Menu

AIR Wro

AIR Wro wspiera mobilności polskich i zagranicznych artystów, twórców i profesjonalistów zajmujących się kulturą poprzez umożliwiania im wyjazdów na rezydencje, a także promuje działania twórców z Wrocławia i Dolnego Śląska za granicą, co ma budować i wzmacniać międzynarodowe relacje kulturalne i dawać środowisku szanse rozwoju zawodowego.

Program AIR Wro powstał w ramach przygotowań do obchodów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 i prężnie działa do dziś. Tematami działań AIR Wro jest współczesna kultura i tożsamość, miejskość definiowana jako zbiór cech, zagadnień i zadań związanych z danym miastem jako przestrzenią wspólną – wspólnie określaną, tworzoną i wciąż na nowo budowaną. Definicja ta stanowi punkt wyjścia do działań związanych z badaniem i analizą współczesnych miast, diagnozą i refleksją nad ich kondycją, zaangażowaniem mieszkańców, a także poczuciem współodpowiedzialności za dzieloną przestrzeń.

Na rezydencje i wizyty studyjne do Wrocławia oraz innych miast Europy AIR Wro zaprasza artystów, kuratorów, badaczy, dziennikarzy, aktywistów i animatorów realizujących projekty artystyczne, kulturalne czy społeczne, skupiające się bieżących problemach – choćby migracji i nowych mieszkańcach, przestrzeni publicznej, zieleni miejskiej , ochronie środowiska i zmianach klimatu, służących mediacji oraz poszukiwaniu dobrych praktyk i rozwiązań dla współczesnych miast. Oganizowane projekty są odpowiedzią na bieżącą sytuację i potrzeby zgłaszane przez artystów, twórców i partnerów międzynarodowych.

AIR Wro to jeden z największych programów mobilności artystów w Polsce – każdego roku wyrusza dzięki niemu w twórczą podróż niemal 50 osób. Tylko w 2023 roku mają one możliwość wziąć udział m.in. w pracach międzynarodowej platformy MagiC Carpets, polsko-norweskim projekcie artystycznym „Czy głosy są słyszane?”, prowadzonej przez miasta partnerskie Wrocław i Drezno wymianie rezydencyjnej dla grafików warsztatowych czy pozyskać dofinansowanie na rezydencję lub wizytę studyjną w ramach projektu Kultura Mobilna.

Kontakt
airwro@instytutkultury.pl

Obserwuj program w mediach społecznościowych:
facebook.com/airwro
instagram.com/air_wro

Aktualności / AIR Wro

Interwencja przestrzenna z Teresą Stillebacher i Aesthetic Athletics+ we Wrocławiu  

Rozpoczynamy kolejną rezydencję międzynarodowej sieci MagiC Carpets! WIK odwiedzi austriacka architektka, Teresa Stillebacher. Artystka planuje zbudować przestrzenny pawilon na jednym z nadodrzańskich podwórek i zaprosić mieszkańców i mieszkanki Wrocławia do udziału w interwencji przestrzennej w postaci otwartej kuchni, wspólnego gotowania oraz spotkań i rozmów przy jednym, dużym stole.

Dołącz do naszego zespołu!

Chcesz z nami współtworzyć Wrocławski Instytut Kultury? Szukamy osoby, która dołączy do naszego zespołu międzynarodowego i zaangażuje się m.in. w koordynację programu rezydencyjnego AIR Wro i kontakty z zagranicznymi partnerami instytucji. Na zgłoszenia czekamy do 16 sierpnia.

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.