Menu

Barbara

Nasza główna siedziba, która łączy w sobie funkcje przestrzeni dla aktywności kulturalnych oraz kawiarni. W zlokalizowanym przy ulicy Świdnickej 8B budynku tworzymy całoroczny program wydarzeń składający się z otwartych spotkań, dyskusji, wykładów oraz warsztatów dla dorosłych i dzieci. Często dotyczą one miasta – miejskich stylów życia, architektury, urbanistyki, a także nie-ludzkich mieszkańców – roślin i zwierząt. Staramy się być „na bieżąco”.

Nazwa miejsca jest bezpośrednim nawiązaniem do kultowego baru szybkiej obsługi, mieszczącym się tu od lat 60. do 90. Bar Barbara przyciągał nie tylko głodnych i spragnionych, ale też zbuntowanych. W latach 70. schronienie znaleźli tu pierwsi wrocławscy hipisi, zaś dekadę później w Barbarze rozpoczynała się większość antykomunistycznych demonstracji, w tym happeningów Pomarańczowej Alternatywy. Legendą obrosły również niektóre pozycje z ówczesnego menu – niepowtarzalny krem sułtański i wyborne pierogi, o które i dziś czasem pytają nas goście pamiętający Bar Barbara.

Zespół budynków przy dawnym Placu Młodzieżowym, w tym również Barbara, został zaprojektowany przez młody zespół architektów– Annę i Jerzego Tarnawskich, Ryszarda Jędraka, Ryszarda Natusiewicza i Włodzimierza Czerechowskiego. Modernistyczny duch wnętrza Barbary został odkryty ponownie podczas jej rewitalizacji, kiedy to przyjąć miała nową funkcję – wizytówki Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Remont budynku został przeprowadzony według projektu pracowni Major Architekci, a w toku prac odtworzona została choćby wpuszczająca do wnętrz mnóstwo światła witryna zaprojektowana przez Jerzego Tarnawskiego czy kolumny ozdobione charakterystyczną czarno-białą mozaiką. Dzięki temu w nowoczesnych wnętrzach, umeblowanych pracami współczesnych polskich dizajnerów wciąż poczuć można klimat czasów, gdy w Barbarze umawiano się na randki przy kremie sułtańskim.

Przy Świdnickiej 8b można wziąć udział w wydarzeniu kulturalnym, rozsiąść się z książką w naszej czytelni, zasmakować w kawach, przekąskach i deserach serwowanych przez zespół wrocławskiej rzemieślniczej palarni kawy Etno Cafe, a także popracować. Najmłodsi goście Barbary koniecznie powinni też zajrzeć do Kryjówki – małej architektury zaprojektowanej we współpracy z dziećmi.

Godziny otwarcia:
poniedziałek-sobota | 8:00-20:00
niedziela | 9:00-20:00

Kontakt:
barbara@instytutkultury.pl

Adres:
ul. Świdnicka 8B, 50-067 Wrocław

Obserwuj Barbarę w mediach społecznościowych:

Kalendarium / Barbara

Aktualności / Barbara

Zdjęcie publicznośc zgromadzonej w Barbarze na spotkaniu. Z uwagą przysłuchują się osobie, która przemawia ze sceny (ale jest niewidoczna na zdjęciu). Sala w Barbarze wypełniona jest po brzegi. Publicznośc siedzi też wokół barbarowych kolumn w biało-czarną kratkę. Mroczne wizje przyszłości, czyli o lęku i apokalipsie w Barbarze

Dwóch finalistów nagrody im. Marcina Króla, Leszek Koczanowicz i Marcin Napiórkowski, oraz poetka Agnieszka Wolny-Hamkało pochylą się 13 kwietnia (czwartek) w Barbarze nad narastającym problemem naszej cywilizacji – paraliżującym strachem, którego natężenie przybiera na sile wraz z posiłkującymi się tym tematem mediami. Masowe migracje, zmiany klimatu, podnoszący się poziom mórz – to tylko kilka z […]

Początek wiosny w Barbarze

Mamy nadzieję, że natura weźmie przykład z Barbary i już wkrótce na dobre obudzi się na wiosnę! W naszej głównej siedzibie nie ma i nie było miejsca na sen zimowy, a w najbliższym czasie przygotowaliśmy szereg wydarzeń dla dzieci i dorosłych. Sprawdź szczegóły i dołącz do nas przy Świdnickiej 8b!

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.