Menu

Znikające Miasto: Plac Grunwaldzki. Formularz zapisów

 W 2024 kontynuujemy w Barbarze cykl wydarzeń pod hasłem ZNIKAJĄCE MIASTO! Nowością w programie są wykłady poświęcone charakterystycznym dla Wrocławia placom, ich znikaniu oraz przemianom. W marcu w roli głównej wystąpi plac Grunwaldzki, czyli mieszanka wybuchowa!

Współczesny obraz placu Grunwaldzkiego jest zarówno efektem działań brutalnej maszyny wojennej i ideologicznej, ale też ambicji architektów i inwestorów. Trudno we Wrocławiu o bardziej uderzający przykład kształtowania się miasta w oparciu o sprzeczne pomysły, doktryny i cele.

W centrum tej chaotycznej, ale niezwykle ciekawej przestrzeni, znajduje się osiedle zaprojektowane przez Jadwigę Grabowską-Hawrylak, które stało się jednym z symboli miasta.

 O znikaniu i zmienianiu się placu Grunwaldzkiego opowie Łukasz Wojciechowski – architekt, współzałożyciel VROA architekci, wykłada na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej, autor książek m.in. Spacer przez architekturę (wyd. Fundacja Bęc Zmiana), Architektura racjonalnej Europy (wyd. emg), kurator wystaw m.in. Architektura spalinowa, 2.5D Young Polish Architects, autor powieści graficznych Ville nouvelle, Soleil mécanique i Dum dum (wyd. çà et là).

Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.