Menu

Znikające miasto: plac Strzegomski – wykład Joanny Klimy i Krzysztofa Zientala. Formularz zapisów

W 2024 kontynuujemy w Barbarze cykl wydarzeń pod hasłem ZNIKAJĄCE MIASTO! Nowością w programie są wykłady poświęcone charakterystycznym dla Wrocławia placom, ich znikaniu oraz przemianom. W kwietniu w roli głównej wystąpi plac Strzegomski.

Joanna Klima – szczepinianka z urodzenia i z miłości oraz Krzysztof Ziental – historyk sztuki, piewca modernizmu. Ten duet nie raz już pokazał, że odkrywanie miejskiej przestrzeni i jej historii to fascynująca przygoda. On chętnie opowie o zamierzchłej historii, zmianach urbanistycznych oraz architekturze placu. Ona przeniesie swoją pamięcią do czasów powojennych, kiedy plac Strzegomski obrastał ważnymi dla Szczepina budynkami.

Plac Strzegomski to idealna ilustracja znikającego miasta. Bez śladu zniknęło bowiem z niego tyle elementów, że dziś ma zupełnie inny charakter. Próżno odnaleźć w tym miejscu jego pierwotny kształt, charakter i wyraz. Zobaczymy za to zabudowę poustawianą po kątach, wielopasmowe arterie, trawniki.

Postaramy się poprzez odkrywanie tego, co zniknęło, zastanowić się nad możliwą przyszłością. Czy są elementy, które mogłyby pojawić się na nowo? A może plac właśnie wyłania się i epoka jego zanikania przechodzi w nową erę pojawiania się nowego?
    Bądź na bieżąco!

    Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.