Menu

Znikające miasto: lata 50. Wykład Agnieszki Tomaszewicz. Formularz zapisów

W 2024 kontynuujemy w Barbarze cykl wydarzeń pod hasłem ZNIKAJĄCE MIASTO! Ponownie przejdziemy przez historię wrocławskiego znikania w poszczególnych 10-leciach. Zaczęliśmy w lutym od lat 40. i z miesiąca na miesiąc będziemy poszerzać nasze poszukiwania o kolejne okresy. W tym roku do opowieści zaprosiliśmy inne osoby niż w 2023, więc na pewno i zniknięcia okażą się być inne.

Początek lat 50. XX wieku to dla Wrocławia czas stagnacji – zakończono pierwszy etap odbudowy, a przy tym uznano, że integracja miasta i całych tzw. Ziem Odzyskanych z pozostałą częścią kraju już się dokonała. Władze centralne przestały się interesować dolnośląską stolicą, co skutkowało brakiem środków nawet na najpilniejsze inwestycje.

Podczas spotkania porozmawiamy zatem nie tyle o znikaniu, ile o niepowstawaniu i zobaczymy wiele niezrealizowanych koncepcji – planów rozbudowy Wrocławia, a także zagospodarowania dobrze znanych dziś miejsc, takich jak place Grunwaldzki i Kościuszki, Psie Pole czy Stadion Olimpijski.

Wykład poprowadzi Agnieszka Tomaszewicz – architektka, dr hab., profesorka na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej, z-ca redaktorki naczelnej czasopisma naukowego „Architectus”. Autorka książek: „Wrocławski dom czynszowy, 1808-1918”, „Wrocławskie wille i osiedla willowe dobry historyzmu” oraz „Anna i Jerzy Tarnawscy” w serii „Wrocławscy Mistrzowie Architektury” (wspólnie z Joanną Majczyk). Miłośniczka Wrocławia nie tylko zawodowo, ale też prywatnie.

Zapisz się poniżej, aby uczestniczyć w wykładzie:
    Bądź na bieżąco!

    Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.