzwania i potrzeby dynamicznie zmieniającej się sytuacji wokół nas. 

Głównymi przestrzeniami, w których realizowane będą aktywności Instytutu, są nasze flagowe miejsca: Barbara i Recepcja. Ta pierwsza – dawniej kultowy bar szybkiej obsługi, dziś  klubokawiarnia w samym sercu miasta – pozostanie miejscem dyskusji, wykładów, spotkań i warsztatów eksplorujących rozmaite kulturalne nisze. Natomiast Recepcja będzie przestrzenią muzycznych eksperymentów oraz wystaw prezentujących twórczość młodych artystów i projektantów. Wciąż pozostanie też sercem sieciowania organizacji sąsiadujących ze sobą w neonowym podwórku Ruska 46. 

Sąsiedzkie więzi wzmacniać będziemy i poza oświetlonym neonami dziedzińcem przy ulicy Ruskiej – m.in. organizując lokalne projekty w ramach Mikrograntów i sąsiedzkie spacery odkrywające nieznane zakamarki oddalonych od centrum zakątków miasta. Wiele z naszych projektów w ten czy inny sposób inspirowane jest samym Wrocławiem: chcemy wychodzić z kulturą w miejską przestrzeń, odkrywać ją na nowo i zachwycać się lokalną specyfiką wrocławskich dzielnic. Podczas corocznego święta czytelników i czytelniczek, Europejskiej Noc Literatury, po raz kolejny zaprosimy Was nie tylko do wysłuchania fragmentów najlepszej europejskiej prozy, ale też do zwiedzania niecodziennych i trudno dostępnych miejsc jednego z wrocławskich osiedli. 

O wrocławskich wydarzenia kulturalnych – zarówno tych, za które odpowiedzialny jest Instytut, jak i dziesiątkach innych organizowanych w naszym mieście – przeczytacie w wydawanym przez nas Wrocławskim Niezbędniku Kulturalnym. Wkrótce zaprezentujemy Wam ten bezpłatny magazyn w zupełnie nowej odsłonie.  

Głodni muzycznych wrażeń? Zameldujcie się w Recepcji!

Klubokawiarnia Recepcja świętuje cztery lata działalności! Oprócz hucznych urodzin, w najbliższych tygodniach przy Ruskiej 46 odbędą się dwa koncerty – jazzowo-punkrockowej grupy Pink Freud oraz wrocławskiego kolektywu Rzecz Jasna.

więcej

W Dniu Sąsiada idziemy na spacer po Świdnickiej

Jak wygląda Opera Wrocławska od kuchni? W której galerii sztuki mieści się miejskie sanatorium? I kto najczęściej jadał w Barbarze, kiedyś kultowej restauracji szybkiej obsługi? 28 maja odkryj z nami sekrety ulicy Świdnickiej na spacerze z okazji Dnia Sąsiada!

więcej

­­Z nurtem czy pod prąd? „TEMAT RZEKA” hasłem 11. Europejskiej Nocy Literatury

Znamy pierwsze szczegóły 11. Europejskiej Nocy Literatury! Na kolejną odsłonę jednego z najpopularniejszych wrocławskich wydarzeń literackich zapraszamy 20 sierpnia. Kuratorem nadchodzącej edycji został Michał Rusinek, a wybrane przez niego teksty połączy hasło „TEMAT RZEKA”.

więcej