Menu

Znikające miasto: plac Kościuszki. Wykład Anki Bieliz i Kuby Żarego. Formularz zapisów

 W 2024 kontynuujemy w Barbarze cykl wydarzeń pod hasłem ZNIKAJĄCE MIASTO! Nowością w programie są wykłady poświęcone charakterystycznym dla Wrocławia placom, ich znikaniu oraz przemianom. W maju w roli głównej wystąpi plac Kościuszki.

Teren dzisiejszego placu Kościuszki aż do początku XIX wieku był niemal niezabudowany. Przełomowy okazał się dla niego moment zajęcia miasta przez wojska napoleońskie, w wyniku którego Hieronim Bonaparte zarządził rozbiórkę otaczających Stare Miasto murów miejskich. Konsekwencją defortyfikacji był dla Wrocławia stopniowy rozwój przedmieść, które stały się polem do szeroko zakrojonego działania dla XIX-wiecznych urbanistów.

W trakcie wykładu Anki Bieliz i Kuby Żarego, którzy tej przestrzeni regularnie przyglądają się od 2014 roku (projekt „Ultrakrótka pamięć miejska”), prześledzimy nakładające się na siebie na powierzchni 19 hektarów – idee architektoniczne i urbanistyczne, historie, legendy oraz warstwy pamięci o przetaczających się przez plac wydarzeniach wagi ogólnomiejskiej, ale też państwowej.

ZAPISY ZAMKNIĘTE

Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.