Menu

AIR Wro

AIR Wro wspiera mobilności polskich i zagranicznych artystów, twórców i profesjonalistów zajmujących się kulturą poprzez umożliwiania im wyjazdów na rezydencje, a także promuje działania twórców z Wrocławia i Dolnego Śląska za granicą, co ma budować i wzmacniać międzynarodowe relacje kulturalne i dawać środowisku szanse rozwoju zawodowego.

Program AIR Wro powstał w ramach przygotowań do obchodów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 i prężnie działa do dziś. Tematami działań AIR Wro jest współczesna kultura i tożsamość, miejskość definiowana jako zbiór cech, zagadnień i zadań związanych z danym miastem jako przestrzenią wspólną – wspólnie określaną, tworzoną i wciąż na nowo budowaną. Definicja ta stanowi punkt wyjścia do działań związanych z badaniem i analizą współczesnych miast, diagnozą i refleksją nad ich kondycją, zaangażowaniem mieszkańców, a także poczuciem współodpowiedzialności za dzieloną przestrzeń.

Na rezydencje i wizyty studyjne do Wrocławia oraz innych miast Europy AIR Wro zaprasza artystów, kuratorów, badaczy, dziennikarzy, aktywistów i animatorów realizujących projekty artystyczne, kulturalne czy społeczne, skupiające się bieżących problemach – choćby migracji i nowych mieszkańcach, przestrzeni publicznej, zieleni miejskiej , ochronie środowiska i zmianach klimatu, służących mediacji oraz poszukiwaniu dobrych praktyk i rozwiązań dla współczesnych miast. Oganizowane projekty są odpowiedzią na bieżącą sytuację i potrzeby zgłaszane przez artystów, twórców i partnerów międzynarodowych.

AIR Wro to jeden z największych programów mobilności artystów w Polsce – każdego roku wyrusza dzięki niemu w twórczą podróż niemal 50 osób. Tylko w 2023 roku mają one możliwość wziąć udział m.in. w pracach międzynarodowej platformy MagiC Carpets, polsko-norweskim projekcie artystycznym „Czy głosy są słyszane?”, prowadzonej przez miasta partnerskie Wrocław i Drezno wymianie rezydencyjnej dla grafików warsztatowych czy pozyskać dofinansowanie na rezydencję lub wizytę studyjną w ramach projektu Kultura Mobilna.

Kontakt
airwro@instytutkultury.pl

Obserwuj program w mediach społecznościowych:
facebook.com/airwro
instagram.com/air_wro

Nadchodzące nabory

Nabór do Kultury Mobilnej 2024

Termin zgłoszeń: 5-26.02

Out-of-doors: rezydencja badawczo-sieciująca

Termin zgłoszeń: 5.02-5.03

Praktyki troski: rezydencja artystyczna

Termin zgłoszeń: 5.02-5.03

Aktualności / AIR Wro

Tkanina artystyczna jako narzędzie do współpracy (i tworzenia magii?) – rezydencja Oscara Anderssona | Magic Carpets

To był koniec roku szkolnego i pierwszy dzień lata, kiedy na wrocławskim podwórku przy ul. Ruskiej w świetle neonów pojawiła się premierowo tkanina artystyczna Oscara Anderssona. Błękitno-zielone, przypominające nowoczesny gobelin dzieło sztuki było efektem współpracy szwedzkiego ilustratora z grupą młodzieży, z którą warsztatowo pracował w czerwcu tego roku.

Rezydencja znikającego miasta

Projekt realizowany w ramach międzynarodowego programu „What’s next?”, eksploruje tematy przemijania, upadku i transformacji. W kwietniu 2024 roku dwójka artystów – Arek Pasożyt i Anastasiia Zazuliak – spotkała się we Wrocławiu, by uchwycić tę dynamiczną grę między zanikiem a odrodzeniem. Kulisy tego artystycznego procesu badawczego zdradza kuratorka projektu, Karolina Jaworska.

Czekając na magię z Oscarem Anderssonem

Wyobraźnia i mistycyzm mogą być zintegrowane z codziennym życiem. Z takiego założenia wychodzi rezydent Wrocławskiego Instytutu Kultury, na co dzień tworzący w Sztokholmie Oscar Andersson. W swojej twórczości Oscar koncentruje się na ponownym zaczarowaniu świata. Dlatego podczas warsztatów zatytułowanych „Waiting for Magic” (tłum. „Czekając na magię”) wspólnie z grupą młodzieży zainspiruje się podwodną mitologią.

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.