Menu

SŁUCHO/ŚLISKO – niech samym dźwiękiem żyje człowiek!

SŁUCHO/ŚLISKO – niech samym dźwiękiem żyje człowiek!

Cykl wydarzeń artystyczno-zręcznościowo-edukacyjnych, umożliwiających osobom widzącym zapoznanie się ze światem osób z niepełnosprawnością wzroku. Celem projektu było obalenie stereotypów dotyczących życia codziennego osób niewidomych oraz słabowidzących, a także zwrócenie uwagi na problemy i trudności jakie spotykają osoby z niepełnosprawnościami.

W doświadczanie otoczenia z wyciszonym zmysłem wzroku wprowadziła nas seria słuchowisk – mini spektaklów teatralnych. Siedząc w sali z opaskami na oczach wsłuchiwaliśmy się we fragmenty książek „Mały Książę” oraz „Oskar i pani Róża”, które, poruszając się pomiędzy widzami i tworząc iluzję planetarnej przestrzeni, przeczytała dwójka aktorów ( Julia Szewczyk i Albert Pyśk). Wszystkiemu towarzyszyła muzyka grana na żywo przez Grzegorza Rdzaka. Dzięki użyciu elektronicznej technologii dźwięku przestrzennego oraz fizycznemu rozmieszczeniu głosów ludzkich i instrumentów w sali powstała oryginalna opowieść, dzięki której mogliśmy silniej odczuwać przestrzeń poprzez zmysł wzroku. Po słuchowiskach była możliwość rozmowy o doświadczeniach, a każda chętna osoba mogła podzielić się swoimi wrażeniami.

Drugim elementem projektu był tor przeszkód. Na trasie ustawione były różne przeszkody jakie spotykać można w miejskiej dżungli – samochód, hulajnoga elektryczna, sygnalizacja świetlna i dużo dźwięków. Za pierwszym razem osoba z zasłoniętymi oczami była prowadzona przez partnera za ramię, druga runda to samodzielne przejście z pomocą komend głosowych partnera, trzeci raz uczestnik musiał poradzić sobie sam wsłuchując się w dźwięki jakie wydają poszczególne przeszkody – wówczas partner pełnił rolę osoby asekurującej.

Projekt zrealizowany został w ramach Edycji 30. Mikrograntów
Wróć do listy projektów
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.