„Wrocławski Niezbędnik Kulturalny”

Wyjątkowy dwumiesięcznik, w którym znajdziecie zapowiedzi najciekawszych kulturalnych wydarzeń we Wrocławiu, rozmowy z artystami i animatorami kultury i opowieści o niezwykłych wrocławskich miejscach.

Organizujesz kulturalne wydarzenie we Wrocławiu i chcesz trafić z nim do naszego kalendarium? Napisz do nas na adres: niezbednik@instytutkultury.pl. A może chcesz zareklamować się na łamach „Niezbędnika”? Napisz maila na adres laura.lempert@instytutkultury.pl i zapoznaj się z naszą ofertą!

„Wrocławski Niezbędnik Kulturalny” zadebiutował w lipcu 2017 roku. Magazyn powstał na bazie wydawanego od 2009 roku „Wrocławskiego Niezbędnika Kulturalnego Impartu” oraz informatora Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 i miesięcznika „Gazeta ESK”. Od lutego 2022 roku wydawcą „Niezbędnika” jest nowa instytucja –Wrocławski Instytut Kultury. Formacyjne dla Instytutu miesiące dla redakcji naszego magazynu oznaczały niemożliwą do uniknięcia przerwę w planie wydawniczym. Czas ten spędziliśmy intensywnie pracując nad nową odsłoną „Niezbędnika”. O jego zawartości i formie dyskutowaliśmy w gronie redakcyjnym, zasięgaliśmy opinii organizatorów i organizatorek wydarzeń kulturalnych, do rozmowy o przyszłym kształcie magazynu zaprosiliśmy też Was – naszych czytelników i nasze czytelniczki. Wynikiem tygodni przygotowań jest nowa odsłona czasopisma.

Znajomy, a jednak odmieniony

Znajomy, a jednak odmieniony: niektóre rubryki zniknęły, by zrobić miejsce nowym, inne zostały odświeżone, urosły, zmieniły lokalizację. W części publicystycznej nadal znajdziecie wywiady z twórcami, przewodniki po mieście i felietony oraz nasze stałe sekcje: „Kulturalni polecają”, czyli rekomendacje dla czytelników od twórców kultury związanych z Wrocławiem, „Flash”, „5 pytań do…”, a także nowości wydawnicze. Największe zmiany zauważycie jednak w kalendarium. Jak dotychczas znaleźć w nim można 100 najciekawszych, odbywających się we Wrocławiu wydarzeń kulturalnych z podziałem na kategorie tematyczne. Nie wszystkie jednak tłumaczone będą na angielski. Do kalendarium anglojęzycznego trafiają teraz te projekty, z których bez żadnych problemów skorzystają obcokrajowcy. Tyle samo wydarzeń, selekcjonowanych według podobnych kryteriów, znajduje się w kalendarium ukraińskojęzycznym – sekcji skierowanej do największej wrocławskiej mniejszości narodowej.

Archiwalne numery „Niezbędnika” w wersji elektronicznej znajdziecie TUTAJ

Bezpłatne egzemplarze magazynu dostępne są w kilkuset lokalizacjach w całym mieście – w instytucjach kultury, bibliotekach, urzędach administracji publicznej, lokalach gastronomicznych, w kinach i na uczelniach oraz punktach informacji turystycznej w całym Wrocławiu.

Dziękujemy, że jesteście. Nieodmiennie: kultura jest w nas!

Zespół Niezbędnych

Najnowszy „Wrocławski Niezbędnik Kulturalny” w wersji do pobrania na dysk znajdziecie tutaj.