Menu

ZAnurzone w LESIE – warsztaty twórcze i osiedlowe spacery

ZAnurzone w LESIE – warsztaty twórcze i osiedlowe spacery

Inicjatywa Joanny Grzelczyk, która poprzez cykl trzech spacerów i warsztatów, miała pomóc w lepszym poznaniu architektury i zielonych terenów Zalesia, a także zaangażować mieszkańców i mieszkanki osiedla do wspólnego tworzenia pomysłów na jego rozwój.

30 lipca, podczas pierwszego spotkania, ruszyliśmy na spacer po willowej zabudowie Zalesia. Zaglądaliśmy m.in. budynków zaprojektowanych przez znakomitych przedwojennych architektów, takich jak Hans Poelzig, Ernst May czy Adolf Rading. Po spacerze zatrzymaliśmy się na warsztatach, by inspirujące awangardowe realizacje z okresu międzywojnia wykorzystać do kolażowych kompozycji. Warsztaty kolażu pod wdzięczną nazwą „Arcytektura” poprowadziła Małgorzata Grączewska.

Tydzień później, spacerowym krokiem udaliśmy się na zabytkowe Tereny Olimpijskie. Wyprawa była okazją do przyjrzenia się założeniom architektonicznym tego światowej klasy kompleksu sportowo-rekreacyjnego i stworzeniu go z myślą o otaczającej tą przestrzeń zieleni. Odkryliśmy też pozostałości ringu bokserskiego oraz śladów po trybunie toru do regat żeglarskich. Na kończących spotkanie warsztatach tworzyliśmy plastyczne pomysły na przyszłość Terenów Olimpijskich.

Trzeci spacer po Zalesiu (13 sierpnia) poświęcony był przyrodzie i roślinności osiedla. Maszerując wzdłuż Czarnej Wody, poznaliśmy m.in. historię kompleksu rekreacyjnego „Morskie Oko” czy sztucznej górki – „Kilimandżaro”. Spacer zakończył się w Parku Wronim, który był także przestrzenią warsztatów komiksowo-ilustratorskich, na których opowiadaliśmy o Zalesiu obrazami.

Cykl trzech weekendowych spotkań zwieńczyła mobilna wystawa prac warsztatowych, powstałych w ramach projektu. Wystawa była prezentowana m.in. w CALu  przy ul. Chopina i na terenie Przestrzeni przy al. Paderewskiego.

Projekt zrealizowany został w ramach Edycji 29. Programu Mikrogranty
Wróć do listy projektów
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.