Menu

Joanna Opalska-Brzecka i Weronika Surma

Joanna Opalska-Brzecka i Weronika Surma

Wrocławskie artystkki, dzięki wsparciu programu Kultura Mobilna wyjechały na sympozjum ceramiczne „Ceramic Laboratory 2021” organizowane przez Międzynarodowe Biennale Ceramiki w Daugavpils Mark Rothko Art Center na Łotwie. Jest to jedno z ważniejszych sympozjów ceramiki współczesnej organizowane w Europie i najbardziej renomowane wydarzenie tego typu w rejonie morza Bałtyckiego. Celem sympozjum jest wymiana doświadczeń dotyczących współczesnej ceramiki podczas czynnej pracy w tym tworzywie.

Joanna Opalska-Brzecka – artystka wizualna, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na kierunku Sztuka i Wzornictwo Ceramiki. W 2020 roku uzyskała stopień doktora sztuki. W swojej twórczości opartej na warsztacie ceramicznym podejmuje nurtujące ją problemy, komentuje rzeczywistość, opowiada osobiste historie. Traktuje ceramikę, jako wyjątkową technikę umożliwiającą łączenie tradycji z współczesnymi formami wyrazu i narracji. Jej prace prezentowane były na wielu wystawach m.in. w Muzeum Porcelany w Rydze, Superstudio PIU PIU w Mediolanie, a także w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

Weronika Surma – absolwentka Wydziału Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplom obroniła z wyróżnieniem (2013). W 2018 ukończyła Międzywydziałowe Studia Doktoranckie na Wydziale Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Prowadzi także autorską pracownię ceramiczną w Centrum Kultury Agora we Wrocławiu. Laureatka Stypendium MKiDN (2015) oraz kilku wyróżnień podczas międzynarodowych wystaw np. Ex Tempore w Zagrzebiu w Chorwacji czy Together 2015 w Rydze na Łotwie. Bierze udział w licznych wystawach zbiorowych (zarówno krajowych jak i zagranicznych), w międzynarodowych plenerach, sympozjach oraz rezydencjach artystycznych. Kuratorka konkursów, wystaw sztuki i dizajnu oraz 12 i 13 edycji Festiwalu Wysokich Temperatur. Zajmuje się głównie ceramiką artystyczną, gdzie na powierzchni obrazu ceramicznego łączy rysunek, rzeźbę, grafikę i malarstwo w spójną całość.

Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.