Menu

Wrocławski Niezbędnik Kulturalny

Jedyne tak obszerne wydawnictwo, w którym znaleźć można aktualne informacje o kulturalnym życiu Wrocławia. W każdym numerze czytelnicy mogą się zapoznać z tekstami publicystycznymi – wywiadami, felietonami, zestawieniami czy też nietypowymi przewodnikami po stolicy Dolnego Śląska – oraz ponad setką wydarzeń zgromadzonych w kalendarium.

„Wrocławski Niezbędnik Kulturalny” w obecnym kształcie zadebiutował w lipcu 2017 roku we Wrocławiu. Magazyn powstał na bazie wydawanego od 2009 roku „Wrocławskiego Niezbędnika Kulturalnego Impartu”, informatora Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 i miesięcznika „Gazeta ESK”. Początkowo wydawany przez biuro Wrocław 2016, następnie przez Strefę Kultury Wrocław, od 2022 roku „Niezbędnik” jest częścią działalności Wrocławskiego Instytutu Kultury. Magazyn ukazuje się w cyklu dwumiesięcznym i składa się z dwóch segmentów – części publicystycznej i kalendarium wydarzeń.

Część publicystyczna magazynu to m.in.: wywiady, zapowiedzi wydarzeń, felietony czy przewodniki po mieście. W każdym numerze czytelnicy i czytelniczki znajdą pewne stałe rubryki: „Kulturalni polecają”, czyli rekomendacje od twórców i twórczyń związanych z Wrocławiem, kwestionariusz „5 pytań do…” czy „W skrócie”, czyli przedruk fragmentu lokalnej nowości wydawniczej. Inne sekcje, których spodziewać się można w każdym wydaniu „Niezbędnika”, to: sięgające do wrocławskiej blogosfery „Fotohistorie” czy przedstawione w telegraficznym skrócie najświeższe wieści ze świata kultury, czyli „Flesz”. Na deser serwujemy wrocławską krzyżówkę – choć zamyka ona numer, to właśnie od niej wielu czytelników i wiele czytelniczek rozpoczyna lekturę. Wszystkie teksty publicystyczne dostępne są w polskiej i angielskiej wersji językowej.

Do naszego kalendarium w każdym wydaniu trafia przeszło 100 zapowiedzi rozmaitych projektów organizowanych przez wrocławskie instytucje, stowarzyszenia, kluby i organizacje. Wyjątkowa formuła i podział na siedem kategorii tematycznych sprawiają, że znaleźć można tutaj informacje zarówno o dużych, międzynarodowych festiwalach, jak i kameralnych spotkaniach o lokalnym charakterze. Kalendarium publikowane jest w trzech wersjach: najszerszą jest ta w języku polskim, dwie pozostałe sekcje zawierają propozycje wyselekcjonowane z myślą o odbiorcach i odbiorczyniach anglo- i ukraińskojęzycznych.

Bezpłatne egzemplarze magazynu dostępne są w około 300 lokalizacjach w całym mieście, w tym w instytucjach kultury, bibliotekach, urzędach administracji publicznej, lokalach gastronomicznych, a także w hotelach i hostelach, kinach, na uczelniach i w akademikach oraz w punktach informacji turystycznej w całym Wrocławiu.

Archiwum numerów

Stay updated!

If you want to stay up to date with what's happening with us, sign up for our newsletter.