Menu

Barbara

Nasza główna siedziba, która łączy w sobie funkcje przestrzeni dla aktywności kulturalnych oraz kawiarni. W zlokalizowanym przy ulicy Świdnickej 8B budynku tworzymy całoroczny program wydarzeń składający się z otwartych spotkań, dyskusji, wykładów oraz warsztatów dla dorosłych i dzieci. Często dotyczą one miasta – miejskich stylów życia, architektury, urbanistyki, a także nie-ludzkich mieszkańców – roślin i zwierząt. Staramy się być „na bieżąco”.

Nazwa miejsca jest bezpośrednim nawiązaniem do kultowego baru szybkiej obsługi, mieszczącym się tu od lat 60. do 90. Bar Barbara przyciągał nie tylko głodnych i spragnionych, ale też zbuntowanych. W latach 70. schronienie znaleźli tu pierwsi wrocławscy hipisi, zaś dekadę później w Barbarze rozpoczynała się większość antykomunistycznych demonstracji, w tym happeningów Pomarańczowej Alternatywy. Legendą obrosły również niektóre pozycje z ówczesnego menu – niepowtarzalny krem sułtański i wyborne pierogi, o które i dziś czasem pytają nas goście pamiętający Bar Barbara.

Zespół budynków przy dawnym Placu Młodzieżowym, w tym również Barbara, został zaprojektowany przez młody zespół architektów– Annę i Jerzego Tarnawskich, Ryszarda Jędraka, Ryszarda Natusiewicza i Włodzimierza Czerechowskiego. Modernistyczny duch wnętrza Barbary został odkryty ponownie podczas jej rewitalizacji, kiedy to przyjąć miała nową funkcję – wizytówki Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Remont budynku został przeprowadzony według projektu pracowni Major Architekci, a w toku prac odtworzona została choćby wpuszczająca do wnętrz mnóstwo światła witryna zaprojektowana przez Jerzego Tarnawskiego czy kolumny ozdobione charakterystyczną czarno-białą mozaiką. Dzięki temu w nowoczesnych wnętrzach, umeblowanych pracami współczesnych polskich dizajnerów wciąż poczuć można klimat czasów, gdy w Barbarze umawiano się na randki przy kremie sułtańskim.

Przy Świdnickiej 8b można wziąć udział w wydarzeniu kulturalnym, rozsiąść się z książką w naszej czytelni, zasmakować w kawach, przekąskach i deserach serwowanych przez zespół lokalnej kawiarni, a także popracować. Najmłodsi goście Barbary koniecznie powinni też zajrzeć do Kryjówki – małej architektury zaprojektowanej we współpracy z dziećmi.

Godziny otwarcia:
poniedziałek-sobota | 8:00-20:00
niedziela | 9:00-20:00

Kontakt:
barbara@instytutkultury.pl

Adres:
ul. Świdnicka 8B, 50-067 Wrocław


Obserwuj Barbarę w mediach społecznościowych:

Kalendarium / Barbara

Aktualności / Barbara

Poprowadź kawiarnię w Barbarze!

Ogłaszamy pisemny konkurs ofert na najem lokalu użytkowego w Barbarze – z przeznaczeniem na prowadzenie działalności gastronomicznej. Na zgłoszenia czekamy do 1 lipca 2024 (godz. 15:00).

Artyści na tropie znikającego miasta

Jednym z ważniejszych wątków międzynarodowego projektu „What’s next?”, współtworzonego przez Wrocławski Instytut Kultury, jest kreowanie bezpiecznej przestrzeni do refleksji, szczególnie w aktualnej sytuacji międzynarodowej. W sposób naturalny pojawiła się w naszych głowach nić łącząca powyższe kwestie z cieszącym się popularnością programem Barbary (siedzibą WIK-u), czyli „Znikającym Miastem”.

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.