Menu

Znikające miasto: Wrocław, który nie zdążył zniknąć: Centrum Południowe – wykład Adama Pacholaka. Formularz zapisów

W 2024 kontynuujemy w Barbarze cykl wykładów pod hasłem ZNIKAJĄCE MIASTO! Podczas nadchodzącego wykładu bliżej przyjrzymy się Wrocławiowi, który nie zdążył nawet zniknąć. Tym razem skupimy się na niezrealizowanych projektach Centrum Południowego. 

„Wrocławskie Pola Elizejskie”, czyli dzisiejsza ulica Powstańców Śląskich, była jedną z najwytworniejszych arterii Wrocławia. Po wojnie zostało z niej gruzowisko, a po jego uprzątnięciu okolica na długie lata pozostała „dzikimi polami”.  

Zmiana w krajobrazie nastąpiła dopiero w latach 60., gdy zaczęły powstawać bloki i galeriowce, w końcu i ikoniczny Poltegor, a w nowym tysiącleciu, na jego miejscu – Sky Tower. To jednak tylko nieliczne projekty, które doczekały się realizacji z ogromu planów, konkursów i snów na nowe wrocławskie centrum – Centrum Południowe. 

Podczas wykładu prześledzimy projekty Centrum: od modernistycznych osiedli  i wieżowców stylu międzynarodowego, do neoplastycznej interpretacji Müllerów, postmodernistycznej wolty Modlingerów i Szukały, dekonstruktywistycznej eksplozji Jarząbka i Lacha, minimalistycznej niespodzianki Vasconiego, wrocławskiego „Manhattanu” początku nowego tysiąclecia oraz ostatniej wizji o „compact city”. 

Wykład poprowadzi Adam Pacholak – doktorant w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego. Laureat nagrody im. Mieczysława F. Rakowskiego za najlepszą pracę magisterską o historii PRL-u Tygodnika “Polityka” oraz konkursu “Przestrzeń wspólna jest wartością” Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki w 2019 r. Autor książki Elektronowy mózg miasta. Idea nowoczesnego Wrocławia a budynek ZETO. Jeden z redaktorów tomu Czyj sen Wrocław śni? Od Wilhelmstadt do Centrum Południowego. Jego zainteresowania badawcze to przede wszystkim architektura powojenna i współczesna. 

Zapisz się:




    Bądź na bieżąco!

    Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.