Menu

Wydarzenia

Najpojemniejsza część naszego programu to wydarzenia, które są rezultatem eksperymentalnego profilu Instytutu, a jednocześnie okazją do sprawdzenia w działaniu niekonwencjonalnych, świeżych pomysłów na upowszechnianie kultury.

Tu w praktyce wykorzystujemy też idee i pomysły stworzone w pozostałych obszarach naszej działalności. W kalendarium WIK-u znajdziecie propozycje dla wszystkich grup wiekowych, wydarzenia o mniejszej, lokalnej skali, ale i te o ogólnopolskim zasięgu. Niektóre działania z tego obszaru są już wrocławianom i wrocławiankom dobrze znane i na dobre zapisały się w kalendarzu miejskich aktywności – inne tworzymy, obserwując i analizując krajobraz kulturalny i społeczny. Wydarzenia te mają odpowiadać na wyzwania i potrzeby dynamicznie zmieniającej się sytuacji wokół nas. Głównymi przestrzeniami, w których realizowane są działania Instytutu, są nasze trzy flagowe miejsca: Barbara, Klub pod Kolumnami i Recepcja.

Barbara (dawniej kultowy bar szybkiej obsługi, dziś klubokawiarnia w samym centrum miasta) jest miejscem wykładów, spotkań i warsztatów eksplorujących rozmaite kulturalne nisze, przede wszystkim – zagadnienia związane z szeroko rozumianą miejskością. Klub pod Kolumnami, od dekad goszczący mieszkańców i mieszkanki Nadodrza, to przestrzeń, w której klasyka spotyka się ze współczesnością: pod Kolumnami oferujemy retro-aktywności w nowoczesnym wydaniu – i vice versa. Recepcja, której program współtworzony jest z R46, jest z kolei miejscem muzycznych eksperymentów, wystaw prezentujących twórczość młodych artystów i projektantów oraz spotkań pasjonatów różnych aspektów miejskiej kultury. Jest też sercem sieciowania organizacji sąsiadujących ze sobą w neonowym podwórku Ruska 46.

Sąsiedzkie wzmacniamy i poza oświetlonym neonami dziedzińcem przy ulicy Ruskiej – m.in. organizując lokalne projekty w ramach Mikrograntów i sąsiedzkie spacery, odkrywające nieznane zakamarki oddalonych od centrum zakątków miasta. Wiele z naszych projektów w ten czy inny sposób inspiruje się samym Wrocławiem: z kulturą wychodzimy w miejską przestrzeń, odkrywamy ją na nowo i wspólnie zachwycamy się lokalną specyfiką. Podczas corocznego święta czytelników i czytelniczek, Europejskiej Nocy Literatury, zapraszamy Was nie tylko do wysłuchania fragmentów najlepszej europejskiej prozy, ale też do zwiedzania niecodziennych i trudno dostępnych miejsc na wrocławskich osiedlach.

Polecamy

Sąsiedzki spacer: cuda i dziwy | Nadodrze

20.05.2023

Konferencja „Kultura dla wszystkich”

24.05.2023

Fortepianowy piątek – koncert

26.05.2023

Kalendarium / Wydarzenia

Aktualności / Wydarzenia

Mikrogranty 2023 – podsumuj z nami rok

Prawie sto projektów w całym mieście, masa nowych znajomości i ogrom doświadczeń – wspaniały był to rok w Mikrograntach, nie zapomnimy go nigdy! 15 grudnia podsumujemy mijające 12 miesięcy w programie, a oprócz statystyk i miłych rozmów, dorzucamy też mikroquiz i aż dwa koncerty. Dołącz do nas w Barbarze!

W Klubie pod Kolumnami rozpoczynamy nowe rozdanie!

Idzie nowe na wrocławskim Nadodrzu! Po zakończonym remoncie i kilkumiesięcznym badaniu, w zlokalizowanym na osiedlu Klubie pod Kolumnami rozpoczyna się nowe rozdanie. W jesiennym programie nie zabraknie propozycji dla dzieci i dorosłych, a jego inauguracja – wystawa i wieczór z improwizacjami – zaplanowana jest na 27 października.  

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.