Menu

Znikające miasto: „Tu jest jakby luksusowo! Znikające domy towarowe, sklepy, delikatesy” – wykład Tomasza Mikołajczaka

Znikające miasto: „Tu jest jakby luksusowo! Znikające domy towarowe, sklepy, delikatesy” – wykład Tomasza Mikołajczaka

 W 2024 roku kontynuujemy cykl wykładów pt. „ZNIKAJĄCE MIASTO!” w Barbarze. Podczas nadchodzącego spotkania przyjrzymy się znikającemu wrocławskiemu handlowi luksusowemu.
  • Wstęp wolny, konieczna rejestracja! Wykład będzie również transmitowany online.

Na przełomie XIX i XX wieku historyczne centrum Wrocławia przeszło sporą metamorfozę. Na miejscu mieszczańskich kamienic zaczęły powstawać banki, budynki użyteczności publicznej, obiekty usługowe i handlowe.

Szczególnie znaczenie dla urbanistycznego rozwoju miasta zyskały domy towarowe. Ich sieć obejmowała całe Stare Miasto, skoncentrowana była w Rynku i rozprzestrzeniała się wzdłuż dwóch traktów: północ-południe i wschód-zachód. Po 1945 r. reaktywowano działalność niektórych obiektów zaś spektakularnym, choć krótkotrwałym zwieńczeniem ery domów towarowych przez epoką wielkopowierzchniowych centrów handlowo-rozrywkowych, stał się nieistniejący już Solpol.

Podczas wykładu poznamy historię wrocławskich luksusowych domów towarowych, ale też mniejszych sklepów, które działały w okresie PRL. Zachwycimy się ich wystrojem i kunsztem prezentacji oferowanego asortymentu. Zakupowe szaleństwo czas zacząć!


Wykład poprowadzi Tomasz Mikołajczak – historyk sztuki, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wykłada na wrocławskim ASP, uczestniczył w polskich i międzynarodowych projektach badawczych. Kurator wystaw, autor książek i artykułów naukowych związanych z historią sztuki średniowiecznej, nowożytnej i nowoczesnej, historią wzornictwa, dziedzictwem kulturowym i turystyką kulturową. Redaktor naczelny Wydawnictwa Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

Powrót do kalendarium
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.