Czyje głosy są słyszane? Zgłoś się do programu wymiany artystów z Polski i Norwegii!  

Zapraszamy artystów należących do grup mniejszościowych mieszkających w Polsce do zgłaszania się na wymianę rezydencyjną ,,Czyje głosy są słyszane?” realizowaną przez WIK, Hvitsten Salong (Hvitsten/NO) i Safemuse (Oslo/NO). Półtoraroczny projekt korzysta z  finansowania funduszy EOG w ramach Programu Kultura. Jego głównym celem jest wyrównywanie szans i widoczności artystów należących do mniejszości oraz tworzenie bezpiecznych i integracyjnych przestrzeni do pracy artystycznej.

więcej
zdjęcie: leżący mężczyzna na podłodze w pomieszczeniu oświetlonym na niebiesko.

Rave, improwizacja, medytacja, ciało – performans „LUCIDITY” w Barbarze

Sen na jawie, prowokujące dźwięki rave’u, ekstatycznie poruszające się ciała i przyjemnie uspokajające niebieskie światło wprowadzające widzów w stan medytacji. 12 stycznia o godz. 18:00 Wrocławski Instytut Kultury zaprasza do Barbary na performans litewskiego artysty, Arnisa Aleinikovasa pt. „LUCIDITY”. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, obowiązują zapisy.

więcej

Podsumowujemy piąty rok ogólnomiejskich Mikrograntów! 

Przybijamy piątkę, bo… powoli kończy się piąty rok ogólnomiejskiego programu wsparcia oddolnych inicjatyw Mikrogranty, prowadzonego przez Wrocławski Instytut Kultury i Fundację Umbrella. Z kim i na jakich osiedlach tym razem udało nam się współpracować? Jak na program wpłynęła sytuacja geopolityczna i pojawienie się w mieście nowych mieszkańców i mieszkanek? Po dwóch latach wirtualnych, rocznych podsumowań w końcu spotkamy się na żywo – do zobaczenia 17 grudnia w Barbarze!

więcej

Budowanie wspólnoty poprzez ruch. O rave’owym eksperymencie LUCIDITY

Arnis Aleinikovas, rezydent Wrocławskiego Instytutu Kultury w ramach europejskiej platformy MagiC Carpets, przez ponad miesiąc pracował warsztatowo z grupą nowych mieszkańców i mieszkanek Wrocławia. Performatywne zajęcia litewskiego artysty zakończyły się owartym dla publiczności show – 12 stycznia odbyła się premiera performansu „LUCIDITY”.

więcej

Z początkiem lutego startują Mikrogranty przygotuj się z Wrocławskim Instytutem Kultury do zgłoszenia swojego pomysłu na działania we Wrocławiu! 

1 lutego rozpocznie się pierwszy w 2023 roku nabór do Mikrograntów. Jak zwykle poprzedzamy go licznymi spotkaniami informacyjnymi, możliwością skonsultowania z zespołem swojego pomysłu, a także udostępnieniem wielu materiałów pomocniczych. Zachęcamy do rozmów z nami i zapoznawania się z regułami naszego programu!

więcej

Poznaliśmy wyniki naboru do Wrocławskiego Programu Wydawniczego 2023

Literackie portrety wrocławskich artystów i artystek, historia architektonicznego rozwoju Centrum Południowego, monografia kultowego punkowego zina, a nawet ilustrowany podręcznik do filozofii – znamy 17 tytułów książek i czasopism, które otrzymają dofinansowanie w ramach Wrocławskiego Programu Wydawniczego!

więcej

Podsumowanie 2022: WYDARZENIA

Rezultatem eksperymentalnego profilu Wrocławskiego Instytutu Kultury są wydarzenia – wykorzystane w praktyce, świeże pomysły na upowszechnianie kultury oraz działania zacieśniające więzy między sąsiadami i sąsiadkami z wrocławskich osiedli. Oficjalne otwarcie Instytutu miało miejsce w lutym, a mijający rok był czasem pełnym zmian – w skali lokalnej i globalnej. Jednak 2022 roku nie żegnaliśmy w emocjach zagubienia, a w poczuciu wzmacniającej się tożsamości i zrealizowanych celów w postaci szeregu udanych wydarzeń kulturalno-społecznych. Żywe dyskusje, warsztaty, niezapomniane koncerty i długie spacery – zajrzyjmy do kalendarium wydarzeń ostatnich miesięcy!

więcej

Podsumowanie 2022: SIECIOWANIE

Pierwszy rok Wrocławskiego Instytutu Kultury to także sieciowanie środowiska kultury. Za nami doświadczenia w kulturalnej współpracy z różnorodną grupą podmiotów – od lokalnych i regionalnych partnerstw m in. ze stowarzyszeniami, fundacjami i instytucjami, po kooperatywy ogólnopolskie i międzynarodowe. Nasze pomysły na transgraniczne współprace, powrót do mobilności i spotkań na żywo, a przede wszystkim – dramatyczna eskalacja wojny w Ukrainie, na wiele sposobów przełożyły się na działania Instytutu w zakresie wzmacniania środowiska kultury.

więcej