Wsparcie

A może zrobimy coś razem? Kolejnym obszarem, którym się zajmiemy jest wsparcie Waszych działań i pomysłów. Jesteśmy tu po to, by pomóc Wam w realizacji zarówno mniejszych, lokalnych inicjatyw, jak i w sięgnięciu dużo dalej – poza granice naszego miasta. Pomożemy Wam w tym finansowo, ale też w innych aspektach, takich jak kwestie administracyjne, prawne i promocyjne.   

Jeśli dopiero zaczynacie swoją przygodę z kulturalnymi (i nie tylko) projektami, to możecie zgłosić swój pomysł na projekt do Mikrograntów – programu, w którym pomagamy mniej doświadczonym osobom w zrealizowaniu pomysłów na inicjatywy skierowane do mieszkańców i mieszkanek wrocławskich osiedli i wspólnie z nimi przeprowadzane. W tym roku razem z Fundacją Umbrella szykujemy trzy nabory: w marcu, maju oraz we wrześniu i już nie możemy się doczekać waszych nowych propozycji. Więcej informacji o trwającym od 1 maja naborze przeczytacie tutaj.

Wciąż będziemy też pomagać wydawcom w ramach Wrocławskiego Programu Wydawniczego, który ma na celu finansowe wsparcie publikacji książek i czasopism o Wrocławiu i tych tworzonych przez wrocławian, których działania nie mieszczą się w ramach komercyjnego rynku wydawniczego. Przez ostatnie lata wsparcie otrzymało ponad 50 książek i ponad 40 numerów czasopism i możecie nam wierzyć – to jeszcze nie koniec.  

A może już od jakiegoś czasu działacie w kulturze i czujecie, że nadeszła pora na zdobycie doświadczenia poza granicami Polski? Z myślą o Was będziemy prowadzić program Kultura Mobilna, dzięki któremu możecie zdobyć dofinansowanie na Wasz wymarzony zagraniczny wyjazd. Wyprawa na konferencję badawczą, wyjazd na rezydencję, a może wizyta studyjna w pracowni na drugim końcu świata? Dokąd pojedziecie i w jakim celu zależy od Was – od nas otrzymacie wsparcie finansowe.  

Nasze wsparcie skierowane będzie również w drugą stronę – kontynuując program rezydencji artystycznych AIR Wro nie tylko pomożemy wrocławskim artystom i artystkom zaprezentować się poza Polską, ale też zaprosimy do Wrocławia twórców z zagranicy. Zrealizują oni tu swoje artystyczne pomysły, ale też będą mieli okazję, by zapoznać się z lokalnym środowiskiem kulturalnym. Kto wie, może w ten sposób rozpoczną nową kulturalną sieć współpracy?

Podsumowujemy piąty rok ogólnomiejskich Mikrograntów! 

Przybijamy piątkę, bo… powoli kończy się piąty już wspólny rok prowadzonego przez Wrocławski Instytut Kultury i Fundację Umbrella, ogólnomiejskiego programu wsparcia oddolnych inicjatyw Mikrogranty. Z kim i na jakich osiedlach tym razem udało nam się współpracować? Jak na program wpłynęła sytuacja geopolityczna i pojawienie się w mieście nowych mieszkańców i mieszkanek? Po dwóch latach wirtualnych, rocznych podsumowań w końcu spotkamy się na żywo – do zobaczenia 17 grudnia w Barbarze!

więcej

Wytęż słuch! Pieśni, słuchowiska, opowieści 

Opowiadanie i słuchanie historii, wspólne śpiewanie i granie na instrumentach – w jesiennych projektach w ramach Mikrograntów głęboko uruchamiamy nasz zmysł słuchu. Jak brzmi nasze najbliższe otoczenie? Jak wyrazić siebie poprzez tworzenie opowieści? Przy ciepłej herbacie i dźwiękach, spotkajmy się na osiedlach!

więcej

O rezydencji artystycznej URKI: podsumowanie

Projekt rezydencyjny „The Yourself Library” Davide D’Angelo, znanego jako URKA, odbył się na zaproszenie Wrocławskiego Instytutu Kultury w ramach europejskiej platformy MagiC Carpets. Włoski artysta pracował z nowymi mieszkańcami Wrocławia – lokalną młodzieżą. W czasie miesięcznego pobytu rezydent poprowadził serię ośmiu warsztatów kreatywnych, których głównym założeniem było poszukiwanie „wspólnego języka” między osobami różnego pochodzenia i odmiennych kultur.

więcej